Rejestr Danych Kontaktowych już działa. Sprawdź, jak się dopisać

Maksym SłomskiSkomentuj
Rejestr Danych Kontaktowych już działa. Sprawdź, jak się dopisać

Urzędnik zamiast wysyłać do Ciebie pismo może do Ciebie zadzwonić. Umożliwia to Rejestr Danych Kontaktowych (RDK), który jest wykazem aktualnych danych kontaktowych obywateli. Dostępny dla urzędników administracji państwowej z założenia ma ułatwiać życie Polaków i przedstawicieli państwa, usprawniając komunikację na linii urząd – obywatel. Jak się dopisać do Rejestru Danych Kontaktowych?

RDK już działa

Rejestr Danych Kontaktowych ruszył 22 grudnia 2019 roku. W bazie przechowywane są aktualne dane kontaktowe obywateli w postaci numerów telefonów i adresów e-mail. Rząd twierdzi, że są one całkowicie bezpieczne. Dzięki nim urzędnicy zamiast tracić czas na wysyłanie często dość skomplikowanych dla obywateli od strony językowej pism, mogą wysłać do obywatela e-mail, SMS-a lub po prostu wykonać połączenie telefoniczne. Zdecydowanie skraca to czas załatwiania wielu spraw.

Na chwilę obecną w RDK są dane 14 miliona obywateli, przy czym od stycznia do rejestru dopisało się ponad 600 tysięcy osób.

Rejestr Danych Kontaktowych

Urzędnik może skontaktować się i poinformować o:

  • dokumentach gotowych do odbioru,
  • rozpatrzeniu złożonych wniosków,
  • potrzebie uzupełnienia dokumentów lub informacji w Twoich sprawach, prowadzonych w urzędach.

Jak się dopisać do Rejestru Danych Kontaktowych?

Przekazanie danych do RDK jest dobrowolne i bezpłatne. Oczywiście w niektórych przypadkach nadal będą wysyłane pisma, ale w tych trywialnych i „szybkich”, preferowane będą formy kontaktu zapewniane przez Rejestr Danych Kontaktowych. Obywatele mogą przekazać e-mail, telefon lub obie te informacje i zdecydować na jak długo to robią.

Dane do RDK można przekazać wchodząc na stronę Gov.pl i wybierając Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych -> Skorzystaj z RDK. Aby to zrobić potrzebny jest Profil Zaufany lub e-Dowód. W drugim z przypadków niezbędna będzie skrzynka ePUAP.

Dodatkowym atutem dopisania się do Systemów Rejestrów Państwowych jest to, że ten wyśle automatycznie powiadomienie o unieważnieniu dowodu osobistego albo paszportu, jak również o zbliżającym się upływie ważności dowodu osobistego czy paszportu – 90, 60, 30 i 14 dni przed terminem. W przypadku paszportu dodatkowo obywatel dostanie powiadomienie o przekazaniu go kurierowi.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.