Honor Magic5 Pro – recenzja. Flagowiec, który zachwyca zdjęciami

Anna BorzęckaSkomentuj
Honor Magic5 Pro – recenzja. Flagowiec, który zachwyca zdjęciami

Marka Honor wróciła już do Polski, a w ostatnim czasie miałam okazję przetestować jeden z jej najnowszych telefonów – Honor 90 Lite. Tamto urządzenie zrobiło na mnie przeciętne wrażenie, ale kto wie, może inaczej będzie w przypadku flagowca Honor Magic5 Pro, którego wzięłam na warsztat tym razem. Sprawdźmy zatem, co ten smartfon oferuje!

Urządzenie Honor Magic5 Pro zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Honor.

Specyfikacja

Honor Magic5 Pro to wyceniony na 5499 złotych smartfon, który wyposażono w wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 12 GB pamięci RAM oraz 512 GB pamięci wewnętrznej. Urządzenie dysponuje też baterią o pojemności 5100 mAh, a jego przedni panel pokrywa ekran OLED o przekątnej 6,81 cala i rozdzielczości 2848 x 1312 pikseli.

Honor Magic5 Pro

Cechą wyróżniającą Honor Magic5 Pro na tle urządzeń konkurencji jest tylny aparat, składający się na trzy sensory o rozdzielczości 50 MP. Poza tym smartfon obsługuje transmisję 5G, Wi-Fi 6/7 i pracuje pod kontrolą systemu Android 13 z nakładką MagicOS 7.1. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.

Honor Magic5 Pro – specyfikacja:

  • Procesor i grafika: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, Adreno 740
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Pamięć masowa: 512 GB
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Nie
  • Wyświetlacz: 6,81”, OLED, 19.54:9, rozdzielczość 2848 x 1312 pikseli, odświeżanie 120 Hz, 1,07 mld kolorów
  • Akumulator: 5100 mAh, ładowanie przewodowe 66 W, ładowanie bezprzewodowe 50 W
  • Wodo i pyłoszczelność: IP68
  • Aparat fotograficzny:
    • Tył:
      • 50 MP, f/1.6 z OIS
      • 50 MP, f/2.0 (ultraszerokokątny)
      • 50 MP, f/3.0 (teleobiektyw, zoom optyczny 3,5x), OIS
    • Przód:
      • 12 MP
      • czujnik głębi
  • Transmisja danych: 5G
  • System operacyjny: Android 13, MagicOS 7.1
  • Łączność i lokalizacja: Wi-Fi IEEE802.11a/b/g/n/ac/ax/be, 2,4/5 GHz, 2×2 MIMO, GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, Bluetooth 5.2
  • Złącza: jack 3,5 mm, USB-C 3.2 z OTG
  • Typ karty sim: nanoSIM + nanoSIM/eSIM
  • Wymiary: 162,9 x 76,7 x 8,77 mm
  • Masa: 219 g

Wygląd i jakość wykonania

Honor Magic5 Pro to smartfon dość spory. Mierzy on bowiem aż 162,7 mm wysokości i 76,7 mm szerokości. Leży jednak w dłoni dość wygodnie, gdyż zarówno jego plecki, jak i ekran, zostały zakrzywione. Ekran i plecki są ponadto połączone naprawdę cienkimi, metalowymi ramkami. Mimo wszystko preferuję smartfony o szerokości mniejszej, jako że mam małe dłonie.

Honor Magic5 Pro

Najnowszy flagowiec Honor prezentuje się po prostu elegancko – nie tylko za sprawą smukłego kształtu, ale też dlatego, że jego tylny panel wykonano z matowego szkła. To szkło jest bardzo przyjemne w dotyku, natomiast cały smartfon jest po prostu śliski. Na szczęście na matowym szkle w ogóle nie widać odcisków palców. Jakość wykonania urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą nie tylko materiały wykorzystane w jego konstrukcji, ale również spasowanie jego poszczególnych elementów.

Oczywiście istotnym elementem tylnego panelu Honora Magic5 Pro jest wyspa aparatu. Ta jest… ogromna. Umieszczono ją w górnej centralnej części plecków i wyniesiono mocno ponad ich pozostałą powierzchnię. Zawiera zaś trzy sensory tylnego aparatu, diodę flash, czujnik migotania oraz multispektralny czujnik barw. Wszystko to otoczono metalowym pierścieniem.

Przyjrzyjmy się teraz ramkom smartfonów. Na tej znajdującej się po lewej strony ekranu nie znajdziemy żadnych przycisków ani innych istotnych elementów. Ramka prawa zawiera już natomiast zarówno przycisk zasilania oraz przycisk do zmiany głośności. Obydwa są metalowe.

Na ramce górnej widoczne są otwory jednego z głośników i mikrofonu oraz port podczerwieni. Na dole umieszczono natomiast otwory kolejnego głośnika i mikrofonu, a także port USB-C i tackę na karty SIM.

Honor Magic5 Pro – wyświetlacz

Honor Magic5 Pro wykorzystuje ekran OLED o przekątnej 6,81 cala, rozdzielczości 2848 x 1312 pikseli i odświeżaniu do 120 Hz. Jest to wyświetlacz o dużym zagęszczeniu pikseli, wynoszącym 460 PPI, zdolny do wyświetlania ponad miliarda kolorów. Dysponuje on również wysoką jasnością. Jego maksymalna jasność podczas wyświetlania zwykłych treści sięga 1300 nitów, a jasność podczas wyświetlania treści HDR nawet 1800 nitów. Zatem, ekran ten cechuje się świetną czytelnością nawet w ostrym słońcu.

Honor Magic5 Pro

Matryca zastosowana w tym smartfonie cechuje się świetnym odwzorowaniem kolorów, szerokimi kątami widzenia i głębokimi czerniami. Jej wysoka rozdzielczość sprawia, że wyświetla szczegółowe obrazy, a wysoka częstotliwość odświeżania, że wyświetla płynne animacje. Bardzo ciekawe jest to, że choć ekran nie posiada certyfikacji HDR, obsługuje treści HDR10+ (ale nie na platformie Netflix).

Czarne krawędzie otaczające funkcjonalność wyświetlacza testowanego flagowca nie są przesadnie duże. Spore jest natomiast wcięcie na składający się z dwóch sensorów przedni aparat. Wcięcie to znajduje się u góry ekranu, po lewej stronie.

Honor Magic5 Pro

Pod dolną częścią ekranu smartfonu umieszczono czytnik linii papilarnych. Ten działa bez zarzutu i za każdym razem rozpoznaje palec użytkownika.

Audio

Omawiany smartfon został wyposażony na szczęście w głośniki stereo. Co jednak ciekawe, każdy z jego głośników ma nieco inną charakterystykę. Ten górny skupia się na tonach średnich i wokalach, a dolny lepiej radzi sobie z basem i tonami niskimi. Razem głośniki tworzą spójną całość, ale ważne jest, aby podczas słuchania muzyki żadnego z nich nie zasłaniać.

Głośniki modeli Magic5 Pro grają dosyć głośno i oferują niezłą jakość dźwięku. Warto dodać, że dźwięk generowany przez górny głośnik wydostaje się z obudowy smartfonu zarówno przez otwory umieszczone na ramce smartfonu, jak i duży otwór zlokalizowany nad ekranem.

Honor Magic5 Pro – oprogramowanie i łączność

Oprogramowanie, z którym mamy do czynienia w tym urządzeniu to Android 13 z nakładką MagicOS 7.1. Nakładkę tą opisywałam ostatnio w mojej recenzji smartfonu Honor 90 Lite. Tutaj nakładka prezentuje się dokładnie tak samo i oferuje taki sam zestaw funkcji. Domyślnie posiada ona jedynie inny motyw, dopasowany do koloru obudowy flagowca.

Jeśli chodzi o łączność, to Honor Magic5 Pro obsługuje transmisje 5G i skorzystamy w nim z dwóch kart nanoSIM bądź pojedynczej karty nanoSIM i karty eSIM. Urządzenie pozwala też dokonywać płatności zbliżeniowych dzięki NFC i jest gotowe na nadejście WiFi 7. Co ciekawe, zawiera na dodatek oddzielne anteny Bluetooth i WiFi, umieszczone w różnych częściach smartfona. To ma niwelować wzajemne zakłócanie się sygnałów tych technologii, a zatem i wywoływane przez zakłócenia opóźnienia.

Wydajność

Jak wiele tegorocznych flagowców, Honor Magic5 Pro posiada w swoim wnętrzu bardzo wydajny procesor Snapdragon 8 Gen 2. Ten wspomagany jest przez 12 GB pamięci RAM LPDDR5X, a pamięci na dane mamy ty 512 GB.

Honor Magic5 Pro uzyskał w testach syntetycznych bardzo wysokie wyniki. Niemniej, jego wyniki są niższe niż przeciętna dla innych urządzeń z tym samym procesorem. W przypadku AnTuTu 9 mowa o wyniku 948618 punktów, a w przypadku benchmarku Geekbench 6 o wyniku 1352 punktów dla pojedynczego rdzenia CPU i 4557 punktów dla wielu rdzeni CPU. Warto natomiast wspomnieć o tym, że w smartfonie można włączyć tryb wydajności, który wydajność zwiększa. A jak Honor Magic5 Pro sprawdza się w praktyce?

Cóż, do działania smartfonu trudno mieć jakiekolwiek zarzuty. Poruszanie się w obrębie jego systemu jest bardzo płynne. Aplikacje włączają się błyskawicznie i podobnie jest w przypadku przełączania się między nimi. Również w grach Honor Magic5 Pro radzi sobie bardzo dobrze. W tytułach pokroju Diablo Immortal czy Genshin Impact przy wysokich ustawieniach graficznych można cieszyć się 60 FPS.

Jak jest z kulturą pracy? Podczas pracy w domyślnym trybie Honor Magic5 Pro nie nagrzewa się na tyle, by zauważyć spadki wydajności. Można odczuć, że smartfon robi się ciepły, ale nie gorący. Tryb wydajności to już inna bajka – temperatura urządzenia staje się na tyle odczuwalna, że potrafi powodować dyskomfort.

Honor Magic5 Pro – fotografia

Honor Magic5 Pro może być smartfonem z najsensowniejszym tylnym aparatem, jaki dotąd powstał. Nie dość, że nie mamy tu bowiem bezużytecznego sensora do zdjęć makro, to aparat ten składa się z trzech sensorów o rozdzielczości 50 MP. Są to sensor główny z OIS, sensor z obiektywem ultraszerokokątnym oraz sensor z teleobiektywem oferującym zoom optyczny 3,5x, zoom cyfrowy 100x i z OIS. Zestawowi temu, oprócz rzecz jasna diody flash, towarzyszą wspomniany czujnik migotania i multispektralny czujnik barw. Z przodu urządzenia znalazł się aparat 12 MP z czujnikiem głębi do pary.

Zanim poruszę to, co wymienione aparaty potrafią, przyjrzyjmy się przez chwilę aplikacji aparatu urządzenia. Oprócz wielu standardowych trybów znalazł się w niej tryb Film, który pozwala nakładać na rejestrowane wideo filtry LUT, nagrywać z efektem bokeh i w formacie HDR10+. Układ aplikacji nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem, jeśli wcześniej korzystałeś ze smartfonów z Androidem, a tym bardziej, jeśli były to smartfony Honor lub Huawei. Nieco dziwne jest w jej kwestii to, że nie pozwala ona włączyć lub wyłączyć HDR. To, jak zdjęcia wyglądają mówi mi, że smartfon operuje ustawieniami HDR automatycznie.

Zdjęcia dzienne

Główny sensor tylnego aparatu smartfonu wykonuje naprawdę świetne zdjęcia – bardzo szczegółowe, o zbalansowanej ostrości i bez żadnych artefaktów. Cechują się też one realistycznym odwzorowaniem barw i szeroką rozpiętością tonalną. Główny sensor dobrze radzi sobie też z uchwytywaniem obiektów będących w ruchu.

Jako że sensor z obiektywem ultraszerokokątnym to także sensor 50 MP, jego zdjęcia za dnia w ogóle nie odbiegają jakością od zdjęć z sensora głównego. Są tak samo szczegółowe, cechują się świetnym kontrastem i odwzorowaniem barw. To zdjęcia godne flagowca.

Co ważne, mimo że Honor Magic5 Pro nie ma sensora dedykowanego stricte do makro, jest w stanie wykonywać zdjęcia makro. Obiektyw ultraszerokokątny może je robić z odległości 2,5 cm, a teleobiektyw z odległości 30 cm. W trybie supermakro smartfon rejestruje zdjęcia makro obiektywem ultraszerokokątnym. Te wypadają nieźle, zwłaszcza jeśli włączymy lampę błyskową.

Honor Magic5 Pro to też oczywiście teleobiektyw, który oddaje w nasze ręce zoom optyczny 3,5x oraz zoom cyfrowy aż do 100x. Aplikacja aparatu domyślnie proponuje nam wykonywanie zdjęć 0,5x, 1x, 3,5 x i 10x, jednakże zoomem możemy operować dowolnie w zakresie od 0,5 do 100x.

Do zdjęć zarejestrowanych z zoomem 3,5x nie można mieć absolutnie żadnych zastrzeżeń. Zawierają bowiem mnóstwo detali. Poza tym odwzorowaniem barw, rozpiętością tonalną i kontrastem nie odbiegają od zdjęć wykonywanych bez zbliżenia. Teleobiektyw omawianego smartfonu świetnie sprawdza się zarówno przy fotografowaniu odległych obiektów, jak i wykonywaniu zdjęć portretowych (w trybie portretowym i podstawowym).

Jeśli chodzi o teleobiektyw, to nawet przy cyfrowym zoomie 10x nie traci on przesadnie wielu detali. Dla zoomu cyfrowego 100x trudno wskazać praktyczne zastosowanie, ale i on robi wrażenie.

Honor Magic5 Pro

Zdjęcia nocne

W aplikacji aparatu modelu Magic5 Pro nie znalazłam ustawienia, które pozwoliłoby mi włączyć lub wyłączyć automatycznego uruchamiania trybu nocnego po zmroku. Zdjęcia wykonywane nocą w trybie podstawowym i nocnym tym smartfonem są jednak identyczne, co oznacza, że tryb nocy jest aktywowany automatycznie i użytkownik nie ma nad tym kontroli. Trudno na to jednak narzekać, jako że zdjęcia są rejestrowane bardzo szybko.

Fotografie wykonywane Honorem Magic5 Pro nocą zaskakują swoją jakością. Ich ekspozycja jest zbalansowana, dzięki czemu zdjęcia nie są prześwietlone. Jednocześnie rzadko towarzyszy im szum, a odwzorowaniem, kontrast i rozpiętość tonalna stoją na bardzo wysokim poziomie.

Dokładnie tak samo jest w przypadku zdjęć ultraszerokokątnych. Nocą również nie odstają one od zdjęć z sensora głównego.

Po zmroku i teleobiektyw sprawdza się bardzo dobrze. Innymi słowy, wszystkie trzy sensory tylnego aparatu Honora Magic5 Pro nadają się do użytku i za dnia, i w nocy. Czegóż chcieć więcej?

Honor Magic5 Pro

Aparat przedni

Od flagowca być może można by oczekiwać kamerki przedniej o rozdzielczości wyższej niż 12 MP, ale mimo wszystko ta sprawdza się dobrze. Za dnia rejestruje zdjęcia o większej ilości detali i lepszym odwzorowaniu barw niż większość smartfonów. W nocy zdjęcia z niej trochę tracą na szczegółowości, ale największe „ała” mam tutaj do zdjęć wykonywanych w trybie portretowym. Aparat przedni niezbyt dobrze radzi sobie z płynnym odcinaniem bohatera zdjęcia od tła.

Możliwości wideo

Honor Magic5 Pro tylną kamerą pozwala nagrywać materiały wideo w rozdzielczościach 720p, 1080p [16:9], 1080p [21:9], 4K [16:9] oraz 4K [21:9]. Takie rozdzielczości obsługiwane są zarówno sensor główny, jak i sensor z obiektywem ultraszerokokątny. Ponadto w każdej z nich możemy nagrywać przy 30 lub 60 klatkach na sekundę.

Przednia kamera urządzenia pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczościach 720p, 1080p [16:9], 1080p [21:9] oraz 4K [16:9]. Wszystkim poza tą ostatnią może towarzyszyć 30 lub 60 FPS. W 4K przednią kamerą możemy nagrywać bowiem tylko przy 30 FPS.

Jeśli chodzi o stabilizację, to główny sensor tylnej kamery wykorzystuje OIS w połączeniu z EIS. Teleobiektyw tylnej kamery zdaje się wykorzystywać tylko OIS, a pozostałe sensory, także aparat przedni, tylko EIS.

Jak można zobaczyć poniżej, jakość filmów rejestrowanych przez ten smartfon jest naprawdę świetna. Można ponarzekać tylko na fakt, że Honor Magic5 Pro ogranicza maksymalną długość pojedynczego filmiku nagrywanego w 4K do 15 minut.

Honor Magic5 Pro – bateria

Honor postanowił umieścić wewnątrz swojego najnowszego flagowca baterię o pojemności 5100 mAh. Jest ona aż o 500 mAh pojemniejsza niż bateria w modelu Magic 4 Pro (który nie był w Polsce dostępny). Dzięki niej przy umiarkowanym użytkowaniu smartfona trzeba ładować raz na dwa dni, a czasem nawet trochę rzadziej.

Honor Magic5 Pro

Nawet jeśli będziesz korzystał ze smartfonu intensywnie i musiał sięgać po ładowarkę często, to wiedz, że Honor Magic5 Pro obsługuje ładowanie przewodowe o mocy 66 W. Ba, ładowarką indukcyjną może być ładowany z mocą 50 W. Ładowarką przewodową naładujesz go od 0 do 100 procent w niecałe 50 minut, czyli stosunkowo szybko.

Co ważne, zasilacz o mocy 66 W znajdziemy w zestawie ze smartfonem. Jeśli chcesz ładować urządzenie bezprzewodowo, ładowarkę indukcyjną musisz dokupić oddzielnie.

Podsumowanie

Honor Magic5 Pro nie jest flagowcem idealnym. Pod względem wydajności nieco odbiega bowiem od innych urządzeń tej klasy, a jego duże rozmiary mogą nie odpowiadać każdemu. Prezentuje się natomiast świetnie i oferuje wszystko to, czego użytkownik może potrzebować – długi czas pracy na baterii, szybkie ładowanie, bardzo dobry wyświetlacz, a ponadto ponadprzeciętny zestaw aparatów.

Honor Magic5 Pro

Innymi słowy, Honor Magic5 Pro to pozycja godna polecenia, zwłaszcza dla osób, którym zależy na wysokiej jakości smartfonowych zdjęć. Ograniczenie długości nagrywania w 4K sprawia zaś, że zapewne nie jest to najlepsze urządzenie dla twórców.

Mocne strony:

  • schludny, ładny design
  • wysoka jakość wykonania
  • świetny wyświetlacz
  • bardzo dobre głośniki stereo
  • świetna jakość zdjęć z każdego aparatu
  • wysoka jakość wideo
  • długi czas pracy na baterii
  • szybkie ładowanie
  • obsługa ładowania bezprzewodowego 50 W
  • brak reklam w oprogramowaniu
  • obsługa 5G

Słabe strony:

  • bardzo szeroki
  • długość filmów 4K ograniczona do 15 minut
  • śliska obudowa
  • wydajność poniżej przeciętnej (choć wciąż bardzo wysoka)
  • niska kultura pracy w trybie wydajności

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.