Xiaomi Robot 2C – test niedrogiego robota sprzątającego z mopem

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Xiaomi Robot 2C – test niedrogiego robota sprzątającego z mopem
Marka Xiaomi doskonale znana z rynku smartfonów ma również w swojej ofercie sporo urządzeń smart home czy AGD. Sporą popularnością cieszą się też roboty sprzątające, a najnowszy z nich to Xiaomi Robot 2C.

Wygląd i zawartość opakowania

Xiaomi projektując Robot 2C postawili na klasyczną, owalną formę dysku, ale uwagę zwraca brak wieżyczki z sensorem, kamera rejestrująca pomieszczenia jest płaska.

Zacznę jednak od zawartości opakowania. W zestawie oprócz samego robota znajdziemy nakładkę mopującą, boczną szczotkę obrotową do samodzielnego montażu, przewód zasilający oraz stację dokującą. Zestaw wygląda skromnie i zapomnijcie o wymiennych materiałach eksploatacyjnych.

2022-03-11 162449

Obudowa w kolorze białym wygląda solidnie i estetycznie. Na wierzchu umieszczono dwa fizyczne przyciski (zasilanie i powrót do bazy), a po otwarciu pokrywy dostaniemy się do zbiornika na nieczystości o pojemności 600 ml czyli całkiem sporo. W tym miejscu ulokowano również przycisk resetu.

Co od spodu? Tutaj również bez zaskoczenia – dwa duże i amortyzowane gumowe koła, wymienna szczotka z włosiem i gumą, szczotka obrotowa, koło 360 stopni ułatwijące sprawnie poruszanie się robota w domu. Wspomniane już amortyzatory sprawiają, że odkurzacz może pokonywać przeszkody o wysokości nawet 2 cm.

2022-03-11 162514

Na spodzie robota możemy też zamontować nasadkę mopującą ze zbiornikiem na wodę o pojemności 200 ml.

2022-03-11 162503

Przód robota to spory amortyzator oraz szereg czujników. Z tyłu natomiast umieszczono głośnik, którego zadaniem jest przekazywanie komunikatów audio. Niestety, robot nie mówi po polsku.

2022-03-11 162409

2022-03-11 162530

Łączenie z aplikacją i obsługa

Podobnie jak inne inteligentne sprzęty Xiaomi, robot wymaga dedykowanej aplikacji. Jest to oczywiście Xiaomi Home więc osoby posiadające inne urządzenia chińskiej marki będą zadowolone mając wszystkie gadżety w jednym miejscu.

Parowanie jest standardowe i nie przysparza problemów. Aby wprowadzić odkurzacz w tryb konfiguracji należy przytrzymać przez 3 sekundy oba przyciski znajdujące się na powierzchni urządzenia.

2022-03-11 162604

Interfejs aplikacji odpowiedzialnej za obsługę robota wygląda znajomo. Na ekranie głównej widzimy podgląd zarejestrowanej mapy, dwa przyciski (stacja ładująca i start sprzątania) oraz tryby czyszczenia. Do wyboru są 4 tryby pracy: cichy, normalny, silny i turbo. Dodatkowo możemy wybrać jeden z 3 trybów mopowania (niskie, średnie, wysokie).

Aby sprzątać wybrane pomieszczenia lub wskazany obszar mapy trzeba włączyć “Tryb zapisywania mapy”. Co ciekawe, funkcja ta dostępna po przejściu do ustawień (trzy roki w prawym górnym rogu interfejsu), opisana jest jako eksperymentalna. Można też wybrać miejsca na mapie, do których robot nie będzie miał dostępu.

2022-03-11 162751

Producent przewidział możliwość ustalania harmonogramu sprzątania czy automatyzacji. Edytując mapę, możemy zmienić układ pomieszczeń, dodawać wirtualne ściany, a także wyznaczać strefy zabronionego obszaru. Co ważne, specjalną strefę można wyznaczyć dla mopowania na mokro. W praktyce, dzięki temu wykluczymy miejsca, gdzie, np. znajdują się dywany więc odkurzacz nie będzie na nie wjeżdżał podczas mycia podłogi.

2022-03-11 163754

Jak dobrze sprząta Xiaomi Robot 2C?

Producent podaje, że odkurzacz pracuje z mocą 2200 Pa, a za poruszanie odpowiada szereg czujników i wizualna nawigacja 2.0 VSLAM.

Xiaomi Robot 2C bardzo sprawnie radzi sobie ze zbieraniem wszelkich nieczystości zarówno z dywanów, jak i podłóg twardych. Doskonale radzi sobie również z sierścią zwierzęcą. Korzystając w robota w trybie normalnym zaskoczyła mnie jego cicha praca. Gdy robot pracuje, można swobodnie rozmawiać i jest zdecydowanie ciszej niż podczas pracy iRobot Roomba j7 czy Dreame Bot Z10 Pro.

2022-03-11 162704

Na posprzątanie obszaru 53 m2 robot potrzebował 72 minut.

Tryb mopowania trzeba traktować jako przecieranie na mokro, a nie solidne mycie. Dysze są dobrze zabezpieczone więc woda nie wydostaje się z mopa, gdy ten nie pracuje.

Wybierając jeden z 3 trybów pracy, tak naprawdę definiujemy ilość wody dozowanej na dołączoną ściereczkę.

Nawigacja robota działa całkiem sprawnie, a warto pamiętać, że nie mamy tutaj do dyspozycji skanowania laserowego. Podczas testów tylko raz zdarzyło się, że robot się zagubił i nie mógł wrócić do bazy. Możliwe, że była to kwestia “uczenia się mapy”. Warto też docenić wysokość samej konstrukcji, na spodzie nic nie wystaje więc odkurzacz wiedzie pod meble na nóżkach. Wysokość Xiaomi Robot 2C to ok. 8,2 cm.

2022-03-11 162733

Xiaomi Robot 2C – ocena końcowa

Najnowszy robot sprzątający od Xiaomi gościł w moim domu przez kilkanaście dni i podczas testów gwarantował bezproblemową pracę. To kolejna udana konstrukcja chińskiego producenta dla osób poszukujących robota w rozsądniej cenie.

Jakość sprzątania Xiaomi Robot Vacuum Mop 2C (model XMSTJQRC2) nie rozczarowuje, nawigacja po pomieszczeniach działa poprawnie, a dodatkowo możemy skorzystać z wielu przydatnych funkcji, jak harmonogram czy automatyzacja. Doceniam też spory zbiornik na nieczystości oraz cichą pracę.

Aktualnie nie wiemy, kiedy Xiaomi Robot 2C oficjalnie pojawi się w Polsce, ale już teraz można kupić go za pośrednictwem AliExpress. Urządzenie wyceniono na niespełna 1100 zł (korzystając z kuponów sprzedawcy), a oferta obejmuje darmową dostawę z Hiszpanii bez dodatkowych kosztów.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.