Izera nie powstanie? NIK krytycznie przygląda się projektowi

Damian MiśtaSkomentuj
Izera nie powstanie? NIK krytycznie przygląda się projektowi

Izera może nie powstać. NIK krytycznie ocenia postęp prac nad projektem polskich aut elektrycznych. Według nieoficjalnych doniesień pojawiły się spięcia pomiędzy ElectroMobility Poland i Geely.

Czy Izera zostanie niespełnionym snem polskiej motoryzacji?

Temat polskich samochodów elektrycznych powrócił. Wiele serwisów informacyjnych pisze o upadku marki Izera, która ponoć nigdy się nie pojawi. Przede wszystkim powodem przywrócenia tego wątku do życia jest portal francuskie.pl. Na nim przekazano, że według nieoficjalnych doniesień Izera nie powstanie. Ku temu wnioskowi podano jedną przesłankę, która jest znana od pewnego czasu.

Izera
Czy Izera podzieli los samochodu Arrinera Hussarya? Źródło: ElectroMobility Poland

Doniesienie to zostało poparte raportem Najwyższej Izby Kontroli z września tego roku. Faktycznie NIK przeprowadził kontrolę wydatkowania publicznych środków finansowych na projekt aut Izera. W przeprowadzonej ocenie pojawiła się krytyka odnośnie do przeprowadzonych na ten moment działań. Na razie jednak o niczym to nie przesądza. Nie wskazano innych potwierdzonych szczegółów wobec rzekomego zaprzestania dalszego rozwoju polskich samochodów elektrycznych.

NIK krytycznie ocenia postęp prac nad Izerą

NIK ocenia, że realizacja projektu jest obarczona sporym ryzykiem. Głównym problemem jest ciągłe nierealizowanie zamierzeń w terminie. M.in. etap planowania i prac przygotowawczych został ukończony w zaledwie 4% w sierpniu 2022 r. Natomiast doniesienia o zakupie gruntu pod budowę fabryki Izery na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego pojawiły się dopiero we wrześniu tego roku.

Uwagę NIK-u zwróciło dokapitalizowanie Spółki ElectroMobility Poland ze środków Funduszu Reprywatyzacji na kwotę 250 mln zł w 2021 r. Wtedy nie podano pewnych źródeł dalszego finansowania projektu. Ponadto nie przeprowadzono należytej staranności przy ocenie inwestycji na terenie Jaworzna, gdzie ma powstać fabryka aut Izera.

Fabryka Izery
Taka fabryka może powstać na terenie Jaworzna. Źródło: ElectroMobility Poland

Wątpliwości NIK-u budzi kolejne dofinansowanie w wysokości 250 mln zł. Wynika to z tego, że rynek motoryzacyjny szybko się rozwija. Dalsze niedotrzymywanie terminów realizacji założeń może spowodować, iż Izera nie osiągnie sukcesu, gdyż plany mogą się zdezaktualizować. Dlatego organ zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o weryfikację stanu prac nad polskimi samochodami elektrycznymi. Zarząd ElectroMobility Poland ma natomiast przeprowadzić kompleksową analizę postępów nad projektem.

Nie zapominajmy jednak o tym, że ElectroMobility Poland opublikowało oświadczenie na swojej stronie internetowej, gdzie przedstawia swój punkt widzenia na pogląd NIK-u. Zdaniem Spółki raport dotyczy stanu na sierpień 2022 r. Po tym okresie poczyniono postępy w pracach nad marką Izera, gdzie uzyskano partnerstwo m.in. z Geely czy osiągnięte zostały pewne cele w zakresie rozwoju projektu.

Izera
Źródło: Electromobility Poland

ElectroMobility Poland twierdzi, że m.in. rzetelnie zajmuje się obiegiem dokumentów czy uzyskanymi fundaszami na rozwój polskich samochodów elektrycznych. Firma przekazuje, iż pozytywnie przeszła dotychczasowe kontrole i audyty. Ponadto nie zgadza się z zarzutem braku zapotrzebowania na auta elektryczne marki Izera. Spółka uważa, że NIK nie jest organem, który może ocenić kwestie biznesowe projektu.

Pojawiły się plotki o spięciach z partnerem Izery

Na koniec warto wspomnieć o kolejnych nieoficjalnych doniesieniach od elektrowoz.pl. Podobno ElectroMobility Poland zatrudniło pracowników, aby upozorować postęp projektu nad Izerą. Specjaliści mieli rzekomo udawać, że pracują. Z kolei przedstawiciele chińskiego koncernu Geely jakoby nie są zadowoleni ze współpracy. Aktualnie ponoć trwają rozmowy wyjaśniające problem pomiędzy polską firmą a dostawcą platformy dla polskich „elektryków”.

Oczywiście nie są to oficjalnie potwierdzone informacje odnośnie do sposobu pracy w ElectroMobility Poland i spięciach z Geely. Dlatego wieści te należy na ten moment traktować wyłącznie w charakterze plotki. Na pewno powinno się wstrzymać przed przedwczesnym werdyktem o niezrealizowaniu projektu polskich samochodów marki Izera. Prace trwają w ślimaczym tempie, ale lepiej będzie poczekać na ostatnie słowo w tej sprawie.

Źródło: francuskie.pl, elektrowoz.pl, NIK, ElectroMobility Poland / Grafika otwierająca: ElectroMobility Poland

Udostępnij

Damian MiśtaOd młodych lat zafascynowany światem nowych technologii. Interesuje się różnymi gadżetami i innymi ciekawymi urządzeniami. Aktualnie na portalu Instalki.pl zajmuje się pisaniem wiadomości, poradników i innych artykułów.