Przemoc technologiczna dotyka co piątą kobietę. Zobacz cyberprzemocometr

Maksym SłomskiSkomentuj
Przemoc technologiczna dotyka co piątą kobietę. Zobacz cyberprzemocometr

Rozwój Internetu przyniósł ludzkości mnóstwo pozytywnych rzeczy, ale przyczynił się też do powstania wielu patologii. Cyberprzestępczość, wojny prowadzone w cyberprzestrzeni, czy wreszcie cyberprzemoc to tylko niektóre z zagrożeń związanych z egzystowaniem w rzeczywistości wirtualnej. Technologia ułatwia komunikację i poszerzanie wiedzy, stwarzając przy tym szerokie pole do nadużyć i nękania. Fundacja Czas Kobiet uważa, że są one kierowane szczególnie wobec kobiet. W ramach kampanii „STOP cyberprzemocy wobec kobiet!” (szkoda, że nie wobec wszystkich, niezależnie od płci – red.) stworzono narzędzie o nazwie Cyberprzemocometr. Ma pomagać w diagnozie zjawiska przemocy technologicznej w związkach.

Przemoc technologiczna – Cyberprzemocometr pozwala ją diagnozować

Do przemocy technologicznej dochodzi za pośrednictwem internetu oraz urządzeń elektronicznych. Przybiera najróżniejsze formy i na Cyberprzemocometrze znajdują się pozycje, które pewne jednostki mogą wprawić w zaskoczenie. Sprawcy za pomocą tych form kontrolują ofiary, nękają je, zastraszają, nadużywają i poniżają.

Cyberprzemoc wobec kobiet to niewłaściwe wykorzystywanie nowoczesnych technologii i urządzeń przez sprawców, którzy kontrolują, poniżają lub monitorują swoje ofiary. Zjawisko to często towarzyszy innym formom przemocy, takim jak przemoc fizyczna, seksualna, psychiczna i ekonomiczna. Jak wskazują międzynarodowe badania przeprowadzone przez UN Women, kobiety są 27 razy bardziej narażone na cyberprzemoc niż mężczyźni, a aż 73% kobiet na świecie doświadczyło przynajmniej jednej formy przemocy w internecie

– czytamy na stronie fundacji.

Ofiarami przemocy są także mężczyźni, w związku z czym polecam mimo wszystko na sprawę zerknąć kompleksowo, nie rozróżniając tutaj płci.

Przemoc technologiczna może przybierać różne formy, m.in. publikowanie kompromitujących zdjęć w sieci, wysyłanie niechcianych wiadomości i pogróżek, instalowanie oprogramowania szpiegującego na telefonie, śledzenie lokalizacji, sprawdzanie przez partnera skrzynki mailowej i przejmowanie wiadomości, a nawet zakładanie podsłuchów.

Skalę cyberprzemocy i zachowania podzielono na cztery kategorie:

  • zachowania normalne
  • zachowania zależne od relacji w związku
  • zachowania niewłaściwe, którym trzeba powiedzieć „stop”
  • zachowania przemocowe, które powinny skłonić do zgłoszenia się po pomoc

Najbardziej niepokojącym aspektem cyberprzemocy jest jej niezauważanie, a nawet ignorowanie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak powszechne i różnorodne mogą być formy przemocy wobec kobiet w świecie wirtualnym. Nawet 1 na 5 kobiet zgłaszających się po pomoc do naszej Fundacji doświadcza cyberprzemocy i potrzebuje wsparcia specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa

– mówi Anna Świątkowska, prezeska Fundacji Czas Kobiet.

W polskim prawie nadal brakuje przepisów kompleksowo związanych z cyberprzemocą. Ściganie jej sprawców jest trudne, a pomoc oraz ochrona świadczone jej ofiarom ma symboliczny wymiar. Fundacja Czas Kobiet zainicjowała petycję mającą na celu unowocześnienie uregulowań prawnych dotyczących skutecznej ochrony przed przemocą technologiczną w związkach.

Źródło: inf. prasowa

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.