Latający samochód Słowaków gotowy do masowej produkcji. AirCar z certyfikatem EASA

Maksym SłomskiSkomentuj
Latający samochód Słowaków gotowy do masowej produkcji. AirCar z certyfikatem EASA
Nie dalej jak wczoraj Aleksander przybliżał Wam temat latających taksówek, szczegółowo opisując inwestycje poszczególnych gigantów w ten właśnie rodzaj transportu. Podczas gdy polski narodowy samochód elektryczny Izera wciąż jest w powijakach i nie wiadomo w ogóle, czy jego produkcja dojdzie do skutku, powody do radości mają Słowacy. Latający samochód AirCar otrzymał certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), co daje zielone światło do masowej produkcji.

Słowacki AirCar – latający samochód

W połowie ubiegłego roku AirCar wykonał udany przelot między dwoma lotniskami na dystansie 75 kilometrów – z Bratysławy do Nitry. Potrzebował na to 30 minut. Jego twórcy zapewniali wtedy, że konstrukcja wykorzystująca specjalne zaprojektowany silnik od BMW o pojemności 1,6 litra, jest w stanie pokonać dystans nawet 1000 kilometrów na wysokości około 2500 metrów. Jak się okazuje projekt potraktowano szalenie poważne, czego efektem jest certyfikat EASA.

AirCar do trybu lotniczego i w drugą stronę przechodzi w czasie zaledwie 2 minut i 15 sekund. Pojazd przenosi w powietrzu maksymalnie dwie osoby o masie nieprzekraczającej 200 kilogramów. Prędkość maksymalna pojazdu wynosi 170 kilometrów na godzinę. Do kierowania nim w powietrzu niezbędna jest licencja pilota.

aircar certyfikat 2

Latający samochód AirCar. | Źródło: Klein-Vision.com

Podczas testów niezbędnych do otrzymania certyfikacji pojazd wykazał się stabilnością statyczną i dynamiczną. Wynalazca maszyny i jej pilot testowy Stefan Klein nie ukrywał zadowolenia z takiego obrotu spraw. Aby je dostać maszyna musiała wylatać 700 godzin oraz wykonać 200 startów i lądowań.

Kolejny lot AirCar odbędzie pomiędzy Paryżem i Londynem.

aircar certyfikat 1
Latający samochód AirCar. | Źródło: Klein-Vision.com

Nieco studząc marzenia o własnym latającym samochodzie informuję, że podobne certyfikacje otrzymało już kilka nietypowych pojazdów, ale… Wydaje się, że nikt nie jest tak blisko wprowadzenia latającej taksówki do produkcji, jak Słowacy z AirCar.

Źródło: CNN

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.