TP-Link pokazał urządzenia XGS-PON z Wi-Fi 7. Stworzył je we współpracy z Qualcomm

Anna BorzęckaSkomentuj
TP-Link pokazał urządzenia XGS-PON z Wi-Fi 7. Stworzył je we współpracy z Qualcomm

TP-Link, znany producent urządzeń sieciowych, zaprezentował nowoczesny sprzęt XGS-PON (10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network) wykorzystujący standard Wi-Fi 7. Nowe portfolio urządzeń otwierają router i moduł ONU.

Efekt współpracy z Qualcomm

Jak twierdzi TP-Link, jego współpraca z Qualcommem ma zrewolucjonizować branżę telekomunikacyjną. Ma bowiem zaowocować niespotykaną dotąd przepustowością i stabilnością sieci, zarówno tych kablowych, jak i bezprzewodowych.

„Cieszymy się, że możemy współpracować z Qualcomm Technologies przy tym przełomowym projekcie”, powiedział Pingji Li, wiceprezes TP-Link Corporation Limited. „Połączenie naszego doświadczenia w zakresie projektowania urządzeń i oprogramowania sieciowego z platformą sprzętową Qualcomm umożliwi nam dostarczanie rozwiązań oferujących błyskawiczne prędkości Internetu oraz sieci bezprzewodowej WiFi i niezrównane opcje łączności. Rozwiązanie XGS-PON zostało zaprojektowane w oparciu o znaną i sprawdzoną platformę SoC firmy Qualcomm, co gwarantuje wysoki standard prezentowanych urządzeń dostępowych WiFi w każdym aspekcie, w tym stabilności systemu, wydajności WiFi i doświadczeń użytkowników. Jest to najlepszy możliwy wybór dla nas, współpracujących z nami operatorów, a także dla użytkowników końcowych.”

Nowe produkty TP-Link wykorzystują najnowsze technologie dostępu światłowodowego, standardu Wi-Fi 7 i technologii mesh. Mowa o routerze XGS-PON w standardzie WiFi 7 z terminalem VoIP – routerze TP-Link XGB810v, oraz o module ONU SFP+ – TP-Link XGM10A. Zaimplementowano w nich rozwiązanie TP-Link Aginet Unified Cloud (TAUC). Oferuje ono takie funkcjonalności jak masowe wgrywanie predefiniowanej konfiguracji operatora czy zdalne rozwiązywanie problemów. Pozwala też na zdalne blokowanie dostępu do usługi abonentom, którzy zalegają z płatnościami.

„Nasza współpraca technologiczna z TP-Link jest kluczowym krokiem w celu popularyzacji szerokopasmowych i dostosowanych usług abonenckich”,  powiedział Ganesh Swaminathan, wiceprezes i dyrektor generalny ds. infrastruktury bezprzewodowej i sieci w firmie Qualcomm Technologies, Inc. „Jesteśmy przekonani, że nasza technologia 10G PON nie tylko spełni, ale także przerośnie szybko zmieniające się, wysokie wymagania klientów, jednocześnie zabezpieczając sieci dostawców usług”.

Router TP-Link XGB810v ma oferować nie dość, że niespotykaną dotąd wydajność, to być zamknięty w eleganckiej obudowie. Urządzenie będzie wyposażone bowiem w 8 optymalnie rozmieszczonych anten wewnętrznych. XGB810v zapewni aż do 19 Gb/s przepustowości w trzech pasmach transmisji Wi-Fi. Za jego możliwości ma odpowiadać platforma Qualcomm 10G Fiber Gateway Platform. Ta jest wspierana przez technologie WiFi 7, MU-MIMO, OFDMA i technologię kształtowania wiązki (Beamforming). Co ważne, router ten będzie kompatybilny ze standardem EasyMesh.

Za połączenie kablowe w routerze XGB810v mają odpowiadać port XGS-PON, który umożliwi symetryczny dostęp do Internetu światłowodowego o przepustowości 10 Gb/s, oraz port WAN/LAN 10 GbE, 4 porty LAN 2,5 GbE i port USB 3.0. Urządzenie będzie wyposażone także w 2 porty telefoniczne.

Drugie urządzenie, moduł XGS-PON ONU SFP+ TP-Link XGM10A, będzie wykorzystywał technologię XGS-PON i wiele trybów Ethernet UNI. Zapewni więc elastyczne opcje planów usług internetowych i skalowalność. Korzystając z wszechstronnego ekosystemu produktów TP-Link, XGM10A będzie mógł współpracować z routerami Wi-Fi 7 i systemami mesh opartymi na Qualcomm, np. EB810v i HB810, oferując kompleksowe rozwiązanie zarówno dla dostawców usług, jak i użytkowników końcowych.

Premiera routera TP-Link XGB810v oraz modułu TP-Link XGM10A planowana jest na drugą połowę 2024 roku.

Źródło: TP-Link, fot. tyt. TP-Link

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.