Tesla Cybertruck w Polsce. Da się ją zarejestrować i można nią jeździć

Maksym SłomskiSkomentuj
Tesla Cybertruck w Polsce. Da się ją zarejestrować i można nią jeździć

Na oficjalną sprzedaż samochodu Tesla Cybertruck w Unii Europejskiej nie ma szans ze względu na kwestie dotyczące homologacji. Nie znaczy to jednak, że importerzy prywatni mają związane ręce. Na platformie X ukazały się zdjęcia, na których widać lawetę z samochodem elektrycznym Tesla Cybertruck. Opatrzono je komentarzem, że w Polsce rejestrują się już dwie pierwsze sztuki tego auta. To będzie doprawdy egzotyczny widok.

Tesla Cybertruck w Polsce

Tesla Cybertruck nie zostanie oficjalnie wprowadzona do sprzedaży w Unii Europejskiej ze względów bezpieczeństwa. Wiceprezes Tesla ds. inżynierii pojazdów przekazał swego czasu w rozmowie z holenderskim Top Gear, iż konstrukcja samochodu nie sprzyja bezpieczeństwu pieszych poprzez krzywizny karoserii o zbyt dużym promieniu. Nie da się ich zmodyfikować na rynek UE ze względu na grubość stali nierdzewnej. Mimo tego prywatni importerzy mają zielone światło, a pierwsze egzemplarzy Tesla Cybertruck są już w Polsce.

Na pusto Tesla Cybertruck waży 3,1 tony (3104 kg), a jej ładowność to 4,23 tony (4237 kg). Polskie prawo jazdy kat. B pozwala jego posiadaczom na kierowanie samochodami o całkowitej masie do 3,5 tony. Jakiś czas temu powstał wyjątek „dla dobra ekologii”, który to umożliwia korzystanie z takiego pojazdu na polskich drogach.

Prawo jazdy kategorii B a DMC

Samochody elektryczne są znacznie cięższe niż ich benzynowe elektryki, co pociąga za sobą wiele konsekwencji. Przede wszystkim szybciej niszczą drogi, zwiększenie ich liczby na drogach wymusza zmiany konstrukcyjne wielopoziomowych parkingów, a kolizja samochodu elektrycznego z osobowym może skończyć się bardzo źle dla auta o mniejszej masie i jego kierowcy. Pojawił się też problem dot. prawa jazdy kategorii B, które pozwala na prowadzenie auta o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Dla elektryków zrobiono wyjątek.

Po spełnieniu określonych warunków Polacy mogą prowadzić o DMC wynoszącym maksymalnie 4250 kg. Chodzi o zmianę ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw. Artykuł 9. tej ustawy mówi, że posiadacz prawa jazdy kat. B może poruszać się:

Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym, pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat.

Wszystko dla dobra środowiska i ze względów ekologicznych.

Wygląda na to, że samochody Tesla Cybertruck wkrótce pojawią się w Polsce głównie za sprawą handlarzy aut pokolizyjnych z USA. Być może sprowadzane będą też nowe egzemplarze, w znacznie wyższych niż Stanach Zjednoczonych cenach.

Źródło: Norbert Cała @X, mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.