Już w ten weekend deszcz meteorów. Gdzie wypatrywać spadających gwiazd?

Anna BorzęckaSkomentuj
Już w ten weekend deszcz meteorów. Gdzie wypatrywać spadających gwiazd?

Mamy dobre wieści dla miłośników astronomii oraz dla wszystkich osób, które marzą o tym, by zobaczyć na niebie spadające gwiazdy. Już w ten weekend nastąpi maksimum meteorów z roju Leonidów.

Rój wyjątkowo szybkich meteorów

Leonidy to rój meteorów aktywny od 10 do 23 listopada. Jego maksimum przypada jednak na noc z 17 na 18 listopada. Co ciekawe, to najszybszy znany rój meteorów. Prędkość jego meteoroidów w ziemskiej atmosferze się na wet 72 metrów na sekundę.

Rój Leonidów powiązany jest z kometą 55P/Tempel-Tuttle. Składa się on bowiem z drobin pozostawianych przez kometę, gdy ta krąży wokół Słońca. Staje się zaś aktywny, gdy Ziemia, poruszając się na swojej orbicie, wpada w pas tych drobin. Nazwa Leonidy wzięła się stąd, że radiant roju Leonidów znajduje się w pobliży gwiazdy podwójnej Gamma Leonis (Algieba).

Na przestrzeni wieków rój Leonidów niejednokrotnie tworzył spektakularne deszcze meteorów. Jeden z nich miał miejsce w 1833 roku, gdy w Ameryce Północnej odnotowano prawie 26 700 meteorów na godzinę. A jak wiele spadających gwiazd będziemy mogli ujrzeć na niebie podczas tegorocznego maksimum roju Leonidów?

Niestety, w tym roku maksimum meteorów z roju Leonidów nie będzie przesadnie obfite. Przewiduje się bowiem, że w jego ramach będziemy mogli ujrzeć średnio około 15 spadających gwiazd na godzinę. Naukowcy pocieszają jednak tym, że tym razem rój Leonidów może zaskoczyć nas bonusowym maksimum, w nocy z 18 na 19 listopada.

Leonidy 2023 – kiedy i gdzie wypatrywać?

Jeślo w nocy z 17 na 18 listopada lub z 18 na 19 listopada chcesz obserwować spadające gwiazdy, powinieneś wiedzieć, że te wyłonią się ponad nasz horyzont dopiero przed godziną 22:30. Oznacza to, że obserwacje najlepiej będzie zapoczątkować około godziny 23:00 lub później. Swój wzrok skieruj wówczas na północny-wschód, w okolicę gwiazdozbioru Lwa. Co jednak ważne, wraz z upływem nocy radiant Leonidów będzie przesuwać się coraz bardziej na wschód i wyżej nad horyzont.

Leonidy
Lokalizacja radiantu roju Leonidów na niebie w nocy z 17 na 18 listopada. | Źródło: Stellarium

Na meteory z roju Leonidów najlepiej będzie patrzeć gołym okiem lub z użyciem lornetki astronomicznej. Spadające gwiazdy z tego roju mogą przemieszczać się zbyt szybko, abyś był wstanie ujrzeć je za pośrednictwem teleskopu.

Oczywiście do obserwacji spadających gwiazd potrzebne będzie bezchmurne niebo. Cóż, w tej kwestii prognozy pogody nie napawają optymizmem. Wygląda bowiem na to, że nad Polską w najbliższych dniach nieustannie będzie utrzymywać się gruba warstwa chmur. Istnieje jednak szansa, że w nocy z 17 na 18 listopada i tym bardziej w nocy z 18 na 19 listopada przynajmniej w niektórych regionach kraju warstwa ta się rozstąpi, dając wgląd na gwiazdy.

Źródło: własne, fot. tyt. Unsplash/Austin Human

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.