W roku przestępnym luty ma 29 dni. Jeden raz w historii miał 30

Maksym SłomskiSkomentuj
W roku przestępnym luty ma 29 dni. Jeden raz w historii miał 30

W 2024 roku luty ma 29 dni. Dzieje się tak dlatego, że raz na cztery lata mamy do czynienia z rokiem przestępnym. Rok przestępny to rok w kalendarzu gregoriańskim, którego długość wynosi 366 dni. Ma to bezpośredni związek z koniecznością dopasowania roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego. Istnieje jeden kraj na świecie, w którym raz w historii luty miał 30 dni. Dlaczego?

W roku przestępnym luty ma 29 dni. W Szwecji zdarzyło się, że miał 30

Z urodzonych 29 lutego żartuje się, że powinni obchodzić swoje urodziny raz na cztery lata. Ciekaw jestem czy w identyczny sposób żartowano z osób urodzonych 30 lutego 1712 roku w Szwecji. To właśnie w tym roku i w tym kraju, jedyny raz w historii, przydarzyło się, że w roku przestępnym luty miał 30 dni.

Niezwykłe wydarzenie o charakterze lokalnym wynikało z rezygnacji protestanckiej Szwecji z przejścia na kalendarz gregoriański. W chwili jego wprowadzenia dekretem papieskim z 1582 roku, różnica między kalendarzem gregoriańskim i juliańskim wynosiła 10 dni. Z czasem powiększyła się do 11 dni. Gdy w końcu XVII wieku Szwedzi postanowili dołączyć do państw korzystających z kalendarza gregoriańskiego, musieli coś zrobić z powstałą różnicą.

Władze Szwecji nie chciały dodawać 11 dni do kalendarza w jednym roku. Przejście to rozłożono w czasie na okres pomiędzy latami 1700 i 1740, poprzez ominięcie wszystkich dni przestępnych. O ile w lutym 1700 roku ominięto 29 lutego, to wybuch Wielkiej Wojny Północnej sprawił, że nie zrobiono tego w 1704 i 1708 roku. Doprowadziło to do powstania… kalendarza szwedzkiego. Właśnie tę przedziwną sytuację skorygowano w 1712 roku.

W 1712 roku Szwecja przyjęła na nowo kalendarz… juliański, dodając 30. dzień w lutym. Dzień odpowiadał 29 lutego w kalendarzu juliańskim i 11 marca w gregoriańskim. Nadążacie? Finalnie zabieg ten pozwolił, aby w 1740 roku Szwecja po raz pierwszy w historii obchodziła Wielkanoc zgodnie z wyliczeniami swoimi, ale… nie krajów katolickich i protestanckich.

Finalnie Szwedzi w 1753 roku poddali się i przyjęli kalendarz gregoriański opuszczając 12 dni lutego. Jak? To proste, po 17 lutego nastąpił 1 marca.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.