Xiaomi Redmi 12 – recenzja. Smartfon na każdą kieszeń

Anna BorzęckaSkomentuj
Xiaomi Redmi 12 – recenzja. Smartfon na każdą kieszeń

Pod koniec czerwca w Polsce zadebiutowało kolejne urządzenie popularnej w naszym kraju marki Redmi należącej do Xiaomi, czyli smartfon Xiaomi Redmi 12. Rzecz jasna, jak na Redmi przystało, jest to urządzenie kuszące niską ceną, ale co w tej niskiej cenie ten smartfon ma w zanadrza? W ostatnim czasie miałam okazję się o tym przekonać i sprawdzić, czy po Redmi 12 warto sięgnąć. Oto moja recenzja Xiaomi Redmi 12.

Urządzenie Xiaomi Redmi 12 zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Xiaomi Polska.

Specyfikacja

Xiaomi Redmi 12 to smartfon wyceniony na 799 złotych i wyposażony w procesor MediaTek Helio G88 wraz z układem graficznym Arm Mali-G52. W Polsce jest on dostępny wraz z 4 GB lub 8 GB pamięci RAM i 128 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Tę drugą można poszerzyć o maksymalnie dodatkowy 1 TB z pomocą karty microSD. Ja otrzymałam Redmi 12 w wersji 4/128 GB.

Xiaomi Redmi 12

Omawiane urządzenie to też ekran IPS LCD o przekątnej 6,79 cala i rozdzielczości FHD+, bateria o pojemności 5000 mAh z obsługą ładowania 18 W, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz certyfikat IP53. Redmi 12 pracuje pod kontrolą systemu Android 13 z nakładką MIUI 14.

Xiaomi Redmi 12 – specyfikacja:

  • Procesor i grafika: MediaTek Helio G88, Arm Mali-G52
  • Pamięć RAM: 4 GB (LPDDR4X)
  • Pamięć masowa: 128 GB eMMC 5.1
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Tak, do 1 TB
  • Wyświetlacz: 6,79” IPS LCD, rozdzielczość 2460 x 1080 pikseli (FHD+), odświeżanie do 90 Hz, współczynnik kontrastu 1500:1, paleta braw 70% NTSC, jasność do 550 nitów, certyfikat niskiego poziomu niebieskiego światła SGS, obsługa trybu czytania 3.0
  • Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy
  • Akumulator: 5000 mAh, ładowanie przewodowe 18 W
  • Aparat fotograficzny:
    • Tył:
      • 50 MP, f/1.8 (główny)
      • 8 MP, f/2.2, (ultraszerokokątny 120°)
      • 2 MP, f/2.4 (makro)
    • Przód:
      • 8 MP, f/2.1
  • System operacyjny: Android 13, MIUI 14
  • Audio: głośnik mono, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
  • Wodo- i pyłoszczelność: IP53
  • Transmisja danych: 4G
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.3, Radio FM, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, Beidou, port podczerwieni
  • Złącza: USB-C
  • Typ karty SIM: Hybrid Dual SIM (nano SIM + nano SIM/microSD)
  • Wymiary: 168,60 x 76,28 x 8,17 mm
  • Masa: 198,5 g

Wygląd i jakość wykonania

Redmi 12 został w Polsce udostępniony w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej Midnight Black oraz niebieskiej Sky Blue. Ja urządzenie otrzymałam w tej drugiej i muszę przyznać, że prezentuje się ono po prostu ładnie. Co ciekawe, o ile ramki smartfonu wykonano z tworzywa sztucznego, tak plecki ze szkła, co w tym przedziale cenowym jest miłym zaskoczeniem.

Xiaomi Redmi 12

Na tylnej powierzchni urządzenia znalazło się logo Redmi, a także obiektywy tylnych aparatów, nieco wystające ponad plecki i otoczone pierścieniami o srebrnym kolorze. Plecki mają gładką powierzchnię przez co łatwo zbierają odciski palców, ale na szczęście nie są śliskie. Gdy trzymałam ten smartfon w ręce, nie miałam wrażenia że mi się zaraz z niej wyślizgnie.

Xiaomi Redmi 12

Na lewej ramce Redmi 12 znalazła się tacka na karty SIM i micro SD, a na prawej przyciski do zmiany głośności oraz przycisk zasilania z czytnikiem linii papilarnych. Czytnik ten działa bez zarzutu. Ramka górna to lokalizacja złącza słuchawkowego 3,5 mm oraz portu podczerwieni, który pozwala zamienić smartfon chociażby w pilot do TV. Na ramce dolnej umieszczono port USB-C oraz otwory głośnika mono i mikrofonu. Otwór głośnika do rozmów umieszczono pod górną krawędzią ekranu.

Jakość wykonania Redmi 12 stoi na wysokim poziomie. Wszystkie jego elementy są ze sobą dobrze spasowane. Urządzenie dobrze leży w dłoni, natomiast przy jego obsłudze, ze względu na rozmiary, czasem trzeba wspomagać się drugą ręką.

Xiaomi Redmi 12 – wyświetlacz

Oczywiście, w smartfonie za 799 złotych nie spodziewałam się ekranu AMOLED, więc obecność w Redmi 12 ekranu IPS LCD mnie nie dziwi. Niemniej jednak, producent zastosował tu ekran, który nieprzyjemnie połyskuje, co szczególnie rzuca się w oczy na jasnym tle. Przykład Realme C55 pokazuje, że nie każdy ekran LCD musi posiadać taką wadę.

Xiaomi Redmi 12

Na szczęście Redmi 12 wyświetla szczegółowy obraz, albowiem rozdzielczość jego ekranu wynosi 2460 x 1080 pikseli. Cieszy też obecność odświeżania 90 Hz, gwarantująca całkiem płynne animacje. Nawet jego kąty widzenia są dosyć szerokie. A jak jest z jasnością? Ta nie pozwoli nam komfortowo korzystać ze smartfonu w słoneczny dzień, ale nie można narzekać za to za odwzorowanie barw wyświetlanych przez omawiany panel.

W górnej części ekranu Redmi 12 zatopiono aparat przedni. Trochę boli mnie fakt, że folia znajdująca się na wyświetlaczu nie została równo rozmieszczona wokół tego aparatu. Czarne ramki otaczające ekran nie są przesadnie grube, no może poza tą dolną. Dziwi natomiast fakt, że w urządzeniu nie umieszczono czujnika zbliżeniowego. W związku z tym podczas rozmów telefonicznych ekran często się włącza, sprawiając, że łatwo coś przez przypadek na nim nacisnąć.

Xiaomi Redmi 12

Oprogramowanie i łączność

Na Xiaomi Redmi 12 Pro mamy rzecz jasna do czynienia z systemem Android 13 i nakładką MIUI 14. Niestety, nakładka ta ma te same wady, co w innych smartfonach z rodziny Xiaomi. Po pierwsze, zawiera reklamy, których nie da się wyłączyć – wyświetlające się przede wszystkim na ekranie blokady. Po drugie, zawiera dużo preinstalowanych aplikacji, które śmiało można uznać za bloatware.

Zaletą MIUI 14 jest natomiast to, że można ją mocno spersonalizować. Poza tym nakładka posiada czytelny i prosty w obsłudze interfejs.

MIUI

W kwestii łączności trzeba wspomnieć, że Redmi 12 jest smartfonem, który nie obsługuje transmisji 5G. Możemy w nim umieścić natomiast do dwóch kart SIM i możemy płacić nim zbliżeniowo dzięki obecności NFC.

Xiaomi Redmi 12 – wydajność

Za wydajność Xiaomi Redmi 12 odpowiada procesor MediaTek Helio G88 wraz z układem graficznym Arm Mali-G52. Dodatkowo mamy tu 4 GB pamięci RAM LPDDR4X oraz 128 GB pamięci wewnętrznej z możliwością poszerzenia jej kartą microSD. Cóż, 4 GB pamięci RAM to w dzisiejszych czasach po prostu mało, co doskonale pokazuje to, jak smartfon działa.

No właśnie, jak Redmi 12 działa? Aplikacje uruchamiają się na nim stosunkowo wolno. Zdarza się też, że aplikacje zacinają się na etapie uruchamiania, po czym trzeba je włączyć ponownie. Jedynie na proces przełączania się między aplikacjami już uruchomionymi w tle nie można narzekać, bo już samo poruszanie się po systemie i chociażby jego ustawieniach potrafi irytować.

Antutu, Geekbench

Oczywiście na Redmi 12 przeprowadziłam kilka testów syntetycznych. W Antutu 9 smartfon zdobył tylko 220416 punktów. Z kolei w Geekbench 8 otrzymał 437 punktów dla pojedynczego rdzenia i 1370 punktów dla wielu rdzeni. Nie są to wyniki godne pochwały.

Niska wydajność sprawia rzecz jasna, że Redmi 12 nadaje się do grania tylko w mało wymagające gry mobilne.

Fotografia

Xiaomi Redmi 12 został wyposażony w potrójny aparat z tyłu i pojedynczy z przodu. Tylny aparat tworzą sensory 50 MP (główny), 8 MP (ultraszerokokątny) i 2 MP (do zdjęć makro). Z przodu umieszczono zaś sensor 8 MP.

Xiaomi Redmi 12

Aplikacja aparatu tego urządzenia jest czytelna i prosta w obsłudze. Mamy w niej standardową karuzelę trybów fotograficznych do wyboru, która oprócz trybów podstawowego i nocnego pozwala wybrać między innymi tryb portretowy i tryb 50 Mpix. Co jednak ciekawe, karuzeli nie można rozwinąć, a to dlatego, że Redmi 12 nie oferuje zbyt wielu trybów. Ponadto tryb makro możemy włączyć nie z poziomu karuzeli, a z poziomu menu wysuwanego u góry, które zawiera też opcje dotyczące HDR, samowyzwalacza czy formatu zdjęć.

A jakie Xiaomi Redmi 12 robi zdjęcia?

Główny sensor tylnego aparatu Redmi 12 w dzień wykonuje zdjęcia o zadowalającym poziomie szczegółowości, a także o zaskakująco szerokiej rozpiętości tonalnej. Zarejestrowane nim fotografie mogłyby mieć jednak żywsze kolory, a poza tym czasem widać, że przy tych zdjęciach mocno pracowały algorytmy. Często chciałoby się też czasem, żeby były nieco jaśniejsze.

Zdjęcia dzienne z sensora z obiektywem ultraszerokokątnym są mniej szczegółowe i jeszcze mocniej poddane działaniom algorytmów. Charakteryzują się też gorszym odwzorowaniem barw.

Jeśli chodzi o sensor do zdjęć makro, to obecność tego typu sensorów w smartfonów nie ma dla mnie sensu i nie inaczej jest w przypadku Redmi 12. Sensor ten rejestruje zdjęcia mało szczegółowe i wyprane z barw. Trudno znaleźć dla niego praktyczne zastosowanie.

Sensor główny tylnego aparatu w nocy sprawdza się co najwyżej przeciętnie. Wykonywane nim zdjęcia mają niską rozpiętość tonalną, są mało szczegółowe i porozmywane. Tryb nocny sytuacji z reguły nie poprawia. Ba, potrafi on rozświetlić zdjęcia zbyt mocno, ujawniając mnóstwo szumu.

Co ciekawe, tryb nocny w Redmi 12 nie współpracuje z sensorem z obiektywem ultraszerokokątnym. Tego sensora nie warto jednak używać po zmroku ze względu na niską szczegółowość i mocne rozmycie jego zdjęć.

Zdjęcia selfie z Redmi 12 wypadają nieźle. No, nocą może przydałoby im się trochę koloru, albowiem w rzeczywistości aż tak blado nie wyglądam, przysięgam. Przydałoby im się też nocą więcej szczegółowości. Trzeba mieć ponadto na uwadze to, że upiększanie twarzy jest dla przedniego aparatu domyślnie włączone.

Z pomocą tylnego aparatu Redmi 12 (sensorem głównym lub sensorem z obiektywem ultraszerokokątnym) możemy nagrywać filmy w rozdzielczości 720p lub 1080p, tylko w 30 klatkach na sekundę. Dokładnie tak samo jest w przypadku aparatu przedniego tego urządzenia.

Xiaomi Redmi 12 – bateria

Xiaomi Redmi 12 został wyposażony w baterię o dużej pojemności, bo wynoszącej 5000 mAh. Bateria ta spokojnie pozwala na korzystanie z urządzenia przy umiarkowanym użytkowaniu przez dwa dni, a nawet dłużej.

Omawiany smartfon obsługuje ładowanie przewodowe o mocy 18 W – takiej, które można się spodziewać w tym przedziale cenowym. Z pomocą ładowarki o mocy 18 W Redmi 12 naładujemy od 0 do 100 procent w mniej więcej 1 godzinę i 10 minut. Zła wiadomość jest taka, że taka ładowarka nie jest sprzedawana w zestawie z urządzeniem. Trzeba ją zakupić oddzielnie.

Podsumowanie

Xiaomi Redmi 12 to smartfon budżetowy, a więc pewnych wad można się było po nim spodziewać. Niemniej, obok wad tego urządzenie dość trudno przejść obojętnie Jest to urządzenie z niestety kiepskim, choć dużym, ekranem i o niskiej wydajności. Ponadto brak w nim głośnika stereo, czujnika zbliżeniowego, ponadto nie jest on sprzedawany z ładowarką w zestawie.

Xiaomi Redmi 12

Na szczęście Redmi 12 to nie tylko wady. W przypadku tego smartfonu możemy cieszyć się niezłymi zdjęciami, długim czasem na baterii czy schludnym designem i wysoką jakością wykonania. Urządzenie obsługuje też NFC i zawiera złącze mini Jack oraz port podczerwieni.

Mocne strony:

  • niezła jakość zdjęć w tym przedziale cenowym
  • bardzo długi czas pracy na baterii
  • przystępna cena
  • slot na kartę microSD
  • obecność portu podczerwieni
  • obecność złącza audio
  • obsługa NFC
  • mocno personalizowalne MIUI 14
  • wysoka jakość wykonania
  • schludny design

Słabe strony:

  • mieniący się ekran LCD
  • niska wydajność
  • reklamy i bloatware w MIUI 14
  • brak ładowarki w zestawie
  • brak głośników stereo
  • brak czujnika zbliżeniowego

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.