PC z Intel Core i9 i RTX 4090 kontra mróz -53°C. Czy komputer przetrwał?

Jan DomańskiSkomentuj
PC z Intel Core i9 i RTX 4090 kontra mróz -53°C. Czy komputer przetrwał?
W najbardziej wysuniętym obszarze na północy Chin (graniczący z Rosją) w ostatnich dniach odnotowano rekordowe mrozy. W mieście Mohe sięgnęły -53 °C. To najniższa odnotowana temperatura od 1969 roku, a więc od 54 lat. Raczej nikt nie myśli w takim momencie o graniu czy pracowaniu na komputerze na zewnątrz. Ale widać zupełnie inne skojarzenia ma Chinka prowadząca profil w serwisie Bilibili.

Wielki mróz nie zepsuł komputera, wręcz zwiększył jego potencjał OC i obniżył temperatury

Postanowiła przeprowadzić eksperyment i sprawdzić, czy sprzęt wytrzyma ekstremalnie niskie temperatury. Początkowo użyła starej jednostki, aby nie narażać nowoczesnego PC. Był w niej procesor Intela na płycie głównej z chipsetem H61 (w takim razie CPU z 2 lub 3 generacji Intel Core). Co ciekawe nie potrzeba było nawet radiatora. I bez niego procesor normalnie osiągał temperatury około -2/-1 °C, a maksymalnie w teście obciążeniowym AIDA64 po kilkunastu minutach tylko od 1 °C do 3 °C.

Używała na mrozie -53oC topowy PC na i9 i RTX 4090. Czy sprzęt wytrzymał?
Wielki radiator na CPU i ogromny panel z wielu małych wentylatorów z boku / Foto: Bilibili

Po takim wstępnym rozeznaniu przyszła pora na nowoczesny topowy PC z Intel Core i9-13900K, grafiką ASUS Nvidia GeForce RTX 4090 ROG Strix i chłodzeniem CPU AiO 360 mm. Jednak po części było to za dużo. Nie tyle dla procesora, płyty głównej czy grafiki, ale chłodzenia AiO. Pompka odmówiła posłuszeństwa, a ciecz chłodząca zamarzła.

Używała na mrozie -53oC topowy PC na i9 i RTX 4090. Czy sprzęt wytrzymał?

Temperatury są naprawdę genialne / Foto: Bilibili

Niestety tego nie dało się przeskoczyć i Intel Core i9-13900K musiał być chłodzony powietrzem. I to nie byle jakim zwykłym układem, a wysokim modelem radiatora Noctua NH-P1 i ustawionymi w pewnej odległości wentylatorami klasy przemysłowej (oj, nie było cicho). Temperatura procesora oscylowała w graniach od około 10 °C do 15 °C, a GPU znacznie niżej. Grafika -40 °C z najcieplejszym hotspotem -18°C (w szczycie pod pełnym obciążeniem nie przekraczała 30 °C). Dzięki temu można było ustawić stabilne taktowanie procesora na aż 6,18 GHz!

Ciekawy eksperyment z potencjałem na OC, ale to nierealne w normalnym użytkowaniu

Po nocy na zewnątrz komputer i kable były oszronione. Ale podobno według Chinki sprzęt przetrwał ekstremalne warunki i później też działał. Ciekawi mnie tylko, jak w takim razie był usunięty szron, aby roztapiająca się woda nie zamoczyła układów i nie doprowadziła do zwarcia. Nie licząc kwestii ewentualnego zalania, eksperyment dowodzi, że podzespoły komputerowe mogą wytrzymać wyjątkowo niskie temperatury. Przynajmniej przez pewien czas, w którym były przeprowadzane testy. Oczywiście potencjał OC jest ogromny, ale raczej nikt nie będzie normalnie używał komputera na zewnątrz przy dużym mrozie albo w chłodni. Nie byłem w stanie osadzić wideo w artykule, ale możecie je zobaczyć pod tym linkiem na Bilibili.

Zobacz również: Naprawił powyginany flagowy procesor AMD. Wydał tylko 3 dolary na taką bestię!

Źródło i foto: bilibili / wccftech / własne

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.