Chińczycy przygotowują się do misji Tianwen 2. Odwiedzą jedną z asteroid

Aleksander PiskorzSkomentuj
Chińczycy przygotowują się do misji Tianwen 2. Odwiedzą jedną z asteroid
Chińczycy planują rozpocząć swoją drugą w historii misję związaną z eksploracją głębokiej przestrzeni kosmicznej. I to już w 2025 roku. Chińska Telewizja Centralna za Zhanga Rongqiao (projektanta misji Tianwen 1) donosi, iż sonda asteroidalna Tianwen 2 weszła obecnie w fazę rozwoju technicznego.

W swojej wypowiedzi Zhang zwrócił uwagę, iż Tianwen 2 i jej komponenty przechodzą obecnie wszechstronne testy. Chińczycy oczekują, że sondę uda się wystrzelić w kosmos na przestrzeni najbliższych trzech lat.

Tianwen 2 – co zbada?

Tianwen 1 to misja, która była wielkim krokiem milowym dla Chin – Państwu Środka udało się wylądować na innej planecie. Dalsze działania będą znacznie trudniejsze. Misja Tianwen 2, która będzie trwała około 10 lat zakłada zbliżenie się do asteroidy Kamo’oalewa. W ramach operacji “touch and go”, Tianwen 2 ma dotknąć powierzchni planetoidy i pobrać z niej odpowiednią ilość próbek.

To podobny plan do tego, który był już wykorzystany przez japońską sondę Hayabusa czy też misję NASA OSIRIS-Rex.

Do swojej operacji Tianwen 2 wykorzysta zupełnie nowe metody pozwalające na zakotwiczenie na planetoidzie oraz “przymocowanie się” do jej powierzchni. Wszystko to stanie się przy pomocy czterech robotycznych ramion ze specjalnie zaprojektowanymi wiertłami.

Chińczycy chcą, aby sonda Tianwen 2 po dwóch latach od wystrzelenia powróciła na Ziemię zrzucając swój bezcenny ładunek. Po uwolnieniu kapsuły, Tianwen 2 wykorzysta ziemską grawitację, aby skierować się w kierunku innego obiektu.

Czytaj też: Chińczycy chcą zdominować kosmos. Jak to zrobią?

Koncepcji misji Tianwen 2 zmienia się cały czas, wraz z czasem. Pierwszy pomysł Chińczyków został zaprezentowany prawie dziesięć lat temu. Po misji Tianwen 2, Państwo Środka będzie chciało wysłać w przestrzeń kosmiczną Tianwen 3 – w okolicach 2028 roku.

Ta sonda z kolei będzie odpowiedzialna za zebranie próbek z Marsa oraz bezpieczny powrót na naszą planetę.

Źródło: Sohu / fot. Andrew Jones – Twitter

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.