Intel czy AMD? Sprawdzono, który procesor jest lepszy do smażenia naleśników

Maksym SłomskiSkomentuj
Intel czy AMD? Sprawdzono, który procesor jest lepszy do smażenia naleśników
{reklama-artykul}
Na rynku procesorów przeznaczonych dla komputerów osobistych liczą się tylko dwie firmy: Intel i AMD. Pierwsze skrzypce gra oczywiście Intel z ok. 81% udziałów, ale premiera najnowszych procesorów AMD Ryzen 3000 pokazała, że w ciągu zaledwie miesiąca sytuacja może się zmienić w całkiem znaczący sposób. Fani spierają się przeważnie o to które rozwiązania są bardziej opłacalne w zakupie bądź wydajniejsze. Kwestie takie jak TDP i temperatury schodzą często na dalszy plan, ale co bardziej kąśliwi obserwatorzy rywalizacji czasem ironizują, że na danym procesorze można smażyć jajka. Podchwycili to redaktorzy Tom’s Hardware, którzy postanowili sprawdzić jak procesory AMD i Intela radzą sobie w… kuchni.



Dziennikarze wybrali znane z rozgrzewania się do bardzo wysokich temperatur procesory HEDT. Intela reprezentował układ Intel Core i9-9980XE, a firmę AMD model Thereadripper 2990WX. W pierwszym przypadku postawiono na płytę główną MSI X299 XPower Gaming AC, w drugim natomiast MSI MEG X390 Creation. W obu przypadkach w slotach PCI-e umieszczono układy Nvidia GeForce GTX 1050.

Metodologia testowa była dość nietypowa. Redaktorzy postanowili na patelni o średnicy 10,8 centymetra przyłożonej do procesora smażyć naleśniki. Powierzchnię procesora posmarowano uprzednio pastą termoprzewodzącą Cooler Master Ice Fusion, celem lepszego przekazywania ciepła. Testerzy starali się wywierać możliwie spory nacisk na patelni, upewniając się, że przylega ona odpowiednio do każdego z procesorów. Sporą trudnością było dopasowanie patelni do układu radiatorów na każdej z płyt.



Procesor Intela w stanie spoczynku generował 74 stopnie Celsjusza, rozgrzewając się do obciążeniem do 104 stopni. Naleśnik usmażył się naprawdę świetnie – w ciągu zaledwie 16 minut.

W przypadku procesora AMD spodziewano się poprawić wynik – procesor ma znacznie większą powierzchnię. Patelnia zaskakująco dobrze radziła sobie z rozpraszaniem ciepła w stanie spoczynku – procesor rozgrzał się maksymalnie do 50 stopni. Niestety, po chwili obciążania komputera programem AIDA 64 komputer wyłączał się ze względu na zbyt wysoką temperaturę radiatorów VRM. Metodą prób i błędów udało się ostatecznie uzyskać czas przygotowania naleśnika na poziomie 18 minut. Autorzy testu ogłosili mimo wszystko remis.

AMD vs intel nalesniki 2
Źródło: Tom’s Hardware

Film prezentujący przebieg tego nietypowego eksperymentu obejrzycie na stronie Tom’s Hardware, pod tym adresem.

Pamiętajcie: nie powtarzajcie takiego wyczynu w domu. Możecie spalić procesor, spowodować spięcie lub doprowadzić do innego rodzaju kosztownej katastrofy. Lepiej zainwestujcie w dobre chłodzenie i bijcie rekordy w obniżaniu temperatury, przedłużając tym samym żywotność podzespołów. Ostatnio testowaliśmy fajne chłodzenie wodne typu AIO – zerknijcie.


Źródło: tomshardware

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.