NASA zbudowała największy pojazd świata. Pali 29812 litrów diesla na 100 km

Maksym SłomskiSkomentuj
NASA zbudowała największy pojazd świata. Pali 29812 litrów diesla na 100 km
Żółw uznawany jest za synonim zwierzęcia, które porusza się z wyjątkowo małą prędkością. Żółw lamparci na przykład przemieszcza się w tempie zaledwie 1 kilometra na godzinę. Niewiele szybszy jest obecnie największy pojazd na świecie. Obsługiwany przez zespół 25-30 inżynierów transporter gąsienicowy skonstruowany na zlecenie NASA osiąga prędkość jedynie 1,5 km/h, ale i tak doskonale spełnia swoje zadanie.

NASA zbudowała największy pojazd świata

Ogromny NASA Crawler-Transporter II wykorzystuje dwa 16-cylindrowe silniki wysokoprężne Alco, które napędzają dwa generatory prądu stałego o mocy 1360 KM, które z kolei napędzają kolejne 16 silników odpowiedzialnych za ruch czterech zestawów gąsienic o łącznej masie 1814 ton. Zastanawiacie się zapewne, do czego służy ten przedziwny, masywny sprzęt. Stworzono go do transportowania rakiet.

crawler z rakieta

Crawler-Transporter II z jedną z rakiet w drodze na Launch Pad 39B. | Źródło: NASA

Imponuje to sam fakt, ze NASA stworzyła dedykowane dwa generatory Diesla Cummins o mocy 2040 KM dla zapewniania prądu przemiennego do zasilania wszystkich innych elementów konstrukcji, w tym pomp i świateł. Spalanie? Podróż na dystansie 1,6 km zużywa 477 litrów oleju napędowego. Daje to w przeliczeniu spalanie 29812 litrów na 100 kilometrów. Auć. Bak może pomieścić 9463 litrów paliwa. Platforma pokonuje jednak oczywiście znacznie krótsze dystanse od 100-kilometrowych.

Crawler-Transporter II przemieszcza się na dystansie 6,75 km łączących Launch Pad 39B z resztą infrastruktury kosmodromu NASA. Przejechanie tego dystansu tam i z powrotem zajmuje 16 godzin.

nasa crawler-transporter II
Źródło: NASA

Pokazana na powyższym zdjęciu od NASA ciężarówka z wodą odpowiada za zwilżanie żwirowych ścieżek, co ma na celu uniknięcie wzniecania kurzu powstałego w efekcie kruszenia skał pod gąsienicami.

Gigant obsługiwany przez 30 osób

Około 30 osób pilnuje pojazdu Crawler-Transporter II podczas jego przejazdu do platformy Launch Pad 39B. Niektórzy pracują wewnątrz maszyny, zajmując się różnymi jego systemami, podczas gdy inni poruszają się przed pojazdem, uważnie obserwując jego działanie, w tym pracę gąsienic. Maksymalna ładowność tego kolosa to oszałamiające 9000 ton. Maszyna nie jest wyposażona w GPS – prowadzą ją do celu „spotterzy” pracujący dla NASA.

Wyzwanie związane z kierowaniem takim kolosem wynika z przewidywania odpowiedniego momentu, w którym należy wykonać skręt. W przeciwieństwie do jazdy samochodem lub ciężarówką, Crawler na skręt kierownicą nie odbywa się natychmiastowo, a ze sporym opóźnieniem, wynoszącym nawet 30-40 sekund. Kierowca musi myśleć z wyprzedzeniem mniej więcej 45 metrów przed zakrętem.

Crawler-Transporter II odegra kluczową rolę w transporcie rakiet programu Artemis, którego założeniem jest powrót człowieka na Księżyc.

Źródło: NASA, zdj. tyt. NASA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.