Ponad połowa Niemców żałuje zakupu samochodu elektrycznego

Maksym SłomskiSkomentuj
Ponad połowa Niemców żałuje zakupu samochodu elektrycznego

Czy warto kupić samochód elektryczny? Czy zakup samochodu elektrycznego się… opłaca? To pytanie postawione na tak ogólnym poziomie, że nie da się na nie odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Poprawna odpowiedź brzmi: to zależy. Dla osób dysponujących instalacją fotowoltaiczną i wykorzystujących samochód do podróży na niewielkich dystansach i sporadycznie po całym kraju będzie to z pewnością odpowiedź twierdząca. Cała reszta powinna przed zakupem dwa razy się zastanowić, co pokazuje przykład Niemców. Dopłaty do elektryków mogą nie zrekompensować późniejszych wydatków.

Zakup samochodu elektrycznego. Niemcy żałują decyzji

W Niemczech przeprowadzono ciekawe badanie opinii. Zajmująca się oprogramowaniem dla stacji ładowania firma Monta zapytała za pośrednictwem serwisu Yougov właścicieli samochodów elektrycznych o to, jak oceniają swoją decyzję o zakupie elektryka. Aż 53 procent spośród ok. 6 tysięcy uczestników badania stwierdziło, że żałuje zakupu lub leasingu auta elektrycznego. Problem nie leży jednak w technologii.

Nie przegap: Największa stacja ładowania aut elektrycznych w Polsce już działa

53 procent ankietowanych podało, że zakup samochodu elektrycznego był błędów ze względu na rosnące koszty energii. Jakiś czas temu policzyłem ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w 2023 roku poza domem w Polsce. W skrócie: użytkowanie elektryka w ten sposób nie jest specjalnie opłacalne. W badaniu aż 1/4 osób rozważających zakup auta podała, że nie chce kupować ani leasingować auta elektrycznego przez niepewną prognozę co do cen prądu. Za 1 kWh na stacjach ładowania płaci się w Niemczech 40-80 eurocentów, a w domu – ok. 30 eurocentów.

zakup samochodu elektrycznego tesla supercharger
Stacja ładowania Tesla Supercharger. | Źródło: Tesla

Max Scherer z firmy Monta skomentował, że ceny energii elektrycznej to tylko część problemu. Stwierdził, że niektórym wydaje się, że koszty są wyższe niż jest w rzeczywistości. Ładując auto w domu o cenie ładowania Niemcy dowiadują się dopiero po kilku miesiącach, przy spojrzeniu na rachunek za prąd. Nawet publiczne ładowarki często nie informują konsumenta przejrzyście o opłatach.

Aż 25 procent Niemców leasingujących, posiadających lub rozważających zakup auta elektrycznego, ma w domu instalację fotowoltaiczną.

Dopłaty do elektryków w Polsce

W Polsce osoby fizyczne mogą się starać o dofinasowanie samochodu elektrycznego (kat. M1), którego koszt nie przekracza 225 tysięcy złotych brutto. Ograniczenie cenowe nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Osoby fizyczne mogą liczyć na dopłatę w wysokości 18750 złotych, a posiadacze Karty Dużej Rodziny – 27000 złotych.

Przedsiębiorcy w przypadku zakupu pojazdu kat. M1 mogą otrzymać dofinansowanie do 27000 złotych, przy średniorocznym przebiegu nie mniej niż 15 tys. km. Przy mniejszym przebiegu dopłata wynosi 18750 złotych.

Źródło: energate-messenger via Autokult

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.