Jak kupić używany smartfon i nie żałować? Poradnik kupującego

Antoni ZaborskiSkomentuj
Jak kupić używany smartfon i nie żałować? Poradnik kupującego

Rynek używanych smartfonów rośnie w oczach. generując przy tym coraz większe, miliardowe przychody. W dobie drożejących nowych modeli, które niewiele się od siebie różnią, nie jest to sytuacja zaskakująca. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że z wielu powodów kupno smartfona z drugiej ręki niesie ze sobą ryzyko. W tym poradniku dowiesz się jak je zminimalizować. 

Oto kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas kupna używanego smartfona. 

Sprawdź legalność pochodzenia

To pierwsza i najważniejsza rzecz, którą musimy zrobić, zanim w ogóle zainteresujemy się stanem samego urządzenia. Na portalach aukcyjnych można znaleźć bardzo różne oferty i niestety część z nich dotyczy smartfonów pochodzących z kradzieży lub innych nielegalnych źródeł. Zwykle, są one dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach i nie mają oryginalnego pudełka oraz akcesoriów. Taki egzemplarz to niemal pewne kłopoty. 

Warto wiedzieć, że kupując kradziony towar, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, możemy zostać ukarani za tak zwane “paserstwo nieumyślne”, za które grozi w najgorszym scenariuszu do 5 lat więzienia. W przypadku smartfonów wpadka jest niemal pewna – jeśli kradzież urządzenia została zgłoszona na policję, po zalogowaniu się do sieci telefon może zostać bardzo łatwo namierzony. 

Zakup używanego telefonu
foto. Unsplash / Karolina Grabowska

Jak sprawdzić, czy smartfon pochodzi z legalnego źródła? Najlepiej, jeśli sprzedawca posiada paragon lub fakturę zakupu i oryginalne pudełko z numerem identyfikacyjnym IMEI zgodnym z tym, który wyświetla sprzedawany telefon po wpisaniu kodu *#06#. Dla pewności warto również sprawdzić IMEI w którejś z internetowych baz (na przykład kradzionytelefon.pl albo imei.info). Te czynności powinien obowiązkowo wykonać każdy, kto rozważa kupno używanego smartfona, szczególnie od osoby prywatnej. 

Zweryfikuj stan prawny 

Kolejny, bardzo ważny etap. Dużo urządzeń sprzedawanych na portalach aukcyjnych to egzemplarze wzięte na raty, jako dodatek do abonamentu. Większość operatorów pozostawia sobie możliwość zablokowania ich w razie opóźnień w płatnościach. Dodatkowo, duże telekomy zabezpieczają się również tym, że według zapisów w umowie pozostają formalnymi właścicielami sprzedawanych smartfonów do momentu spłacenia całej kwoty. 

W związku z tym, nabycie urządzenia obciążonego ratami, nie dość, że wiąże się z ryzykiem zablokowania go, to nie jest do końca zgodne z prawem. Niektóre sklepy z telefonami lub prywatni sprzedawcy oferują możliwość spisania dodatkowej umowy, która ma gwarantować zwrot pieniędzy w przypadku wystąpienia blokady. Jest to jednak ciągle dosyć ryzykowne rozwiązanie i potencjalny problem, który może nas zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie. 

Zakup używanego telefonu
foto. Unsplash / Scott Graham

Jak sprawdzić, czy telefon jest obciążony ratami? Najwięksi polscy operatorzy oferują możliwość szybkiego sprawdzenia numeru IMEI pod tym kątem. Oto ich serwisy:

Sprawdź działanie podstawowych funkcji

Gdy już upewnisz się, że smartfon pochodzi z legalnego źródła i nie ma obciążeń ratalnych, najlepiej jest osobiście sprawdzić działanie podstawowych funkcji. 

Włącz telefon, obejrzyj dokładnie wyświetlacz, czy nie ma martwych pikseli, przebarwień, cieni lub powidoków. Sprawdź działanie panelu dotykowego w różnych miejscach, przetestuj głośniki, aparat i złącze ładowania. Obowiązkowo należy też włożyć kartę SIM i sprawdzić, jak sprzęt radzi sobie z wykonywaniem połączeń

Na zdjęciu: Motorola moto g72 / foto. instalki.pl

Jeśli występują jakiekolwiek problemy, o których sprzedawca nie mówił wcześniej, lepiej odpuścić sobie ten egzemplarz. Nie wiadomo bowiem, czy usterka nie jest głębsza, albo czy sprawdzany telefon nie ma ich więcej. 

Sprawdź kondycję baterii 

Stan baterii nabywanego urządzenia jest o tyle istotny, że słabe ogniwo może wiązać się z potrzebą zostawienia dodatkowych 200-300 złotych w serwisie. Akumulator o obniżonej sprawności może okazać bardzo uciążliwy, a sprawdzenie tego parametru zajmuje kilka minut, więc nie warto odpuszczać. 

Na zdjęciu: Infinix Zero Ultra / foto. instalki.pl

Aby sprawdzić kondycję baterii w smartfonie Apple wystarczy wejść w „Ustawienia > Bateria > Kondycja i ładowanie baterii„. W urządzenia z Androidem jest to odrobinę bardziej skomplikowana operacja – najlepiej pobrać aplikację AccuBattery lub Electron. Obie są wyposażone w funkcję analizy stanu ogniwa. Więcej o sprawdzaniu baterii w smartfonach z systemem Google znajdziesz w osobnym poradniku

Rocznik ma znaczenie

Przed zakupem używanego smartfona warto zastanowić się, czy model, który nas interesuje, jest sensownym rozwiązaniem na daną chwilę. Każdy producent wspiera swoje smartfony przez określony czas, a po jego upływie przestają one dostawać aktualizacje oprogramowania i bezpieczeństwa. Jest to o tyle ważne, że działanie niewspieranego już modelu może znacząco odbiegać od tego, co oferują urządzenia z pakietem aktualizacji. Aplikacje mogą nie działać prawidłowo, a system jest bardziej podatny na różnego rodzaju zagrożenia. 

ASUS Zenfone 9
Na zdjęciu: ASUS Zenfone 9 / foto. instalki.pl

Apple słynie z długiego wspierania swoich urządzeń, przez co kupno na przykład iPhone’a 12 w 2023 roku ciągle nie jest najgorszym rozwiązaniem. W świecie Androida jest coraz lepiej, ale dalej nie tak dobrze jak w iOS, stąd większość urządzeń mających 2 lub 3 lata zbliża się do końca okresu wsparcia. Kupno takiego sprzętu może więc opłacić się na krótko, lub nie opłacić w ogóle, jeśli wsparcie nie jest już dostarczane w momencie zawierania transakcji. 

Inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Wszystkie wyżej wymienione aspekty powinny być kluczowe podczas podejmowania decyzji o zakupie używanego smartfona. Jest jednak więcej rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka z nich: 

  • stan obudowy – delikatne ryski to normalna sprawa, ale przyjrzyj się bliżej tym głębszym, a także upewnij się, że konstrukcja nie ma pęknięć, które mogą wpływać na jej trwałość
  • gwarancja – jeśli to możliwe, wybierz smartfon, który jest jeszcze na gwarancji
  • przeszłość – zapytaj sprzedającego o historię ewentualnych napraw i awarii
  • akcesoria – sprawdź, czy sprzedający załącza wszystkie elementy zestawu sprzedażowego, a także czy akcesoria są oryginalne. Jeśli nie są, zapytaj co się stało z właściwymi. 
  • bezpieczne zawieranie transakcji – pamiętaj o tym, żeby dokonywać transakcji w bezpiecznym miejscu, które umożliwi spokojne oględziny smartfona i bezstresowe kupno. 

Źródło: wł.

Udostępnij

Antoni ZaborskiW branży nowych technologii od ponad 10 lat. W tym czasie pisał dla kilku popularnych serwisów, a także na swój rachunek. Prywatnie fan motoryzacji, sportów walki i dobrego jedzenia.