Test Moto G84 5G. Przyzwoity średniak Motoroli

Anna BorzęckaSkomentuj
Test Moto G84 5G. Przyzwoity średniak Motoroli

We wrześniu na polski rynek trafiły kolejne smartfony marki Motorola – Edge 40 Neo, moto g84 5G oraz moto g54 5G z wersją Power Edition. Już jakiś czas temu na łamach naszego serwisu mieliście okazję przeczytać recenzję Edge 40 Neo. Teraz przyszedł zaś czas na recenzję moto g84 5G. Sprawdziłam bowiem, co takiego smartfon ten oferuje i czy warto po niego sięgnąć.

Urządzenie Moto G84 5G zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Motorola Polska.

Specyfikacja

Motorola moto g84 5G to następczyni moto g82, wyposażona w ekran pOLED o przekątnej 6,5 cala. Dysponuje on rozdzielczością 2400 x 1080 pikseli (Full HD+) oraz odświeżaniem do 120 Hz. Na pokładzie tego smartfonu mamy też procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G, 12 GB pamięci RAM LPDDR4X oraz 256 GB pamięci wewnętrznej. Niestety zabrakło tu slotu na kartę microSD.

moto g84 5G

Za czas pracy moto g84 5G odpowiada bateria o pojemności 5000 mAh, obsługująca ładowanie TurboPower o mocy 30 W. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Android 13 i oferuje transmisję 5G.

Motorola moto g84 5G została w Polsce wyceniona na 1448 złotych. Jej pełną specyfikację umieściłam poniżej.

Motorola moto g84 5G – specyfikacja:

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G
  • Pamięć RAM: 12 GB LPDDR4X
  • Pamięć masowa: 256 GB UFS 2.2
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Nie
  • Wyświetlacz: 6,5” pOLED, rozdzielczość: 2400 x 1080 pikseli (Full HD+), 402 ppi, odświeżanie do 120 Hz, współczynnik proporcji 20:9, przestrzeń kolorów DCI-P3, jasność do 1300 nitów, próbkowanie dotyku 240 Hz
  • Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych w ekranie, rozpoznawanie twarzy, rozwiązanie ThinkShield dla urządzeń mobilnych
  • Akumulator: 5000 mAh, ładowanie TurboPower 30 W
  • Aparat fotograficzny:
  • Tył: 50 MP, f/1.88, 1,0 μm/2 μm Ultra Pixel, Super PDAF, OIS (główny); 8 MP, f/2.2, 1,12 μm (obiektyw ultraszerokokątny 118°, makro)
  • Przód: 16 MP, f/2.45, 1,0 μm
  • System operacyjny: Android 13
  • Transmisja danych: 5G
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEPP, Beidou, QZSS
  • Złącza: USB-C 2.0 (USB-C), jack 3,5 mm
  • Typ karty SIM: nano SIM + nano SI
  • Ochrona: IP54
  • Wymiary: 160 x 74,4 x 7,6 mm
  • Masa: 166,8 g

Motorola moto g84 5G – budowa i jakość wykonania

moto g84 5G to smartfon, który prezentuje się po prostu schludnie i ładnie. Urządzenie zamknięto w zależności od wersji kolorystycznej w obudowie wykonanej w całości z tworzywa sztucznego lub pokrytej na pleckach skórą wegańską i zawierającej plastikowe ramki. W kolorze Viva Magenta urządzenie pokryte jest właśnie skórą wegańską, całkiem przyjemną w dotyku. Nota bene, w tym kolorze smartfon wygląda zdecydowanie najlepiej. Doceniam, że producent zaproponował taką opcję kolorystyczną do wyboru.

moto g84 5G

Ramki smartfonu są płaskie i zarówno w plecki, jak i w ekran przechodzą z delikatnym schodkiem. Doceniam to, że krawędzie ramek nie są ostre. Telefon pewnie leży w ręce i waży niedużo, bo tylko 166,8 grama. Jest też dosyć cienki. Jego jakość wykonania nie pozostawia nic do życzenia.

Na pleckach smartfonu znalazły się rzecz jasna logo Motorola, a także wyspa aparatu z dwoma obiektywami i diodą flash. Dodatkiem w tym miejscu jest oznaczenie Pantone. Na lewej ramce umieszczono tackę SIM, a na prawej przycisk zasilania i przyciski do zmiany głośności.

Górna ramka urządzenia to z kolei lokalizacja jednego z mikrofonów i oznaczenia Dolby Atmos. Na dolnej umiejscowiono otwory jednego z głośników i kolejnego mikrofonu, port USB-C oraz złącze jack. Drugi głośnik multimedialny zintegrowany jest z głośnikiem do rozmów widocznym nad ekranem. Wspólnie głośniki multimedialne grają jednak nieźle – dość czystko i głośno, choć brakuje im trochę basów.

Co Motorola dostarcza w zestawie z tym smartfonem? Nie tylko przewód USB, pin do tacki SIM i instrukcję obsługi, ale też zasilacz o mocy 30 W i przezroczyste etui ochronne.

Wyświetlacz

Motorola zdecydowała się zastosować w moto g84 5G matrycę pOLED, po którą często sięga w swoich smartfonach. Taka matryca różni się od ekranów OLED tym, że wykorzystuje podłoże w postaci tworzyw sztucznych, a nie szkła. Może być wiec bardziej odporna na upadki, ale mniej odporna na zarysowania. Dziwne więc, że Motorola nie pokryła ekranu w tym smartfonie żadną fabryczną folią ochronną.

moto g84 5G

W przypadku moto g84 5G wyświetlacz ma przekątną 6,5” i cechuje się rozdzielczością 2400 x 1080 pikseli (Full HD+). Obsługuje ponadto odświeżanie do 120 Hz. Wyświetla więc obraz szczegółowy i płynny. Co ważne, w ustawieniach smartfonu możemy ustawić odświeżanie na sztywno na 60 lub 120 Hz lub zdecydować się na odświeżanie adaptacyjne, wydłużające czas pracy na baterii.

Ekran smartfonu nie rozczarowuje pod względem wyświetlanych barw, kątów widzenia, głębokości czerni i jasności. Jest czytelny nawet w ostrym słońcu. Cechuje się też bardzo dobrą odpowiedzią na dotyk. Otaczające go czarne ramki mogłyby być jedynie nieco cieńsze.

moto g84 5G

Przedni aparat moto G84 5G znalazł się rzecz jasna we wcięciu w ekranie. Pod ekranem umieszczono zaś czytnik linii papilarnych. Moim zdaniem mógłby on znajdować się nieco wyżej, ale za to działa bez zastrzeżeń – nie ma żadnych problemów z rozpoznawaniem palca użytkownika.

Motorola moto g84 5G – oprogramowanie i łączność

Motorola moto g84 5G pracuje pod kontrolą systemu Android 13. Jak to zawsze jest w przypadku smartfonów tego producenta, nie mamy tu do czynienia z żadną nakładką. Na pokładzie moto g84 5G znalazły się jednak dodatkowe preinstalowane aplikacje. Poza kilkoma aplikacjami Motoroli są to aplikacje takie jak TikTok, Linkedin czy kilka gier mobilnych.

Zaletą moto g84 5G, tak jak innych smartfonów Motorola, jest obsługa tak zwanych gestów moto. Możemy chociażby potrząsnąć telefonem, by włączyć jego latarkę, czy poobracać nim, by aktywować w nim błyskawicznie aplikację aparatu. Gesty te bywają naprawdę przydatne.

Jak wskazuje nazwa, moto g84 5G obsługuje również transmisję 5G. Dzięki obecności NFC możemy zaś dokonywać z jego pomocą płatności zbliżeniowych.

Wydajność

Wewnątrz moto g84 5G znalazł się procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G wraz z układem graficznym Adreno 619 GPU. Nie jest to zbyt świeża jednostka, ale konfigurację sprzętową dopełnia tu aż 12 GB pamięci RAM LPDDR4X. Jaką więc wydajność zestaw ten oferuje?

W Benchmarku AnTuTu 10 Motorola moto g84 5G uzyskała 457 765 punktów. W Geekbench 6 zdobyła zaś 910 punktów dla pojedynczego rdzenia i 2055 punktów dla wielu rdzeni. To jednak tylko testy syntetyczne. Najważniejsze jest to, jak smartfon sprawdza się w praktyce.

Otóż, moto g84 5G działa płynnie. Aplikacje wczytują się na niej szybko. Również przełączanie się między nimi jest błyskawiczne. Jeśli jednak chodzi o gry, to nie nacieszymy się w tym przypadku wieloma klatkami na sekundę przy wysokich ustawieniach graficznych. Smartfon radzi sobie jednak bardzo dobrze z tytułami mniej wymagającymi. Innymi słowy, moto g84 5G to smartfon pod względem wydajnościowym co najwyżej przeciętny, ale oferuje to, co można by się po jego podzespołach spodziewać.

Warto dodać, że moto g84 5G cechuje się wysoką kulturą pracy. Podczas działania z wyższą wydajnością się bowiem nie przegrzewa.

Motorola moto g84 5G – fotografia

Jak już mogłeś wyczytać w umieszczonej powyżej specyfikacji, moto g84 5G została wyposażona w podwójny aparat z przodu i pojedynczy z tyłu. Z przodu znalazła się jednostka 16 MP. Z tyłu umieszczono zaś sensor 50 MP z „Super PDAF” i OIS oraz sensor 8 MP z obiektywem ultraszerokokątnym, pełniącym też rolę sensora do zdjęć makro.

Aparaty moto g84 5G możemy obsługiwać rzecz jasna za pomocą domyślnej aplikacji aparatu. Ta posiada czytelny interfejs i jest prosta w obsłudze. Karuzela trybów zawiera najpotrzebniejsze tryby fotograficzne, a poza tym możemy ją w dowolnej chwili edytować, by dodać do niej tryby ukryte normalnie za opcją Więcej. Nad karuzelą trybów znalazły się przyciski pozwalające szybko przełączać się między obiektywem podstawowym, obiektywem ultraszerokokątnym oraz trybem do zdjęć makro. U góry klasycznie znalazły się zaś opcje włączenia lampy błyskowej, automatycznego trybu nocnego, zmiany proporcji zdjęć i nie tylko. Jeśli chodzi o HDR, to mamy tu tylko możliwość włączenia lub wyłączenia HDR auto – w Ustawieniach aplikacji. No dobrze, ale jakie zdjęcia robi moto g84 5G?

Zdjęcia dzienne

Za dnia główny sensor tylnego aparatu Motoroli moto g84 5G wykonuje zdjęcia, na których po prostu miło zawiesić oko. Te cechują się bowiem odpowiednim poziomem kontrastu, szeroką rozpiętością tonalną, żywymi barwami i wysoką szczegółowością. Trudno się do nich jakkolwiek przyczepić.

moto g84 5G

Fotografie z sensora z obiektywem ultraszerokokątnym w świetle dziennym również przedstawiają się nieźle. Rzecz jasna zawierają mniej detali niż zdjęcia z sensora głównego, ale w pozostałych kwestiach nie odstają.

Zdjęcia makro w wykonaniu moto g84 5G wychodzą mocno rozmyte. Niemniej jednak, cechują się przynajmniej dobrym odwzorowaniem barw.

moto g84 5G

Zdjęcia nocne

Sensor główny tylnego aparatu i nocą wypada w miarę dobrze. Co ważne, smartfon automatycznie włącza tryb nocny, gdy wykrywa, że towarzyszy mu mrok. Można tę funkcję wyłączyć, ale biorąc pod uwagę to, że tryb nocny rejestruje ładniejsze zdjęcia niż tryb podstawowy, nie warto tego robić.

W nocy odradzam korzystania w moto g84 5G z obiektywu ultraszerokokątnego. Nie obsługuje on trybu nocnego, a w trybie podstawowym produkuje zdjęcia kompletnie rozmyte.

Aparat przedni

Doskonale widać to, że moto g84 5G posiada z przodu sensor 16 MP, a nie 8 MP. Sensor ten zarówno za dnia, jak i nocą oferuje zdjęcia o wysokim poziomie szczegółowości. Selfie prezentują się też bardzo dobrze od strony kolorystycznej, a tryb portretowy w parze z przednim aparatem całkiem nieźle odcina głównego bohatera zdjęcia od tła.

Możliwości wideo

Motorola moto g84 5G pozwala niestety nagrywać tylko w rozdzielczości 1080p, zarówno przednim, jak i tylnymi aparatami. W przypadku aparatu przedniego i ultraszerokokątnego jesteśmy ograniczeni do 30 klatek na sekundę, a aparatem głównym możemy rejestrować też filmy w 60 klatkach. Ma to rzecz jasna związek z zastosowanym w smartfonie procesorem.

Dobra wiadomość jest taka, że podczas nagrywania sensorem głównym tylnego aparatu możemy cieszyć się stabilizacją optyczną wspieraną stabilizacją elektroniczną. Brak obsługi nagrywania w 4K trudno jednak przeboleć, nawet w tak tanim urządzeniu. W tym przedziale cenowym nie brakuje bowiem smartfonów, które 4K obsługują.

Bateria

Motorola moto g84 5G zawiera baterię o pojemności 5000 mAh. Dzięki niej przy umiarkowanym użytkowaniu smartfon może działać bez dostępu do zasilania sieciowego przez około 2 dni.

Urządzenie obsługuje ładowanie przewodowe o mocy 30 W, a z pomocą dołączonej do zestawu ładowarki naładujemy je od 0 do 100 procent w około 75 minut. Zabrakło możliwości ładowania przewodowego, ale nie oczekiwałam jej w tym segmencie cenowym.

moto g84 5G

Podsumowanie

Motorola moto g84 5G to naprawdę przyzwoity telefon. Przeciętnemu użytkownikowi zaoferuje on wszystko to, co będzie mu potrzebne. Mowa o wydajności wystarczającej do płynnego działania smartfonu, obsłudze 5G i NFC, niezłych możliwościach fotograficznych, dobrym ekranie i zadowalającym czasie pracy na baterii.

moto g84 5G

Jasne, moto g84 5G zawiera dosyć stary procesor, przez który urządzenie nie może nagrywać wideo w 4K. Uważam jednak, że w stosunku do tego, co ten smartfon ma w zanadrzu, jest wyceniony odpowiednio.

Mocne strony:

  • Schludny design
  • Ciekawe opcje kolorystyczne do wyboru
  • Lekka i wygodnie leżąca w ręce konstrukcja
  • Przyzwoite możliwości fotograficzne
  • Etui w zestawie
  • Ekran o bardzo dobrych parametrach
  • Czysty Android
  • Gesty moto
  • Obsługa 5G
  • NFC
  • Niezły czas pracy na baterii
  • Zadowalająca wydajność, choć…

Słabe strony:

  • … procesor wykorzystany w tym smartfonie jest nieco przestarzały
  • Preinstalowane aplikacje – choć nie jest ich sporo
  • Brak możliwości nagrywania w 4K

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.