Ważna zmiana w Polsce od 25 marca. Chodzi o SMS-y

Maksym SłomskiSkomentuj
Ważna zmiana w Polsce od 25 marca. Chodzi o SMS-y

Z początkiem bieżącego roku Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o uruchomieniu systemu teleinformatycznego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach pomiędzy CSIRT NASK, Prezesem UKE, Policją i telekomami. Od dziś przedsiębiorcy wchodzący w skład tego systemu mają nowe obowiązki – począwszy od 25 marca muszą blokować fałszywe SMS-y, zgodnie z przekazywanymi im wzorcami. 

Koniec smishingu od 25 marca? SMS-y Polaków pod lupą

Dziś rozpoczęto kolejny etap wdrażania przepisów ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Przedsiębiorcy mają obowiązek lepszej ochrony Polaków przed smishingiem, czyli oszustwami z wykorzystaniem wiadomości SMS. Na podmioty przetwarzające SMS-y z dniem 25 marca 2024 roku nałożono obowiązek blokowania fałszywych wiadomości zgodnie z wzorcami od CSIRT NASK. Oznacza to, że treści finalnie nie dotrą na smartfony potencjalnie narażonych na oszustwo obywateli.

CSIRT NASK prowadzi wykaz nadpisów zastrzeżonych, które mają blokować przedsiębiorcy telekomunikacyjni, jeśli te nie będą pochodziły od podmiotu publicznego.

Jestem przekonany, że dzięki uruchomieniu systemu do wymiany wzorców wiadomości oszukańczych, do którego od dzisiaj podłączać się mogą przedsiębiorcy telekomunikacyjni, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – walka z nadużyciami telekomunikacyjnymi i ograniczanie liczby oszukańczych SMS-ów, które wszyscy codziennie otrzymujemy, wejdzie na wyższy poziom

– obiecywał wicepremier, szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Co istotne, niektóre wiadomości mimo wszystko będą docierać do odbiorców. Wtedy jednak „filtr” wyłapujący słowa budzące wątpliwości ma ostrzegać odbiorcę SMS-a o potencjalnym oszustwie. W praktyce od 25 marca SMS-y od oszustów powinny zacząć odchodzić w niepamięć – a przynajmniej do momentu, w którym znajdą oni sposób na ominięcie nowego systemu.

Niestety, zabezpieczenia związane z napisami będą dotyczyły wyłącznie podmiotów publicznych, a nie prywatnych. Fałszywe wiadomości od podmiotów prywatnych będą blokowane w odpowiedzi na przesyłane CSIRT NASK wzorce.

Za smishing, spoofing i inne nadużycia trafić będzie można do więzienia na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Ustawodawca przewidział też możliwość nałożenia przez Prezesa UKE kar finansowych, których wysokość może wynieść do 3 procent przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.