Huawei Health Lab w Helsinkach – taki sprzęt testowy, to marzenie każdego sportowca

Marek LubasSkomentuj
Huawei Health Lab w Helsinkach – taki sprzęt testowy, to marzenie każdego sportowca

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem Huawei Health Lab miałem przyjemność odwiedzić to fińskie laboratorium. Jako osoba zainteresowana sportem (niekoniecznie z poziomu kanapy) mogę powiedzieć, że sprzęt testowy, który tam zastałem zrobił na mnie duże wrażenie. Nie mam również wątpliwości co do tego, że przyczyni się on do ulepszenia obecnych jak i nowych urządzeń ubieralnych proponowanych przez chińskiego producenta.

Do tej pory na całym świecie były tylko dwa tego typu laboratoria Huawei – obydwa w Chinach. Kolejne wyposażone w sprzęt dla 20 dyscyplin sportowych zostało właśnie otwarte w Helsinkach. Na powierzchni ok. 1000 m2 znajdują się takie obiekty sportowo-badawcze jak stok narciarski, wielofunkcyjna bieżnia, basen z przeciwprądem wody czy siłownia.

Huawei Health Lab w Helsinkach - otwarcie
Otwarcie Huawei Health Lab w Helsinkach / Źródło: Wł.

Nie ma tutaj mowy o tzw. teoretyzowaniu, gdyż w helsińskim laboratorium oprócz naukowców i ekspertów z takich dziedzin jak fizjologia, uczenie maszynowe, AI, inżynieria i testowanie oprogramowania do współpracy zostali zaproszeni światowej klasy sportowcy. To miejsce umożliwiające m. in. prace nad ulepszaniem algorytmów w obszarze zdrowia i fitness, które następnie są wykorzystywane w realnych zastosowaniach, widocznych np. w urządzeniach typu wearables.

Przejdźmy zatem do samych obiektów.

Symulator narciarski

Patrząc na ilość osób zgromadzonych wokół stoku narciarskiego, mogę stwierdzić, że cieszył się on największą popularnością. Symulator oprócz standardowych funkcji takich jak ustawienie prędkości zjazdu, nachylenia stoku, wykrywa również kąt skrętu czy pozycję użytkownika. Dodatkowo wzbogacony został o interaktywne trasy.

  • Nachylenie: 10 – 18 stopni
  • Powierzchnia stoku (taśmy): 400 x 600 cm.
Symulator narciarski - Huawei Health Lab
Symulator narciarski w Huawei Health Lab w Helsinkach / Źródło: Wł.

Poniżej znajduje się poglądowy materiał wideo z testu na symulatorze, który został przeprowadzony w ramach prezentacji w helsińskim laboratorium Huawei.

Wielofunkcyjna bieżnia w Huawei Health Lab

Ten (na pierwszy rzut oka) niepozorny sprzęt, umożliwia testy w obszarze wielu dyscyplin sportowych. Trenażer rowerowy może iść w odstawkę, a domowa, przenośna bieżnia prawdopodobnie nabawi się dużych kompleksów ;). Oprócz takich aktywności jak jazda na rowerze czy bieganie, w obiekcie nie zabrakło miejsca na testy wykonywane podczas jazdy na nartorolkach. Mogą one stanowić niezłą alternatywę dla biegów narciarskich i tym samym przygotować kondycyjnie zawodnika do zimowych startów.

Trening kolarski - wielofunkcyjna bieżnia Helsinki
Trening kolarski na wielofunkcyjnej bieżni w Huawei Health Lab / Źródło: Wł.

Nie zapomniano również o niepełnosprawnych sportowcach – bieżnia idealnie nadaje się np. do testów związanych z wyścigami na wózkach inwalidzkich. Dzięki czemu profesjonalni zawodnicy mają realny wpływ na poprawę stylu życia osób np. z ograniczeniami ruchowymi.

Testy - wózek inwalidzki na wielofunkcyjnej bieżni
Testy sprawnościowe na wielofunkcyjnej bieżni / Źródło: Huawei

Jeśli chodzi o aspekty techniczne, to nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że bieżnia posiada regulowany poziom nachylenia. Maksymalna prędkość wynosi aż 50 km/h. Co ważne, sprzęt pozwala symulować teren i trasy, którymi poruszamy się na co dzień w „realu”, a odpowiednio umiejscowione kamery pomagają wyłapać błędy i udoskonalić technikę ruchu w przypadku konkretnej aktywności.

  • Długość pasa: 3500 mm
  • Szerokość pasa: 2700 mm
  • Prędkość: 0-50 km/h
  • Nachylenie: 0-14 stopni (0-25%).

Basen

W fińskim laboratorium nie mogło zabraknąć miejsca przeznaczonego do badania parametrów sportowych i zdrowotnych podczas treningu pływackiego. Basen z przeciwprądem wody charakteryzuje się dynamicznym przepływem do 350 m3/h. Standardowo w przypadku tej klasy sprzętu, możliwe jest dostosowanie poziomu oraz temperatury wody. Oczywiście oprócz samej niecki, obiekt wyposażony został w liczne urządzenia pomiarowe, kamery czy ekrany do odczytu danych i podglądu aktywności.

  • Wymiary: (szer. x dł. x głęb.): 2,7 x 6,4 x 1,6 m
  • Prędkość przepływu: 1,8 – 4,1 m/s
  • Przepływ: maks. 350 m2/h
  • Prędkość pływania: maks. 1’15 min / 100 m.
Monitor z parametrami pływaka - Huawei Health Lab
Widok z kamery, monitor z aktualnymi parametrami pływaka / Źródło: Wł.

Siłownia

W otwartej przestrzeni oprócz ławeczki do ćwiczeń można dostrzec różne rowery treningowe oraz klasyczną bieżnię wyposażoną w przyzwoity ekran, pozwalający odczytać wybrane parametry fizjologiczne. Oczywiście nie omieszkam wspomnieć o zestawie hantli, bez których siłownia byłaby siłownią tylko z nazwy. Obok niej znajduje się tor biegowy, służący jako łącznik między poszczególnymi obiektami.

Inne pomieszczenia w Huawei Health Lab

Inżynierowie, naukowcy i sportowcy mają również do dyspozycji inne obiekty i pomieszczenia w których mogą przeprowadzać szereg badań. Jedno z nich związane jest z nowymi technologiami monitorowania ciśnienia krwi, wykorzystywanymi np. w ciśnieniomierzach ABPM (Ambulatory Blood Pressure Monitoring). Eksperymenty dotyczące dynamicznego pomiaru ciśnienia krwi przed, w trakcie i po wysiłku są istotne do oceny układu sercowo-naczyniowego i mogą przyczynić się do zwiększania precyzji i jakości kolejnych urządzeń ubieralnych.

Testy biegowe - mniejsza bieżnia; Huawei Health Lab
Testy biegowe na mniejszej bieżni oraz monitor z parametrami wydolnościowymi sportowca / Źródło: Wł.

Huawei Watch GT 4 używany w Huawei Health Lab

Użytkowników zegarka Huawei Watch GT 4 powinien ucieszyć fakt, że w laboratorium oprócz testów wykonywanych za pomocą zaawansowanej aparatury, przeprowadzane są również codzienne badania z wykorzystaniem właśnie tego smartwatcha. Moim zdaniem wpłynie to pozytywnie na częstotliwość i jakość aktualizacji oprogramowania układowego wspomnianego modelu, jak i kolejnych urządzeń ubieralnych. Więcej na temat rozwiązań zdrowotnych i sportowych zaimplementowanych w Huawei Watch GT 4 znajdziecie w tym miejscu.

Modele smartwatchy Huawei od 2014
Poszczególne modele urządzeń ubieralnych Huawei począwszy od 2014 roku / Źródło: Wł.

Projekt iCARE4CVD oraz Interlive

Na chwilę obecną Huawei jako jedyny producent urządzeń ubieralnych uczestniczy w projekcie badawczym iCARE4CVD. Jest to to międzynarodowy, publiczno-prywatny projekt skupiający 33 partnerów akademickich i przemysłowych, dążących do poprawy stanu zdrowia pacjentów zmagającymi się z różnego rodzaju chorobami układu krążenia. Zadaniem firmy Huawei jest m.in. dostarczenie urządzeń wearables, dzięki którym lekarze będą mogli otrzymać informacje np. dotyczące jakości snu, czynności serca oraz aktywności swoich pacjentów.

Huawei Health Research - prezentacja
Prezentacja dotycząca zaangażowania firmy Huawei w badania – Huawei Health Research / Źródło: Wł.

Poza uczestnictwem w projekcie iCARE4CVD, Huawei wraz z sześcioma europejskimi uniwersytetami założył w 2019 roku Interlive, czyli konsorcjum zajmujące się opracowaniem standardu testowania i weryfikacji urządzeń typu wearables. Celem przedsięwzięcia jest poprawa dokładności i wiarygodności pomiarów poszczególnych wskaźników fizjologicznych.

Trening na nartorolkach - Huawei Health Lab
Trening na nartorolkach (bieżnia wielofunkcyjna) Huawei Health Lab, Finlandia / Źródło: Wł.

Który sprzęt wybieram? 🙂

Mimo to, iż jeżdżę na nartach i raz na jakiś czas pływam, to ze wszystkich urządzeń znajdujących się w helsińskim laboratorium wybrałbym jednak wielofunkcyjną bieżnię. Wszelkie trenażery nie byłyby mi potrzebne, a podczas bardzo kiepskiej pogody prawdopodobnie nie jeden znajomy odwiedziłby mnie ze swoim rowerem. Dodatkowo spróbowałbym również swoich sił w jeździe na nartorolkach 😉

Źródło: Wł., Huawei.

Udostępnij

Marek LubasSport, kosmos, podróże, retro.