„Malutki potwór”. Najmniejszy na świecie GeForce RTX 4090 zadziwia formą

Jan DomańskiSkomentuj
„Malutki potwór”. Najmniejszy na świecie GeForce RTX 4090 zadziwia formą
Możliwe, że pamiętacie żart jednego z internautów, który przedstawił humorystyczną wizualizację przyszłego RTX 5090 Founders Edition. Karta graficzna kolejnej generacji miałaby być wielka niczym pudełko po butach… Albo może nawet i jeszcze masywniejsza? Faktycznie w ostatnich latach flagowe modele Nvidii nabrały rozmiarów, choć głównie w niereferencyjnych wersjach. Najwyższy wariant Founders Edition był mniejszy ostatnio w czasach RTX 2080 Ti, więc pomiędzy flagowcami serii RTX 3000 i RTX 4000 nie doszło do zmian.

Dzięki blokowi chłodzenia cieczą Alphacool, RTX 4090 zmniejsza się prawie 5 razy!

Tym razem idziemy w drugą skrajność. Dzięki firmom oferującym niestandardowe bloki chłodzenia cieczą do GPU Nvidia GeForce RTX 4090, możemy mówić o najmniejszych na świecie wersjach tej karty graficznej. Oczywiście nie liczymy custom loopa jako całości (pompki, chłodnicy itp.), a samą kartę graficzną z blokiem chłodzenia cieczą. Dzięki modułowi Alphacool ES Geforce RTX 4090 (jest w nim też metalowy backplate), karta zmienia się nie do poznania. Oryginalny model Nvidia GeForce RTX 4090 ma wymiary 336 mm x 140 mm x 61 mm, co daje objętość 2869,44 cm sześciennych. Naprawdę dużo, choć autorskie modele partnerów Nvidii mogą być jeszcze większe.

"Malutki potwór". Najmniejszy na świecie GeForceRTX 4090 zadziwia formą
Różnica w wymiarach jest ogromna! / Foto: Optimum Tech @ YouTube

Za to po zamontowaniu bloku Alphacool, całość ma jedynie 209 x 120 x 24 mm (zakładam, że producent podał wymiar części, a nie całego pudełka), więc tylko 601,92 cm sześciennych! To prawie 5 razy mniejsza bryła, niż Founders Edition! Mimo tak małych rozmiarów, według autora z kanału YouTube o nazwie Optimum Tech, grafika trzyma bardzo dobre temperatury. W jego przypadku hotspot maksymalnie do 66 °C na otwartym testbenchu (typowy pomiar do 58 °C, a pamięci do 62 °C).

"Malutki potwór". Najmniejszy na świecie GeForceRTX 4090 zadziwia formą

RTX 4090 w tej wersji wygląda bardzo zgrabnie i niepozornie / Foto: Optimum Tech @ YouTube

Co ciekawe do projektu nie użył modelu samej Nvidii, a Inno3D z linii iChill X3 (jeszcze większy niż FE samej Nvidii). Chłodzenie jest inne, ale widać płytka PCB ma ten sam referencyjny projekt, więc blok Alphacool pasował. Firma dołożyła też już odpowiednio docięte fragmenty termopadów, które powinno się zamontować po usunięciu oryginalnych.

Miniaturowy RTX 4090 może być zastosowany w bardzo małych obudowach nie tracąc na mocy

Pamiętajcie, że RTX 4090, to obecnie najwydajniejsza karta graficzna na rynku. Istny potwór, a po zabiegu ma wymiary taniego GeForce GT 1030, którego prześcigają nawet mocne integry. Podobny produkt ma w swojej ofercie też marka EK, ale w jej przypadku wymiary są nieco większe i to po zastosowaniu bloku Alphacool, nasz RTX 4090 może być uznawany za najmniejszy możliwy do uzyskania wariant. Oba bloki można nazwać modułami przemysłowymi. Brak RGB, a wzornictwo jest wyjątkowo oszczędne i proste. Co nie znaczy, że brzydkie. Zwyczajnie brak gamingowych wodotrysków, wszechobecnego podświetlenia czy krzykliwych kolorów. Postawiono na karbonowy wzór.

Autor z Optimum Tech chce użyć przerobionego RTX 4090 do swoich projektów bardzo wydajnych stacjonarnych PC w bardzo małych obudowach. Może nie tak mikroskopijnych jak Intel NUC, ale zdecydowanie znacznie mniejszych niż sugerowałaby chęć zastosowania tak mocnego CPU i GPU. Inna sztuka niemodyfikowanego GeForce RTX Founders Edition zajmuje większość przestrzeni. Wariant z blokiem wodnym pozwoli na jeszcze mocniejsze zejście z wymiarami obudowy lub zwyczajnie pozostawienie większego miejsca na przewiew pomiędzy komponentami.

Zobacz również: PC z Intel Core i9 i RTX 4090 kontra mróz -53°C. Czy komputer przetrwał?

Źródło i foto: Optimum Tech @ YouTube / własne

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.