Samsung 990 Pro 1TB – recenzja. Czy faktycznie taki pro?

Maksym SłomskiSkomentuj
Samsung 990 Pro 1TB – recenzja. Czy faktycznie taki pro?

Na rynku znajduje się obecnie całe zatrzęsienie dysków SSD w standardzie M.2 NVMe PCIe. Sytuacja ta jest bardzo korzystna dla konsumentów, bowiem producenci muszą mocno rywalizować ze sobą na gruncie cenowym. Firma Samsung zdaje się nie brać udziału w tej rywalizacji, oferując swój flagowy nośnik Samsung 990 Pro w cenach z górnego bieguna cenowego. Czy Samsung 990 Pro 1TB w wariancie z radiatorem jest wart swojej ceny? Czy jest tak szybki, jak deklaruje to producent?

Materiał reklamowy – urządzenie Samsung 990 Pro 1TB zostało przekazane redakcji w formie prezentu. Producent nie miał wpływu na treść publikacji.

samsung 990 pro 1TB recenzja

Samsung 990 Pro – specyfikacja

  • Interfejs: M.2 NVMe PCIe 4 x4
  • Pamięci: TLC
  • Pojemności: 1 TB, 2 TB
  • Deklarowany sekwencyjny odczyt danych: do 7450 MB/s (dla wersji 2 TB)
  • Deklarowany sekwencyjny zapis danych: do 6900 MB/s (dla wersji 2 TB)
  • TBW: 600 TB (1 TB), 1200 TB (2 TB)
  • Wymiary: 22 x 80 mm
  • Cena: od ok. 519 złotych (za 1 TB z radiatorem)

Samsung 990 Pro – technikalia

Dyski SSD M.2 NVMe Samsung 990 Pro sprzedawane są w dwóch wariantach pojemnościowych – 1 TB oraz 2 TB. Oba są widoczne w ofercie sklepów w opcjach z radiatorem oraz bez radiatora. Dopłata za radiator jest skromna i wynosi jedynie 30 złotych. W tym miejscu ważna uwaga. Zdjęcie radiatora z dysku Samsunga oznacza rezygnację z gwarancji. Dlatego też nie da się go założyć pod radiator dostarczany z płytą główną, o ile nagle postanowicie z jakiegoś powodu zrezygnować z chłodzenia dostarczanego wraz z dyskiem. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup nośnika danych w wersji bez radiatora, pamiętając przy tym, że w jakiś sposób musicie go chłodzić. Na szczęście akcesoryjne radiatory dla dysków SSD M.2 nie są drogie.

Samsung 990 Pro w wersji 1 TB ma współczynnik TBW (ang. Total Bytes Written) na poziomie zaledwie 600 TB, co na tle konkurencji wypada dość blado. Nośnik o pojemności 2 TB cechuje TBW na sensowniejszym poziomie 1200 TB. Przypominam, że parametr ten określa żywotność dysków półprzewodnikowych, określając liczbę terabajtów, które można zapisać na dysku w całym okresie jego użytkowania. Samsung na swoje dyski Samsung 990 Pro oferuje 5 lat gwarancji.

samsung 990 pro 1TB recenzja

Samsung 990 Pro 1TB to nośnik danych w standardzie 2280 (22 mm szerokości i 80 mm długości), korzystający z interfejsu PCIe 4 x4. Wykorzystuje 176-warstwowe kości pamięci TLC NAND. Wariant z 1 TB pamięci na dane ma 1 GB cache DRAM, a model 2 TB – 2 GB. Jeśli chodzi o kontroler, zastosowano tu autorskie rozwiązanie marki Samsung, które jest podobno nawet o 55 procent efektywniejsze energetycznie od kontrolera zastosowanego w Samsungach 980 Pro. Pozostaje mi wierzyć na słowo.

samsung 990 pro 1TB recenzja

Samsung 990 Pro 1TB – wydajność i kultura pracy

Samsung 990 Pro w testowanej wersji z radiatorem nie ma żadnych problemów z przegrzewaniem się – bez względu na testy. Temperatury były trzymane w ryzach zarówno w trakcie grania, jak i znacznie bardziej wymagających dla nośników tego typu testów syntetycznych. Jest mi wiadomym, że wariant bez radiatora działa całkiem nieźle, o ile mówimy tu o graniu i codziennym zastosowaniu. Przy większym obciążeniu aktywuje się throttling. Jeśli zdecydujesz się na zakup Samsung 990 Pro w wersji bez radiatora, umieść go pod radiatorem na płycie głównej lub dokup radiator, o ile masz zamiar wyciskać z niego siódme poty.

Platforma testowa

  • Procesor: Intel Core i9-13900K
  • Chłodzenie CPU: NZXT Kraken X73
  • Karta graficzna: MSI GeForce RTX 4070 Ventus 3X OC
  • RAM: Patriot Viper Venom DDR5 32 GB (2 x 16 GB 7400 MHz, CL36)
  • Płyta główna: ASRock Z790 Taichi Carrara
  • Zasilacz: Chieftec Polaris PRO 1300 W
  • Dysk systemowy: GOODRAM PX500 512 GB M.2 PCIe NVMe
  • Obudowa: NZXT H7 Elite
  • Sterowniki: GeForce Game Ready Driver 537.34
  • System: Windows 11 22H2

W testach syntetycznych Samsung 990 Pro 1TB, zwłaszcza w CrystalDiskMark 8.0.4, osiągnął wynik zbliżony do deklarowanego, zwłaszcza jeśli chodzi o sekwencyjny odczyt danych. Rzadko widzi się, aby dyski z kontrolerami innymi niż te marki Phison osiągały tak dobre rezultaty. W ATTO Samsung 990 Pro osiąga wyniki o kilkanaście procent lepsze od poprzednika w przypadku najmniejszych plików. W teście Anvil Samsung 990 Pro 1TB osiągnął ok. 1 200 000 IOPS. Wyniki osiągnięte na przestrzeni różnych testów pozwalają wysnuć wniosek, że testowany nośnik danych to jeden z najwydajniejszych dysków SSD na rynku.

Novum w serii Samsung 990 Pro jest technologia TurboWrite 2.0, pozwalająca w niektórych sytuacjach nawet potroić rozmiar bufora względem dysków poprzednich generacji. Nie zabrakło również sprzętowego szyfrowania danych, kluczowego w niektórych profesjonalnych zastosowaniach. Funkcja niszowa, ale jest – świadczy ona z resztą o tym, że seria Samsung 990 Pro nie jest kierowana do zwykłego Kowalskiego, a osób oczekujących najwyższego poziomu wydajności i bezpieczeństwa, niekoniecznie z uwzględnieniem ceny.

Podsumowanie

Samsung 990 Pro to szalenie szybki nośnik danych, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Ze względu na wysoką cenę jest propozycją raczej dla tych osób, które docenią transfery danych na takim właśnie poziomie. Wyobrażam sobie, że sprawdzi się na komputerach, na których kopiowane są często duże ilości danych oraz konsolach PlayStation 5. Szkoda, że TBW nie rzuca wcale na kolana. Przy cenie na poziomie 519 złotych (dla wersji z radiatorem) zwykły zjadacz chleba zapewne zdecyduje się na tańszy z modeli.

PS wersja bez radiatora jest tańsza o zaledwie ok. 30 złotych i kosztuje mniej więcej 489 złotych.

Mocne strony:

  • świetna wydajność
  • sprzętowe szyfrowanie
  • cache DRAM (1 GB na 1 TB)
  • opcjonalny radiator
  • kompatybilny z PlayStation 5

Słabe strony:

  • TBW mogłoby być wyższe (tylko 600 TB)
  • cena niejednego odstraszy

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.