Inteligentne przejścia dla pieszych w Polsce. To zasługa Orange

Piotr MalinowskiSkomentuj
Inteligentne przejścia dla pieszych w Polsce. To zasługa Orange

Okazuje się, że Polska wzbogaciła się właśnie o kilka inteligentnych przejść dla pieszych. Stało się to za sprawą Orange i konkursu ogłoszonego jeszcze na początku bieżącego roku. Nagrody powędrowały finalnie do trzech miast i mieszkańcy dwóch z nich mogą już korzystać z dobrodziejstw technologii. Mowa tu nie tylko o zwiększonym bezpieczeństwie, ale także poprawionej estetyce. Okej, ale na czym to wszystko w ogóle polega?

Smart przejścia od Orange – jak to działa?

Wszystko zaczęło się na początku bieżącego roku, kiedy Orange postanowiło zorganizować konkurs o nazwie „Inteligentne Przejście”. Zgłosiło się do niego około 40 miast, nagrody jednak nie mogły powędrować do wszystkich. Kilka miesięcy temu wyłoniono zwycięzców i właśnie poinformowano o zakończeniu prac w kilku lokalizacjach. Niebezpieczne przejścia dla pieszych stały się dzięki temu bardziej godne zaufania mieszkańców.

Aktywne inteligentne przejścia można znaleźć już w Świdwinie przy ul. Drawskiej oraz w Rybniku przy ul. Górnośląskiej. Na początku 2024 roku budowa zakończy się również na terenie Iławy. Proces przygotowywania takiego miejsca nie jest bowiem zbyt prosty. Chodzi o zrealizowanie całego systemu składającego się z kilku elementów i czujników. Mowa przede wszystkim o specjalnych światłach umieszczonych na słupie oraz podświetlanym znaku. Nie brakuje także głośnika, który informuje o zachowaniu odpowiedniej ostrożności.

No dobra, ale gdzie te „smart” usprawnienia? Zamontowane czujniki mają skutecznie wykrywać osobę zbliżającą się do przejścia. Wtedy też załączy się świetlna oraz dźwiękowa sygnalizacja ostrzegawcza. Ma ona przede wszystkim zadziałać na pieszych, którzy nie zachowują odpowiedniej ostrożności. To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza że takie miejsca pojawiają się zazwyczaj w lokalizacjach, gdzie dochodziło do sporej liczby wypadków. Dzięki systemowi człowiek zostanie wykryty już z odległości kilkunastu metrów.

Warto wspomnieć, iż całym projektem steruje się z poziomu Platformy Zarządzania Miastem prosto od Orange. Pracownicy łączą się z systemem dzięki specjalnym sterownikom z kartami SIM znajdującymi się w oprawach. Dzięki temu można np. ustawić lampy, by działały według zaplanowanego scenariusza. Mogą włączać się zgodnie z zegarem astronomicznym czy przyciemniać się w późnych godzinach nocnych. Dzięki temu oszczędzą nieco prądu.

Trzeba przyznać, że mówimy o naprawdę świetnym rozwiązaniu. Kto wie, może kiedyś takie inteligentne przejścia staną się standardem? Byłoby miło.

Źródło: Orange / Zdjęcie otwierające: zrzut ekranu z filmu Inteligentne Przejście od Orange na YouTube (@orangepolska)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.