Misja Artemis 1 zakończona. Kapsuła Orion pomyślnie wylądowała w oceanie

Anna BorzęckaSkomentuj
Misja Artemis 1 zakończona. Kapsuła Orion pomyślnie wylądowała w oceanie
Stało się, planowana od dawna przez NASA misja Artemis 1 w końcu doczekała się finalizacji. Kapsuła Orion odbyła pomyślną bezzałogową podróż wokół Księżyca, a w sobotę, około godziny 18:40 czasu polskiego, wylądowała w oceanie u wybrzeży Kalifornii Dolnej. Jej podróż trwała aż 26 dni, czyli dłużej niż podróż jakiegokolwiek innego kosmicznego pojazdu zaprojektowanego z myślą o transportowaniu ludzi.

Lądowanie o nietypowym przebiegu

Co ciekawe, tuż przed wejściem w Ziemską atmosferę kapsuła Orion wykonała manewr o nazwie Skip Entry. W jego ramach ta najpierw tylko otarła się o jej górne warstwy, wytracając nieco prędkość. Potem, z pomocą silników manewrujących, odbiła się od atmosfery i ponownie zwiększyła swoją wysokość. Następnie w końcu zanurzyła się w niej głębiej.

Manewr Skip Entry dopiero po raz pierwszy wykorzystano w przypadku statku, który ostatecznie ma transportować ludzi. Oczywiście, teraz Orion nie przewoził astronautów, ale już w niedalekiej przyszłości mają odbyć się załogowe loty z jego udziałem. Omawiana technika ma umożliwiać mu lądowanie bliżej wybrzeży USA, co z kolei umożliwi NASA szybsze dotarcie do astronautów i ich transport na ląd.



„To niezwykły dzień”, powiedział administrator NASA Bill Nelson podczas transmisji na żywo z lądowania kapsuły Orion. „[…] To dzień, który poprzedza nowe technologie, zupełnie nową generację astronautów, wizję przyszłości, która oddaje DNA szczególnie Amerykanów – chociaż robimy to jako przedsięwzięcie międzynarodowe – a to DNA oznacza, że jesteśmy poszukiwaczami przygód, jesteśmy odkrywcami, zawsze mamy jakiś cel, a ten cel to teraz dalsza eksploracja niebios.”

Wstęp do podboju Księżyca

Teraz, gdy kapsuła Orion bezpiecznie wróciła na Ziemię, NASA zapoczątkuje proces analizowania tych wszystkich danych, które ta zebrała podczas swojej długiej podróży wokół Księżyca. Nota bene, w trakcie tej podróży kapsuła Orion pokonała jakieś 2,25 miliona kilometrów. Warto wspomnieć, że wstępne oględziny wskazują na to, iż kapsuła Orion nie została podczas wejścia w ziemską atmosferę i lądowania w oceanie uszkodzona.



Analiza danych zebranych podczas misji Artemis 1 będzie kluczowym elementem przygotowań do misji Artemis 2. Misja ta ma odbyć się w 2024 roku, a w jej ramach kapsuła Orion już z astronautami na pokładzie dokona przelotu w pobliżu Księżyca. Z kolei w 2025 lub 2026 roku NASA chce przeprowadzić pierwsze od kilkudziesięciu lat załogowe lądowanie na Księżycu, podczas misji Artemis 3.

Póki co wygląda na to, że kapsuła Orion nie będzie sprawiać podczas realizacji misji programu Artemis problemów. Trzeba natomiast zadać sobie pytanie, czy tak samo będzie w przypadku rakiety SLS. NASA musiała wielokrotnie przekładać start misji Artemis 1 ze względu na chociażby wycieki paliwa i problemy z silnikami.

Cóż, trzymam kciuki za to, by i kolejne misje Artemis zakończyły się pomyślnie. Nie wiem jak Wy, ale ja czekam na nie z niecierpliwością.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/James M. Blair

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.