Orange pragnie inteligentnych miast. Kraków na celowniku

Piotr MalinowskiSkomentuj
Orange pragnie inteligentnych miast. Kraków na celowniku

Orange poinformowało o kolejnych inwestycjach jeśli chodzi o kategorię inteligentnych miast. Tym razem na warsztat wzięto Kraków, gdzie wkrótce duża część wodomierzy będzie wspierana przez specjalny system. Mają na tym zyskać nie tylko władze miasta, ale także sami mieszkańcy – mowa bowiem o oszczędności wody i rachunków. Teoria brzmi pięknie, wkrótce jednak przekonamy się o działaniu tego wszystkiego w praktyce.

Orange inwestuje w kolejne rozwiązania smart city

Inteligentne miasta to piękna wizja, gdzie większość procesów odbywa się automatycznie, co pozwala jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo czy portfele obywateli. Ważne są także aspekty środowiskowe oraz możliwość skupienia się pracowników na ważniejszych kwestiach. Polska powoli również wchodzi na ten rynek, co regularnie przypomina chociażby Orange. Operator od dłuższego czasu inwestuje w dosyć intrygujące rozwiązania na terenie miast naszego kraju.

Tym razem poinformowano o podpisaniu umowy z krakowskimi wodociągami. Okazuje się, że już wkrótce nastąpi montaż 20 tys. nakładek na wodomierzach zabudowanych na przyłączach wodociągowych. Urządzenia będą posiadać wlutowane karty SIM LTE-M, co umożliwi pozyskiwanie danych niemalże w czasie rzeczywistym. To bardzo istotna kwestia, która przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa całej infrastruktury. Dlaczego?

Chodzi tu o szybką opcję analizy na bieżąco dostarczanych informacji. Dzięki temu można błyskawicznie wykryć awarię i przeróżnych anomalii przepływu. Pozwoli to miastu na minimalizowanie strat wody oraz różnego rodzaju nadużyć w postaci chociażby kradzieży wody. Niezwykle istotne jest także to, że zbędna zacznie być konieczność wizyty inkasenta. Nie będzie trzeba też codziennie bilansować przepływów. Cały proces przeprowadzany zostanie zdalnie, co przełoży się na wygodę i portfele mieszkańców. To dobra wiadomość.

Ekologia i oszczędność na pierwszym miejscu

Władze miasta nie ukrywają, że rozwiązanie od Orange pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić wodę, której przecież nie przybywa. Tu dochodzi więc aspekt ekologiczny, co także jest niezwykle istotne. Firma przy okazji informuje, że nie przeprowadza inwestycji samodzielne. Niezbędne jest partnerstwo spółki Pronal, która jest dostawcą usługi SmartMetering24 będącej centrum całego systemu. Ten natomiast ma polegać na „możliwości naprzemiennego stosowania różnych technologii przesyłu danych”.

Orange informuje, że podstawą projektu jest operatorska sieć LTE-M, lecz w niektórych miejscach zastosowane będą Bezprzewodowe Anteny GSM zasilane bateryjnie. Stanie się tak w celu zwiększenia skuteczności zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych. Mowa chociażby o studniach wodomierzowych, piwnicach itd. Co ciekawe, na potrzeby obsługi Smart Water dla Krakowa powstaje też specjalny APN.

Na rezultaty i pierwsze wnioski zapewne przyjdzie nam trochę poczekać. Nie da się jednak ukryć, że o smart city mówi się w Polsce coraz częściej i odważniej. Co o tym sądzicie?

Źródło: Orange, Twitter (X) (@RzecznikOrange) / Zdjęcie otwierające: Orange, unsplash.com (@luucasfotos)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.