Aminokwasy w próbkach z asteroidy Ryugu. Naukowcy zaskoczeni

Aleksander PiskorzSkomentuj
Aminokwasy w próbkach z asteroidy Ryugu. Naukowcy zaskoczeni
Japońskie ministerstwo edukacji twierdzi, iż naukowcom udało się odkryć ponad 20 aminokwasów w próbkach pobranych z asteroidy Ryugu. Te zostały sprowadzone na naszą planetę w grudniu 2020 roku za pośrednictwem bezzałogowej sondy Hayabusa2. Opisywane odkrycie jest pierwszym dowodem na istnienie aminokwasów na asteroidach w przestrzeni kosmicznej.

Naukowcy z Japonii twierdzą, że cała sytuacja pozwoli nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób aminokwasy i inne cząsteczki organiczne dotarły w przeszłości na Ziemię.

Misja na Ryugu przynosi owoce

Misja na Ryugu zakładała lądowanie sondy Hayabusa2 na fragmencie większej planetoidy, która uformowała się z gazu oraz pyłu. Ze względu na swój wiek, próbki pobrane bezpośrednio z asteroidy dają naukowcom wgląd w materiał, który unosił się we wczesnym Układzie Słonecznym prawie 4 miliardy lat temu.

Podczas konferencji naukowej, która odbyła się w Stanach Zjednoczonych, Hisayoshi Yurimoto, geolog z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii przekazał, iż próbki pobrane przez sondę Hayabusa2 z asteroidy Ryugu są najbardziej prymitywnym materiałem z Układu Słonecznego jaki kiedykolwiek był badany przez naukowców.

Czytaj też: ASonda OSIRIS-REx z drugim życiem. Odwiedzi asteroidę Apophis

Znalezione aminokwasy pokazują, że na asteroidach mogą istnieć związki organicznie, które formowały się w środowisku pozaziemskim. Teza dotycząca tego, iż asteroidy mogły przynieść niezbędne cząstki organiczne na Ziemię wprost z kosmosu staje się coraz bardziej realna.

asteroidaprobki2

fot. Bryan Goff – Unsplash.com

W miarę analizy próbek z asteroidy Ryugu będziemy mogli uzyskać więcej informacji na temat składu samej planetoidy oraz sposobu jej formowania wraz z czasem. Naukowcy mają również zamiar porównać próbki z Ryugu z tymi, które zostały zebrane z asteroidy Bennu – tej, którą NASA odwiedziła ze swoim sprzętem w 2020 roku.

Warto pamiętać, że na horyzoncie znajduje się także inna misja NASA związana z pobieraniem próbek z asteroidy – OSIRIS-REx. Na pokładzie bezzałogowej sondy kosmicznej wracają kolejne gramy cennego materiału do badań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, trafią one na Ziemię w okolicach 2023 roku. Rozszerzony cel misji zakłada dolecenie do kolejnej asteroidy – Apophis, w okolicach 2029 roku.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na kolejne wnioski naukowców. Znalezienie aminokwasów w takim środowisku jest co najmniej zaskakujące.

Źródło: JapanTimes / fot. JAXA

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.