Test dysku Samsung SSD 830 Series 256GB

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Test dysku Samsung SSD 830 Series 256GB
Recenzję zacznijmy od omówienia technologii SSD, ponieważ nie każdy wie na czym polega jej przewaga nad standardowymi rozwiązaniami. Producenci tego typu dysków zastąpili tradycyjne wirujące talerze magnetyczne pamięcią flash (tą samą którą znamy z pamięci przenośnych typu pendrive). W ten sposób otrzymujemy szybszą pracę, mniejsze zużycie energii oraz wydzielanie ciepła, a także znacznie niższą awaryjność. Warto wspomnieć, że Samsung wykorzystał w serii 830 własną technologię Toggle DDR NAND. Czipy pamięci Toggle DDR NAND Flash klasy 20 nm umożliwiają transfer danych z prędkością do 133 Mb/s – to o ponad trzy razy szybciej niż w przypadku tradycyjnych (66 MB/s) czipów SDR NAND Flash. Kolejną innowacją w najnowszych dyskach koreańskiego producenta jest trzyrdzeniowy sterownik MCX, który doskonale sprawdza się w realizacji kilku zadań jednocześnie i pomaga zapewnić stabilność pracy dysku w długim czasie użytkowania. Trzy rdzenie procesora na bazie ARM9 mogą realizować kilka poleceń jednocześnie – umożliwiając, na przykład, alokację jednego rdzenia do odczytu danych, drugiego – do zapisu, a trzeciego do optymalizacji.

samsung ssdDość teorii, zobaczmy co otrzymamy wraz z zakupionym sprzętem. Dyski z serii 830 sprzedawane są wraz z zestawem instalacyjnym, umożliwiając użytkownikom łatwą wymianę tradycyjnego dysku twardego na SSD. Producent przewidział dwie możliwości – zestaw startowy dla notebooków (zawierający kabel SATA-USB i podkładkę montażową) i komputerów stacjonarnych (zawierający Kabel SATA, Kabel zasilania SATA, uchwyt oraz śruby). Sam dysk ma zaledwie 7 mm grubości ale dołączona ramka konwertująca pozwoli umieścić go w 2,5 i 3,5-calowych kieszeniach. Łatwe i szybkie przeniesienie dotychczasowych danych umożliwi znajdujące się w zestawie oprogramowanie Norton Ghost (w pełnej wersji).

Dodatkowo w zestawie znajdziemy dedykowane dyskom SSD oprogramowanie Magician 3.0. Aplikacja wyświetla informacje diagnostyczne o komputerze, pozwala w bezpieczny sposób zaktualizować firmware dysku czy zoptymalizować system operacyjny. Dodatkowo oferuje możliwość bezpiecznego usuwania danych czy klonowania całych dysków twardych. Trzeba przyznać, że jak na darmowy dodatek do dysku Magician oferuje naprawdę sporo. Niestety na obecnym etapie rozwoju oprogramowania producent nie zadbał o polską wersję językową.

Magician 3

Magician 3.0 – oprogramowanie do zarządzania dyskiem SSD


SSD
Specyfikacja techniczna testowanego dysku.

Samsung SSD 830 Series Dane
Interfejs SATA 6 Gb/s (kompatybilny z SATA 3 Gb/s i SATA 1,5 Gb/s)
Pojemność 256 GB
Format 2,5 cala
Wymiary 100 x 69,85 x 7 (mm)
Waga 62,5 g
Temperatura pracy 0° C do 60° C
Pamięć cache Samsung 256 MB DDR2 SDRAM
Kontroler Sterownik SAMSUNG 3-rdzeniowy MCX
Technologia S.M.A.R.T TAK
Odporność na wstrząsy 1 500 G
MTBF (średni czas bezawaryjnej pracy) 1,5 miliona godzin
Maksymalny odczyt 520 MB/s
Maksymalny zapis 400 MB/s
Dołączone oprogramowanie Magician do zarządzania dyskiem SSD, Norton Ghost 15.0 pełna wersja
Gwarancja 3-letnia ograniczona gwarancja

Pełna specyfikacja techniczna dostępna jest na stronie producenta.

Test dysku wykonany został na tej samej maszynie co wspomniany wcześniej Kingston HyperX SSD 120 GB. Według danych producenta dysk SSD Samsung serii 830 powinien zapewnić maksymalną szybkość odczytu na poziomie 520 MB/s… to nieco mniej niż 555MB/s deklarowane przez firmę Kingston jednak zobaczymy w testach czy różnica jest faktycznie zauważalna.

Poniżej prezentujemy ogólne parametry sprzętowe maszyny jaką wykorzystaliśmy do testów (laptop Dell XPS L702x).

Dell XPS L702x

Komponent Parametry
Procesor Intel Core i7-2630QM (6 MB cache)
Chipset Intel HM67 Express
Pamięć RAM 16 GB (SODIMM DDRAM3, 1333 MHz)
Karta graficzna nVidia GeForce GT 555M
System operacyjny Windows 7 Professional 64-bit

Platforma ma imponujące parametry więc można spodziewać się wiele po wynikach testów. Do testów wydajności dysków użyliśmy wiodącego oprogramowania do przeprowadzania tego typu benchmarków – AIDA64 Disk Benchmark, CrystalDiskMark oraz HD Tune Pro. Nasz testy nie ograniczyły się wyłącznie do benchmarków. Użyliśmy pamięci Samsung z serii 830 jako dysku systemowego więc będziecie mogli dowiedzieć się jak wygląda kwestia instalacji systemu Windows oraz jaki czas uruchamiania udało nam się osiągnąć.
 


Zobaczmy jak testowany dysk poradził sobie w popularnym benchmarku CrystalDiskMark. Test bada wydajność podczas zapisu i odczytu danych w różnych warunkach (zapis lub odczyt sekwencyjny i losowy). W zestawieniu ujęte zostały dwa porównywalne dyski SSD oraz dysk talerzowy – Seagate Momentus, który odpowiada dyskom montowanym w laptopach.

CrystalDiskMark - odczyt sekwencyjny [MB/s]

CrystalDiskMark - odczyt losowy 512 KB [MB/s]

CrystalDiskMark - odczyt losowy 4 KB [MB/s]

CrystalDiskMark - odczyt losowy 4 KB QD32 [MB/s]

W przypadku odczytu sekwencyjnego dysk Samsunga wypadł nieco lepiej niż testowany wcześniej Kingston HyperX SSD 120GB. Różnica jest jednak bardzo niewielka co widać na pierwszym wykresie. W stosunku do deklarowanego przez producenta transferu na poziomie 520 MB/s testowany egzemplarz wypada bardzo dobrze.

CrystalDiskMark - Zapis sekwencyjny [MB/s]

CrystalDiskMark - Zapis losowy 512 KB [MB/s]

CrystalDiskMark - Zapis losowy 4 KB [MB/s]

CrystalDiskMark - Zapis losowy 4 KB QD32 [MB/s]

Nasze testy wskazują, że testowany dysk świetnie radzi sobie z zapisem danych. Wynik na poziomie 410,6 MB/s jest wyższy od deklaracji producenta i plasuje sprzęt w czołówce nowoczesnych dysków SSD.


Za pomocą HD Tune Pro 5.00 zmierzyliśmy prędkość zapisu danych oraz czas dostępu. Program daje nam dostęp do wartości maksymalnych, średnich i minimalnych zatem wydajność sprzętu została sprawdzona w różnych warunkach.

HD Tune Pro - odczyt maksymalny [MB/s]

HD Tune Pro - odczyt średni [MB/s]

HD Tune Pro - odczyt minimalny [MB/s]

HD Tune Pro - Czas dostępu [ms] mniej = lepiej

Testy wykazały, że obydwa dyski posiadają niemal identyczne możliwości w zakresie maksymalnej prędkości zapisu danych. Analizując szczegółowe wyniki testu widać, że dysk firmy Samsung radzi sobie lepiej w przypadku minimalnego i średniego zapisu. Dysk SSD marki Kingston pozostaje również w tyle jeżeli chodzi o wartość czasu dostępu, który liczony jest w milisekundach.

AIDA64 Disk Benchmark - odczyt liniowy [MB/s]

AIDA64 Disk Benchmark - odczyt z użyciem bufora [MB/s]

AIDA64 Disk Benchmark - odczyt losowy [MB/s]

AIDA64 Disk Benchmark to kolejny test który wykazała doskonałe właściwości dysku Samsunga w zakresie odczytu danych. Okazał się nieco szybszy od Kingston’a HyperX SSD w przypadku zapisu losowego i liniowego. 


830series-spec
Wszelkiego rodzaju testy i benchmarki dostarczają sporo informacji o możliwościach dysku jednak dla użytkownika najważniejszą kwestią jest szybkość systemu operacyjnego, w końcu to najistotniejszy wyznacznik czy „opłaca się” przesiąść na SSD (w momencie pisania tego tekstu jest to inwestycja stosunkowo droga). Aby sprawdzić jak wygląda to w praktyce postanowiliśmy zainstalować system Windows 7 na czystym dysku, który otrzymaliśmy do testów. Na poniższym filmie możecie zobaczyć proces instalacji, który trwał… niespełna 18 minut!

System zainstalowany na dysku SSD gotowy był do pracy po 18 minutach od momentu rozpoczęcia instalacji. Oczywiście należy jeszcze wziąć pod uwagę czas potrzebny na instalację dodatkowych sterowników ale tak kwestia uzależniona jest już wyłącznie od konfiguracji sprzętowej.

Jak pracuje system zainstalowany na dysku SSD? Osoby które nie miały wcześniej do czynienia z tą technologią z pewnością odczują różnicę. Polega ona na niemal natychmiastowym dostępie do wszystkich elementów i funkcji Windowsa. Czas potrzeby na wykonanie wielu codziennych procesów jest znacznie krótszy. Również podczas wykonywania wielu operacji na plikach jednocześnie da się zauważyć dużo lepszą wydajność niż w przypadku dysków talerzowych.

Wymiana dysku na SSD to po prostu nowa jakość sprzętu na którym pracujemy. Przed instalacją nowego dysku należy pamiętać o podstawowych czynnościach takich jak aktualizacja BIOS’u bowiem może okazać się, że zainstalowana wersja nie wspiera najnowszych rozwiązań. Należy upewnić się również, że w BIOS’ie ustawiono tryb pracy na [AHCI] lub [RAID] (w zależności od tego, jak będzie skonfigurowany system). Podczas testów zaobserwowaliśmy wzrost wydajności podczas resetowania i uruchamiania komputera. Testowany model potrzebował około 25 sekund aby uruchomić czysty system Windows (czas mierzony od momentu włączenia przycisku zasilania notebooka). Instalacja dużych pakietów oprogramowania takich jak Adobe Photoshop czy Microsoft Office trwa średnio 4 razy krócej niż w przypadku standardowego dysku talerzowego.


Nie ma wątpliwości, ze SSD to technologia przyszłości, która gwarantuje jeszcze większą szybkość otaczających nas urządzeń. Dyski tego typu dopiero wchodzą na rynek komputerów stacjonarnych czy notebooków za to w przypadku smartfonów i tabletów są już od dawna. 

dobry-produkt-2011Największą bolączką użytkowników technologii SSD jest cena… za dysk o pojemności 256GB w momencie pisania tego tekstu trzeba zapłacić grubo ponad 1000zł. Cóż, można powiedzieć, że luksus kosztuje. Samsung SSD 830 Series to doskonały dysk, który sprawdzi się w każdych warunkach (zarówno w laptopie jak i komputerze stacjonarnym). Dzięki załączonemu oprogramowaniu można przenieść istniejący system na nowy dysk. Mimo wszystko polecamy instalację czystego Windowsa i skopiowanie danych w standardowy sposób. Tak zainstalowany system powinien działać znacznie szybciej i stabilniej. Osiągi sprzętu są porównywalne z konkurencją, a różnice na poziomie kilku lub kilkudziesięciu MB/s nie powinny być odczuwalne w codziennej pracy. Reasumując, decydując się na dysk SSD z serii 830 otrzymujemy pamięć o doskonałych osiągach. Jak już wspomnieliśmy jedynym minusem jest cena – za dysk o pojemności 256GB trzeba zapłacić niespełna 1500zł. Wersja 128GB kosztuje w granicach 800zł. Zważywszy, że produkt dostępny jest na rynku od niedawna, cena powinna nieco spaść.

Na koniec chcielibyśmy poruszyć kwestię pojemności. Użytkownik stający przed wyborem dysku SSD z pewnością zdaje sobie sprawę, że ze względu na cenę nie będzie on magazynem plików, a jedynie dyskiem „napędzającym” system operacyjny. Naszym zdaniem najtrafniejszym wyborem jest dysk o pojemności minimum 256GB ponieważ mniejsze pamięci (64 lub 128GB) mogą nie pomieścić danych systemu oraz podstawowych plików użytkownika. Oczywiście można instalować programy na drugim dysku jednak w takim przypadku ich uruchamianie nie będzie już tak wydajne.

830series-kit 

Zalety Wady
Wydajność Wysoka cena w stosunku do pojemności
Szybkość odczytu i zapisu
Odporność na uszkodzenia
Cicha praca
Dołączone oprogramowanie
Cena Samsung SSD 830 Series 256GB
Cena w momencie publikacji testu: od 1496,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna producenta: 1681,98 zł brutto.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.