Test Logitech Pebble 2 Combo. Klawiatura i mysz dla miłośników minimalizmu 

Anna BorzęckaSkomentuj
Test Logitech Pebble 2 Combo. Klawiatura i mysz dla miłośników minimalizmu 

Znany ze swojego sprzętu biurowego Logitech posiada w ofercie coraz więcej bezprzewodowych klawiatur i gryzoni, a w ostatnim czasie miałam okazję testować jedne z nowszych urządzeń wchodzących w skład tego portfolio – klawiaturę Logitech Pebble Keys 2 K380s i mysz Pebble 2 M350s, tworzące zestaw Logitech Pebble 2 Combo. Sprawdziłam więc, czy są to urządzenia godne polecenia. Zapraszam do lektury! 

Specyfikacja 

Logitech Pebble 2 Combo to zestaw oferowany przez Logitech w cenie 349 złotych, składający się z myszy Pebble 2 M350s i klawiatury Pebble Keys 2 K380s. Poza zestawem Logitech Pebble 2 M350s kosztuje 129 złotych, a Logitech Pebble Keys 2 K380s 259 złotych. 

Obydwa urządzenia są urządzeniami bezprzewodowymi, obsługującymi łączność Bluetooth Low Energy i współpracującymi z odbiornikiem Logi Bolt USB. Obydwa obsługują też technologię Easy-Switch i współpracują z systemami Windows, macOS, Linux, ChromeOS, iPadOS, iOS oraz Android. 

Pebble 2 M350s to mysz z optycznym sensorem pracującym w zakresie od 400 do 4000 DPI. Pebble Keys 2 K380s to klawiatura membranowa pomniejszona o blok klawiszy numerycznych. Pełną specyfikację tych urządzeń umieściłam poniżej. 

Logitech Pebble 2 Combo – specyfikacja: 

 Klawiatura Pebble Keys 2 K380s Mysz Pebble 2 M350s 
Typ urządzenia: Klawiatura membranowa, bezprzewodowa Mysz bezprzewodowa 
Łączność: Bluetooth Low Energy lub odbiornik Logi Bolt USB (zasięg 10 m) 
Klawisze numeryczne: Nie Nie dotyczy 
Klawisze multimedialne, funkcyjne: Tak  Nie dotyczy 
Liczba przycisków: Nie dotyczy 3 (prawy/lewy, kółko przewijania z programowalnym środkowym przyciskiem) 
Czujnik: Nie dotyczy Optyczny, 400 – 4000 DPI (pełna regulacja z krokiem 100 dpi) 
Obsługa makr: Nie Nie 
Oświetlenie: Nie Nie 
Zasilanie: 2x bateria AAA 1x bateria AA 
Złącza: brak 
Podpórka pod nadgarstki: brak Nie dotyczy 
Czas pracy na baterii: 36 miesięcy 24 miesiące 
Zawartość zestawu: Klawiatura Pebble Keys 2 K380s, 2 baterie alkaliczne AAA, 1 bateria alkaliczna AA, dokumentacja produktu, odbiornik Logi Bolt 
Obsługiwane systemy: Bluetooth: Windows 10, 11 lub nowszy, macOS 11 lub nowszy, Linux, ChromeOS, iPadOS 14 lub nowszy, iOS 14 lub nowszy, Android 9.0 lub nowszy 
Odbiornik Logi Bolt: Windows 10, 11 lub nowszy, macOS 11 lub nowszy, Linux, ChromeOS 
Dodatkowe funkcje: Technologia Silent Touch, Easy-Switch. Dioda LED baterii Easy-Switch 
Wymiary: 124 x 279 x 16 mm 106,7 x 58,7 x 26,62 mm 
Masa (z bateriami): 415 g 76 g 
Gwarancja: 2 lata 

Budowa i jakość wykonania  

Zestaw Logitech Pebble 2 Combo został udostępniony w trzech wersjach kolorystycznych – różowej, białej i grafitowej. Niezależnie od wersji wchodzące w jego skład urządzenia są zamknięte w obudowach wykonanych z tworzywa sztucznego o matowej powierzchni. Jakość wykonania ani klawiatury, ani myszy nie pozostawia niczego do życzenia. To powiedziawszy, trzeba pamiętać, że klawiatury membranowe są bardziej awaryjne niż te z przełącznikami mechanicznymi. 

Obydwa urządzenia cechują się minimalistycznym designem, ale klawiatura Pebble Keys 2 K380s należy do niewielu klawiatur w ofercie Logitecha, które dysponują okrągłymi klawiszami. Poza tym jest to klawiatura kompaktowa i bardzo lekka. Szkoda, że nie zawiera ona rozkładanych podstawek, które pozwalałyby zmienić jej kąt nachylenia, ale dobra wiadomość jest taka, że Pebble Keys 2 K380s nie jest kompletnie płaska. Jej tylna część jest bowiem delikatnie podniesiona względem przedniej.

Od spodu klawiatury znalazły gumowe antypoślizgowe stopki, a także klapka, pod którą należy zamknąć dołączone do zestawu dwie baterie AAA, odpowiadające za zasilanie urządzenia. Na lewym boku umieszczono zaś przełącznik zasilania. 

Jak już wspomniałam, klawiatura Pebble Keys 2 K380s nie zawiera bloku numerycznego. Nie zawiera też podświetlenia. Zawiera jednak cały szereg klawiszy funkcyjnych, w tym przycisk emoji i 3 przyciski Easy-Switch, które umożliwiają błyskawiczne przełączanie się między urządzeniami. Nad przyciskami Easy-Switch umieszczono 3 diody stanu, które aktywują się, gdy łączymy się z urządzeniami lub przełączamy między nimi. Niestety częścią klawiatury nie jest jednak dioda, która informowałaby o stanie klawisza Caps Lock. Szkoda też, że Pebble Keys 2 K380s zawiera układ ISO z krótkim lewym Shiftem zamiast ANSI z długim lewym Shiftem. Osobiście nie jestem jego miłośniczką. 

Oczywiście mysz Pebble 2 M350s również jest kompaktowa i lekka, natomiast jej płaski kształt zaprzecza wszelkim zasadom ergonomii. Będę boleśnie szczera – nie widzę sensu w istnieniu takiej myszy, właśnie przez jej kształt. Przyjrzyjmy się jednak jej budowie.  

Górna część myszy zawiera plastikową, szeroką rolkę z wyżłobieniami, a także standardowy lewy i prawy przycisk – i są to jej wszystkie przyciski. Po bokach nie znajdziemy żadnych dodatków, za to na spodzie gryzoń zawiera nie tylko ślizgacze, ale też przełącznik zasilania i przycisk funkcji Easy-Switch wraz z trzema diodami LED. Przycisk pozwala przełączać się między sparowanymi urządzeniami, a diody informują, z którego urządzenia obecnie korzystamy. 

Dodam jeszcze, że zarówno klawisze klawiatury, jak i przyciski myszy z zestawu Pebble 2 Combo klikają bardzo miękko i cicho. Będzie to zaletą dla tych osób, które nie tolerują hałasujących peryferiów.  

Parowanie i łączność 

Parowanie urządzeń z zestawu Pebble 2 Combo z innym sprzętem jest bardzo proste. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z odbiornika Logi Bolt USB, wystarczy umieścić go w porcie komputera, po czym włączyć klawiaturę i mysz. Aby sparować je z kolejnym urządzeniem lub od razu za pośrednictwem technologii Bluetooth, trzeba przytrzymać klawisz Easy-Switch na klawiaturze lub kliknąć go w przypadku myszy, a każda z nich będzie widoczna dla sprzętu z aktywną łącznością Bluetooth. 

Aplikacja Logi Options+ 

Urządzenia wchodzące w skład zestawu Logitech Pebble 2 Combo współpracują na komputerach z Windows i macOS z aplikacją Logi Options+. W aplikacji tej sprawdzimy stan klawiatury i myszy, zaktualizujemy jej oprogramowanie układowe, spersonalizujemy ustawienia ich przycisków i nie tylko. Co ważne, jej interfejs jest prosty, czytelny i dostępny w języku polskim, co przekłada się na wysoką intuicyjność jej obsługi.  

Warto wspomnieć, że w aplikacji Logi Options+ skorzystamy z funkcji takich jak Logi Flow, która pozwala płynnie przenosić pliki między różnymi komputerami, a także Smart Actions, która umożliwia automatyzację powtarzalnych zadań poprzez używanie predefiniowanych makr.  

Komfort pracy 

Mimo że klawisze klawiatury Pebble Keys 2 K380s są okrągłe, pisze się na niej zaskakująco wygodnie. W zasadzie od razu po przesiadce na to urządzenie do nich przywykłam i w ogóle nie miałam na nim problemu z popełnianiem literówek. Wspomnę, że klawisze klawiatury charakteryzują się niskim skokiem i mają wyraźny punkt aktywacji, a po kliknięciu szybko wracają do położenia początkowego. Mogłam więc na niej pisać szybko i bez zakłóceń. 

Jako że Pebble Keys 2 K380s jest bardzo nisko, nie przeszkadzał mi fakt, że w zestawie z nią nie ma podpórki pod nadgarstki. Z kolei brak podświetlenia dawał się we znaki bardzo mocno.  

Użytkowania myszy Pebble 2 M350s nie mogę zaliczyć do pozytywnych doświadczeń. Nie mam zastrzeżeń do tego, jak działają jej przyciski i rolka, ani jak gryzoń ślizga się po podkładce i innych powierzchniach, ale wspomniany już przeze mnie jej płaski kształt wymusza bardzo niewygodne ułożenie dłoni, które z czasem powoduje dyskomfort.  

Bateria 

Klawiatura Logitech Pebble Keys 2 K380s zasilana jest przez dwie baterie AAA, a mysz Logitech Pebble 2 M350s przez pojedynczą baterię AA. Oczywiście gdy te baterie się rozładują, wystarczy że sięgniemy po nowe. Taka forma zasilania omawianych urządzeń (względem wbudowanych akumulatorów) ma jednak sens tylko dlatego, że są one bardzo energooszczędne. 

Producent deklaruje, że baterie w klawiaturze rozładują się dopiero po 36 miesiącach, a baterie w myszy po 24 miesiącach użytkowania. Mowa więc o bardzo długich czasach pracy na baterii, ale z oczywistych względów nie byłam w stanie tych informacji zweryfikować,  

Podsumowanie 

Klawiatura Logitech Pebble Keys 2 K380s, mimo braku podświetlenia, jest dobrą opcją dla osób, które szukają kompaktowej bezprzewodowej klawiatury, a nie chcą wydawać przesadnie dużo pieniędzy. To bowiem opcja sporo tańsza niż klawiatury z serii MX Keys. Jeśli zaś chodzi o mysz Logitech Pebble 2 M350s, to trudno mi tego gryzonia komukolwiek polecić, nawet jeśli ktoś miałby korzystać z niego tylko okazjonalnie, zwłaszcza że Logitech ma w swojej ofercie bardziej komfortowe i wciąż niedrogie myszy bezprzewodowe. 

W związku z powyższym Logitech Pebble 2 Combo to zestaw nie do końca udany. Uważam, że zamiast po niego sięgać, zdecydowanie lepiej stworzyć własny komplet peryferyjnych urządzeń. 

Mocne strony: 

  • Wysoka jakość wykonania 
  • Minimalistyczny design 
  • Kompatybilność z wieloma systemami 
  • Możliwość sparowania z wieloma urządzeniami 
  • Łatwe przełączanie się między sparowanymi urządzeniami 
  • Prosta w obsłudze i użyteczna aplikacja Logi Options+ 
  • Klawiatura Logitech Pebble Keys 2 K380s oferuje wysoki komfort pisania 

Słabe strony: 

  • Płaski kształt myszy Logitech Pebble 2 M350s 
  • Brak podświetlenia 
  • Brak możliwości regulacji kąta nachylenia klawiatury 

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.