REDMAGIC 9 Pro – recenzja. Demon wydajności w formie smartfonu

Anna BorzęckaSkomentuj
REDMAGIC 9 Pro – recenzja. Demon wydajności w formie smartfonu

Smartfony z procesorem Snapdragon 8 Gen 3 na razie są rzadkością, ale już niebawem do globalnej sprzedaży trafi kolejne takie urządzenie – dedykowany graczom REDMAGIC 9 Pro marki Nubia. Tak się składa, że miałam okazję przetestować ten smartfon już teraz. Oto co o nim sądzę.

Materiał reklamowy – urządzenie REDMAGIC 9 Pro zostało przekazane redakcji w formie prezentu. Producent nie miał wpływu na treść publikacji.

Specyfikacja

REDMAGIC 9 Pro to smartfon, który oprócz flagowego procesora Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 3 – oferuje w wersji globalnej 12 lub 16 GB pamięci RAM LPDDR5X oraz 256 lub 512 GB pamięci RAM UFS 4.0. Testowany model to urządzenie w wersji z 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci ROM, wycenione w Europie na 649 euro (około 2800 złotych).

REDMAGIC 9 Pro

Smartfon został wyposażony w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,8-cala, rozdzielczości FHD+ i częstotliwości odświeżania do 120 Hz. Pracuje pod kontrolą systemu Android 14 z nakładką Redmagic OS 9 i oferuje łączność 5G. Ponadto zawiera baterię o pojemności 6500 mAh, obsługującą ładowanie przewodowe o mocy 80 W.  Pełną specyfikację telefonu umieściłam poniżej.

Nubia REDMAGIC 9 Pro – specyfikacja:

  • Procesor: Snapdragon 8 Gen 3
  • Pamięć RAM: 12 GB LPDDR5X
  • Pamięć masowa: 256 GB UFS 4.0
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Nie
  • Wyświetlacz: 6,8”, AMOLED, rozdzielczość 2490 x 1116 pikseli (FHD+), odświeżanie do 120 Hz, proporcje 20:9, Gorilla Glass 5, 1600 nitów jasności maksymalnej, 1 miliard kolorów, próbkowanie dotyku do 960 Hz
  • Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych ukryty pod ekranem, rozpoznawanie twarzy
  • Akumulator: 6500 mAh, ładowanie przewodowe 80 W
  • Aparat fotograficzny:
    • Tył:
      • 50 MP, f/1.9, 1/1.57″, 1.0 µm z PDAF i OIS
      • 50 MP, f/2.2, 1/2.76″, 0.64 µm ultraszerokokątny
      • 2 MP, f/2.4, 1/2.8″
    • Przód:
      • 16 MP, f/2.0,
  • System operacyjny: Android 14, Redmagic OS 9
  • Transmisja danych: 5G
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 trójzakresowe, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, AGPS
  • Złącza: USB-C 3.2  z OTG, audio jack 3,5 mm
  • Typ karty SIM: Dual SIM (nano SIM + nano SIM)
  • Wymiary: 163,98 x 76,35 x 8,9 mm
  • Masa: 229 g

Budowa i jakość wykonania

REDMAGIC 9 Pro to smartfon, który względem poprzednika zmienił się zaskakująco mocno. Choć jego wymiary, kształt i masa są podobne, to tym razem mamy do czynienia z urządzeniem o zupełnie płaskich pleckach. Jego aparaty nie tworzą bowiem wystających ponad nie wysp. No, minimalnie ponad plecki wystaje wysepka diody flash, jednakże jest to rozwiązanie bardzo inteligentne. Dzięki niej szkło, za którym umieszczono aparaty, nie rysuje się po położeniu smartfonu na pleckami do dołu.

Pod tym zestawem aparatów znalazło się okienko dające wgląd na wentylator systemu chłodzenia ICE 13 – wentylator z kolorowym podświetleniem. Podświetlenie znalazło się również w napisie 09 na pleckach oraz w dotykowych triggerach na prawej krawędzi telefonu.

Prawa krawędź urządzenia to również przycisk do zmiany głośności, suwak włączający aplikację Game Space, a także okrągły przycisk zasilania i otwór mikrofonu oraz jeden z otworów wentylacyjnych. Kolejny otwór wentylacyjny umieszczono na przeciwnej krawędzi.

Na dolnej krawędzi REDMAGIC 9 Pro zawiera port USB-C, otwór głośnika, tackę na karty SIM i kolejny otwór mikrofonu. Na górnej widać złącze jack 3,5 mm, port podczerwieni, a także kolejny zestaw otworów głośnika i mikrofonu.

Mimo sporych rozmiarów,  dużej masy oraz faktu, że łączenia jego plecków i krawędzi nie są zaokrąglone, REDMAGIC 9 Pro to smartfon, który trzyma się w dłoni dość wygodnie. Niemniej nie zmienia to faktu, że najłatwiej obsługuje się go z użyciem obydwu rąk.

Jakość wykonania smartfonu nie pozostawia niczego do życzenia. Jego ramki są aluminiowe, plecki szklane, a wszystkie jego elementy są dobrze spasowane. Plecki nieco się palcują, ale za to są przyjemne w dotyku. 

REDMAGIC 9 Pro – wyświetlacz

Najnowszy flagowiec z serii REDMAGIC został wyposażony w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,8 cala, rozdzielczości Full HD+ (2490 x 1116 pikseli) oraz odświeżaniu do 120 Hz. Ekran chroni szkło Gorilla Glass 5 wraz z fabryczną folią ochronną. Ekran ten nie zawiera wcięcia na aparat, ponieważ aparat został pod nim ukryty. Ponadto wyświetlacz otaczają naprawdę cieniutkie ramki.

Jako że w omawianym smartfonie mamy do czynienia z ekranem AMOLED, to oferuje on prawdziwie głębokie czernie. Ponadto wyświetla żywe barwy, a jego kąty widzenia są bardzo szerokie. Wyświetlacz nie rozczarowuje też w kwestii jasności albowiem jego czytelność w pełnym słońcu pozostaje bardzo wysoka. Warto jednak pamiętać, że jego jasności maksymalnej, na poziomie aż 1600 nitów, doświadczymy tylko oglądając treści HDR. REDMAGIC 9 Pro dobrze dobiera jasność automatyczną, natomiast chciałoby się, aby zmieniał ją nieco szybciej w takich sytuacjach jak włączenie oświetlenia w ciemnym pomieszczeniu.

Tak jak było w przypadku poprzednika, REDMAGIC 9 Pro świetnie reaguje na dotyk, co jest zasługą częstotliwości próbkowania dotyku na poziomie 960 Hz. Ten fakt ucieszy osoby, które na smartfonie bardzo chętnie grają w przeróżne gry, a przecież właśnie takim osobom owy smartfon jest dedykowany.

Audio

REDMAGIC 9 Pro wykorzystuje głośniki stereo. Głośniki te grają bardzo głośno, ale niestety na tym ich zalety się kończą. Niezależnie od poziomu głośności generują bowiem dźwięki mocno zniekształcone i przytłumione, zarówno wtedy, gdy funkcja DTS sound jest włączona, jak i wyłączona. Podczas słuchania muzyki trudno przejść obok tego obojętnie. Trochę mniej przeszkadza to w grach.

REDMAGIC 9 Pro – oprogramowanie

REDMAGIC 9 Pro pracuje pod kontrolą systemu Android 14 z nakładką Redmagic OS 9. Z tą autorską nakładką miałam już do czynienia na smartfonie REDMAGIC 8S PRO, ale co oferuje jej najnowsza wersja? W skrócie Redmagic OS 9 to nadal nakładka z szerokimi możliwościami personalizacji. Zmienimy w niej nie tylko tapetę, ale również kolory i kształty elementów interfejsu, styl animacji czytnika linii papilarnych i nie tylko. Redmagic OS 9 kładzie też duży nacisk na personalizację ekranu Always-on-display.

W Redmagic OS 9 mocno przeprojektowano overlay aplikacji GameSpace, który możemy wyświetlić podczas rozgrywki. Teraz zawiera on dwa symetryczne menu pojawiające się po obydwu stronach ekranu. Dla przypomnienia jest to overlay, który pozwala nam zmienić tryb pracy CPU i gwarantuje szybki dostęp do przydatnych funkcji.

Niestety nakładka Redmagic w swojej dziewiątej wersji zawiera sporo tłumaczeniowych niedociągnięć. Przynajmniej na razie nie wszystkie elementy interfejsu zostały przetłumaczone z języka angielskiego na język polski. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że REDMAGIC 9 Pro zawiera niewiele preinstalowanych aplikacji.

Wydajność

Podejrzewam, że w całym 2024 roku na rynku pojawi się niewiele smartfonów, które będą dorównywać wydajnością testowanemu urządzeniu. Procesor Snapdragon 8 Gen 3 i 12 GB pamięci RAM (a nawet 16 GB w droższym wariancie) to elementy specyfikacji, które zasługują na uwagę. Warto wspomnieć, że pamięć RAM tego urządzenia możemy wirtualnie rozszerzyć z pamięci ROM nawet o kolejne 10 GB.

Dzięki powyższym podzespołom REDMAGIC 9 Pro uzyskał bardzo wysokie wyniki w testach syntetycznych. W przypadku benchmarku Geekbench 6 mowa o 2253 punktach dla testu pojedynczego rdzenia CPU i 7181 punktach dla testu wielu rdzeni CPU. W teście AnTuTu 10 zdobył zaś 2138042 punktóy.

REDMAGIC 9 Pro

Jak można się było spodziewać, podczas codziennego użytkowania REDMAGIC 9 Pro oferuje bardzo wysoką płynność działania. Aplikacje uruchamiają się na nim błyskawicznie. W jego przypadku najważniejsze jest jednak, jak sprawdza się w grach.

REDMAGIC 9 Pro został wypróbowany przeze mnie w kilku wymagających grach, takich jak Diablo Immortal, Genshin Impact oraz Call of Duty Mobile. Trzeba wspomnieć, że niestety tylko jedna z nich nie ogranicza liczby klatek na sekundę do 60, a jest nią Call of Duty Mobile. W Call of Duty Mobile ograniczenie wynosi 90 FPS. Smartfon osiąga i utrzymuje ten pułap bez problemu, tylko delikatnie się nagrzewając, rzecz jasna na najwyższych ustawieniach graficznych.

W Diablo Immortal smartfon utrzymuje stałe 60 FPS, nie nagrzewając się w ogóle. REDMAGIC 9 Pro cechuje się więc nie tylko bardzo wysoką wydajnością, ale również wysoką kulturą pracy. No, wentylator jego systemu chłodzenia potrafi pracować głośno, ale daje się to znać we znaki dopiero wtedy, kiedy smartfon się ładuje. Poza tym mimo wszystko pracuje on ciszej niż w modelu Redmagic 8 Pro.

REDMAGIC 9 Pro – fotografia

REDMAGIC 9 Pro wykorzystuje potrójny zestaw aparatów z tyłu. Składa się on z sensora Samsung GN5 50MP ISOCELL, sensora Samsung JN1 50MP ISOCELL z obiektywem ultraszerokokątnym oraz sensora 2 MP do zdjęć makro. Aparat przedni to taki sam sensor jak w poprzedniku – sensor OV16E1Q o rozdzielczości 16 MP. Ma on oferować lepszą jakość zdjęć, ponieważ technologia, która pozwoliła na ukrycie go pod ekranem, podobno została udoskonalona.

REDMAGIC 9 Pro

Zanim omówię jakość zdjęć z tego smartfonu, przyjrzyjmy się jego aplikacji aparatu. Tutaj większych zmian względem zeszłorocznego modelu nie zauważyłam. Mamy tu klasyczną dla wszystkich smartfonów z Androidem karuzelę trybów i dostęp do najważniejszych ustawień z górnego panelu. Niestety aplikacja aparatu nie została w pełni przetłumaczona na język polski. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że ta domyślnie nakłada na wszystkie zdjęcia znak wodny. Trzeba to wyłączyć w jej ustawieniach.

REDMAGIC 9 Pro

Zdjęcia dzienne

Ogólnie rzecz biorąc jakość zdjęć wykonywanych przez główny sensor tylnego aparatu smartfonu Redmagic 9 Pro jest bardzo dobra. Zdjęcia te cechują się bowiem wysoką szczegółowością, są ostre, a ich kolory żywe. Co nieco do życzenia pozostawia jednak ich rozpiętość tonalna.

Dobrze, że sensor z obiektywem ultraszerokokątnym w końcu oferuje rozdzielczość 50 MP zamiast 8 MP. Niemniej, poprawa jakości wynikająca ze zwiększonej rozdzielczości jest tutaj mniejsza, niż się spodziewałam. Oczekiwałam od tego obiektywu czegoś więcej. Zdjęcia z niego są bardziej szczegółowe, ale przy tym ciemne.

Zdjęcia nocne

Nocą Redmagic 9 Pro potrafi wykonać nienajgorsze zdjęcia. Zdarza się mu je jednak prześwietlać, zwłaszcza w trybie nocnym.

REDMAGIC 9 Pro
REDMAGIC 9 Pro

Aparat ultraszerokokątny nie pozwala nam korzystać z trybu nocnego. Zdjęcia wykonywane po zmroku tym obiektywem są mniej szczegółowe niż zdjęcia z sensora głównego.

Aparat przedni

Aparat przedni faktycznie wykonuje zdjęcia o jakości nieco lepszej niż Redmagic 8 Pro, także nocą. Niemniej jednak, w nocy powłoka znajdująca się nad aparatem w bardzo charakterystyczny sposób rozprasza ostre światło, na przykład emitowane przez lampy uliczne. Ponadto aparatem tym bardzo trudno wykonać zdjęcie, które nie będzie rozmyte.

Możliwości wideo

Nubia REDMAGIC 9 Pro tylnym aparatem pozwala nagrywać filmy w rozdzielczościach 720p, 1080p, 4K i nawet 8K. Rozdzielczość 8K jest jednak zarezerwowana tylko dla głównego sensora i w jej przypadku liczba klatek na sekundę ograniczona jest do 30 FPS, podobnie jak w przypadku rozdzielczości 720p. W rozdzielczościach 1080p i 4K możemy nagrywać także z 60 FPS. Aparatem przednim możemy nagrywać w rozdzielczości 720p lub 1080p, tylko przy 30 klatkach na sekundę.

REDMAGIC 9 Pro – bateria

Nubia REDMAGIC 9 Pro to smartfon z naprawdę potężną baterią. Baterią o pojemności 6500 mAh może się pochwalić niewielka liczba smartfonów. Dzięki takiej baterii Redmagic 9 Pro może jednak pracować bez dostępu do zasilania sieciowego, przy umiarkowanym użytkowaniu, aż kilka dni.

REDMAGIC 9 Pro

Poprzednik tego obsługiwał ładowanie przewodowe o mocy 65 W. W tym modelu moc ładowania zwiększono jednak do 80 W. Dzięki temu przy większej baterii REDMAGIC 9 Pro ładuje się od 0 do 100 procent w podobnym tempie, czyli w mniej więcej 40 minut.

Podsumowanie

REDMAGIC 9 Pro to prawdziwa bestia dla graczy. Smartfonów o podobnej wydajności przynajmniej na razie istnieje niewiele, a zwłaszcza w tak przystępnej cenie. Wysoka wydajność to jednak nie wszystko, co ten smartfon ma w zanadrzu. REDMAGIC 9 Pro cechuje się bowiem ciekawym, a jednocześnie schludnym designem i bardzo długim czasem pracy na baterii, a ponadto oferuje szybkie ładowanie i świetny ekran.

REDMAGIC 9 Pro

Osobom, którym zależy przede wszystkim na wysokiej wydajności, nie będą przeszkadzać najważniejsze wady tego smartfonu, czyli nieco rozczarowujące możliwości fotograficzne, głośna praca systemu chłodzenia, a nawet niedociągnięcia tłumaczeniowe systemu operacyjnego. W przypadku systemu operacyjnego należy zaznaczyć, że ten działa bez zarzutu i oferuje całe mnóstwo opracowanych z myślą o graczach funkcji.

Mocne strony:

  • Efektowny wygląd
  • Świetny wyświetlacz
  • Bardzo wysoka wydajność
  • Przystępna cena
  • Wysoka jakość wykonania
  • Mnóstwo funkcji dla graczy
  • Kolorowe podświetlenie obudowy
  • Bardzo długi czas pracy na baterii
  • Szybkie ładowanie
  • Ładne zdjęcia dzienne z sensora głównego
  • Niska temperatura pracy

Słabe strony:

  • Kiepskie głośniki
  • Rozczarowujące zdjęcia nocne i selfie
  • Tłumaczeniowe niedociągnięcia w systemie operacyjnym

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.