Mam problem. Jaki Linux dla starego komputera w 2024?

Maksym SłomskiSkomentuj
Mam problem. Jaki Linux dla starego komputera w 2024?

Dokładnie tydzień temu wspólnie z innymi miłośnikami systemów operacyjnych Linux, będącymi czytelnikami serwisu Instalki.pl, staraliśmy się wybrać najlepszy Linux w 2024 roku. Idąc za ciosem postanowiłem przygotować kolejne zestawienie mogące przydać się wielu Polakom. Dziś spróbujemy wytypować najlepsze systemy Linux dla starego komputera. Niektórzy sięgną po nie z racji znudzenia Windows 7 lub Windows 10, inni po to, aby tchnąć nowe życie w leciwy sprzęt, a jeszcze inni z czystej ciekawości.

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wśród Was nie brakuje entuzjastów Linuksa, pragnących pomóc innym w dokonaniu najlepszego wyboru. Niechaj i to zestawienie będzie stworzone wraz z Wami! Jeśli Twojej ulubionej dystrybucji nie ma na tej liście, poleć ją innym w sekcji komentarzy.

Najlepszy Linux dla starego komputera w 2024 roku

Ogromną zaletą systemów operacyjnych Linux jest ich „lekkość”, szybkość działania i niewielkie wymagania sprzętowe. W dzisiejszym wpisie zebrałem kilka moich propozycji, zasługujących na miano najlepszych systemów Linux dla starych komputerów. Każdy z nich będzie działał jak burza nawet na kilku lub kilkunastoletnim pececie.

Ubuntu MATE

Zestawienie zaczynamy od Ubuntu MATE, czyli dystrybucji bazującej na, nie zgadniecie, Ubuntu i wykorzystującej środowisko graficzne… MATE. Stworzono ją specjalnie z myślą o mniej wymagających komputerach, ale nie tych naprawdę archaicznych.

Nadaje się wyśmienicie na stare laptopy, wyposażone w procesor Intel Core 2 Duo lub nowszy oraz co najmniej 1 GB RAM. Szczerze? Do sprawnej pracy niezbędny jest odrobinkę wydajniejszy komputer. Ubuntu MATE jest łatwy w obsłudze, można go mocno spersonalizować i działa bardzo stabilnie. Interfejs nie rzuca na kolana urodą, ale… tej dystrybucji warto dać szansę.

Xubuntu

Xubuntu to jedna z oficjalnych odmian Ubuntu, legitymująca się lekkim środowiskiem Xfce. Instalacja przebiega bezproblemowo, podobnie z resztą jak użytkowanie. Wymagania są mniejsze niż w przypadku Ubuntu MATE, bo do sprawnego działania Xubuntu wystarczy procesor AMD Athlon lub Intel Pentium i zaledwie 512 MB RAM-u.

Interfejs to minimalizm i schludny, nowoczesny wygląd. Dla niektórych sporą zaletą będzie menedżer plików Thunar – szalenie funkcjonalny.

Peppermint OS

Kolejna z propozycji to Peppermint OS, czyli Linux wykorzystujący środowisko LXDE i skupiający się na chmurze. Pierwotnie przygotowany z myślą o niewielkich netbookach został z czasem dostosowany również pod większe ekrany.

Ciekawą funkcją jest tu możliwość zintegrowania dowolnej strony internetowej lub apki webowej w postać samodzielnej desktopowej aplikacji. Peppermint OS ma oprócz niewielkich wymagań oddaną i aktywną społeczność. Nie jest to najlepsza propozycja dla zupełnych nowicjuszy ze względu na jego czasami kapryśną naturę.

Puppy Linux

Oto Linux o NAPRAWDĘ niewielkich wymaganiach sprzętowych. Urocza nazwa, prawda? Puppy Linux jest stworzony od podstaw pod kątem szybkiego działania. Menedżery okien JWM i Openbox zużywają minimalne ilości zasobów, a liczba domyślnie instalowanych paczek jest niewielka dlatego, aby użytkownik sam mógł zdecydować, jakimi narzędziami „obciążyć” system.

To ciekawa propozycja dla komputerów będących przede wszystkim przeglądarkami Internetu lub urządzeniami biurowymi. Puppy Linux wymaga jedynie 256 MB pamięci RAM i procesora o taktowaniu 600 MHz. To najlżejsza propozycja w tym zestawieniu.

Lubuntu

Lubuntu to lekki system, doskonale radzący sobie ze wspieraniem naprawdę starych komponentów. Wywodzi się z rodziny OS-ów bazujących na Ubuntu i wykorzystuje środowisko LXQT. Lubuntu to niewiele preinstalowanych paczek, a te, które są już zainstalowane, składają się przede wszystkim z lekkich apek.

Wymagania to procesor o taktowaniu 1 GHz i 512 MB pamięci RAM. Prosty, atrakcyjny interfejs i łatwa obsługa zaskarbią sobie jego sympatię pośród początkujących użytkowników Linuxa.

Linux Lite

Linux Lite bazuje od zawsze na wydaniach Ubuntu LTS (Long Term Support). Zawiera zaskakująco wiele preinstalowanych narzędzi, co może spodobać się osobom pragnącym postawić komputer na Linuxie działającym doskonale od razu po instalacji.

Pośród apek obecnych po instalacji są m.in. VLC, klient poczty Thunderbird, przeglądarka internetowa Firefox, pakiet biurowy LibreOffice i GIMP do edytowania grafik. Do uruchomienia Linux Lite potrzebne jest 768 MB pamięci RAM, procesor o częstotliwości pracy 1 GHz i co najmniej 8 GB przestrzeni na dane.

Najlepszy Linux dla słabego komputera w 2024 roku – jaki jest Twój typ?

Zauważyliście już z pewnością, że na powyższej liście nie ma kilku „pewniaków”. Uwielbiam Linux Mint i wcale nie zapomniałem o Zorin OS Lite. Uznałem po prostu, że nie ma sensu dublować propozycji z ubiegłotygodniowego zestawienia. Niektórym do gustu przypadnie antiX Linux, a dla zaawansowanych użytkowników pewnego rodzaju ciekawostką godną wypróbowania może być Tiny Core.

No dobrze Drodzy Linuksiarze, jakiego Linuksa polecacie sprawdzić osobom korzystającym ze starych pecetów? Jaki jest Waszym zdaniem najlepszy Linux dla starego komputera w 2024 roku? Po które dystrybucje warto sięgnąć, a których unikać? Pomóżcie w wyborze innym.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.