TikTok coraz bliżej bana w USA. Czy Polska powinna pójść tym śladem?

Maksym SłomskiSkomentuj
TikTok coraz bliżej bana w USA. Czy Polska powinna pójść tym śladem?
TikTok ma dość nieciekawą historię, jeśli chodzi o różnorakie naruszenia i podejrzenia związane z naruszeniami prywatności użytkowników. Kontrowersje budzą także tiktokowe wyzwania. TikToka w ubiegłym roku zablokowały Indie, a teraz tą samą drogą kroczyć chcą Stany Zjednoczone. Komisarz Federalnej Komisji Łączności (FCC) wezwał Google i Apple do zbanowania apki TikTok w sklepach z aplikacjami, ponieważ „zbiera ona zbyt wiele poufnych danych”. Zasugerował, że dane te przekazywane są chińskim władzom. Giganci technologiczni otrzymali czas do 8 lipca bieżącego roku na usunięcie aplikacji lub wyjaśnienie, dlaczego zdecydowali się tego nie robić.

TikTok na celowniku Stanów Zjednoczonych

Brendan Carr, komisarz FCC, opublikował na Twitterze list wzywający gigantów technologicznych do usunięcia TikToka ze swoich sklepów z aplikacjami ze względu na niejasną politykę zbierania danych. Carr załączył list do dyrektora generalnego Google Sundara Pichaia i dyrektora generalnego Apple Tima Cooka, wyjaśniając, dlaczego TikTok musi zostać usunięty. Powołał się m.in. na raport z zeszłego tygodnia, który jego zdaniem rzucił nowe światło na naprawdę poważne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego stwarzane przez TikTok.



Raport opublikowany przez BuzzFeed News, rzuca światło na pliki audio pochodzące z ponad 80 wewnętrznych spotkań TikTok. Ujawniają one, że pracownicy z Chin wielokrotnie uzyskiwali dostęp do danych użytkowników z USA.

„Oczywistym jest, że TikTok stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na praktyki gromadzenia szczegółowych danych. Danych, do których dostęp mają władze w Pekinie” – napisał w swoim liście Carr.

TikTok jest coraz częściej zakazywany w USA. Płacił też wysokie kary

Carr zwraca uwagę na to, iż kilka amerykańskich jednostek wojskowych zakazało korzystania z TikTok na urządzeniach służbowych i wezwało żołnierzy do usunięcia aplikacji ze prywatnych smartfonów.

Polityk przytacza również decyzję TikToka z 2021 roku o zapłaceniu 92 milionów dolarów celem rozstrzygnięcia dziesiątek pozwów, w których oskarżano właściciela apki, chińskie ByteDance o zbieranie danych osobowych bez zgody użytkowników i sprzedawanie ich reklamodawcom. Większość użytkowników TikToka to nieletni.

TikTok, Google i Apple nie wydały jeszcze oświadczenia w sprawie.

Źródło: BuzzFeed News

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.