Recenzja TECNO Spark 20 Pro. Ten smartfon pozytywnie zaskakuje

Anna BorzęckaSkomentuj
Recenzja TECNO Spark 20 Pro. Ten smartfon pozytywnie zaskakuje

Jak wiele może oferować telefon w cenie do 1000 złotych? W ostatnim czasie takie urządzenia potrafią nieźle zaskakiwać. Doskonałym przykładem potwierdzającym tę regułę smartfon TECNO Spark 20 Pro, który niedawno miałam okazję testować. Przekonaj się, co takiego zrobiło na mnie wrażenie w tym urządzeniu. 

Specyfikacja

TECNO Spark 20 Pro jest przedstawicielem serii Spark 20 chińskiego producenta, która trafiła do naszego kraju pod koniec stycznia. Smartfon ten wyceniono w naszym kraju na 899 złotych w wersji z 8 GB pamięci RAM i 256 GB wewnętrznej. Ponadto w sprzedaży ma pojawić się model 12/256 GB, który będzie kosztował 999 złotych.

Spark 20 Pro wyposażony jest w procesor MediaTek Helio G99, baterię o pojemności 5000 mAh, ekran IPS o przekątnej 6,78” i rozdzielczości FHD+, slot na kartę micro SD oraz zestaw aparatów, w skład którego wchodzi sensor o rozdzielczości 108 MP. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.

TECNO Spark 20 Pro – specyfikacja:

Model:Tecno Spark 20 Pro
Procesor:MediaTek Helio G99
Pamięć RAM:8 GB lub 12 GB
Pamięć masowa:256 GB
Możliwość rozbudowy pamięci:Tak (do 1 TB)
Wyświetlacz:IPS, 6,78”, FHD+ (2460 x 1080 pikseli), odświeżanie do 120 Hz
Bezpieczeństwo:czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy
Akumulator:5000 mAh, ładowanie przewodowe 33 W
Aparat fotograficzny – tył:108 MP, f/1,75 + 2MP + 0,8 MP
Aparat fotograficzny – przód:32 MP, f/2.,2
System operacyjny:Android 13, HiOS 13.5
Transmisja danych:4G
Łączność i lokalizacja:Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, NFC
Złącza:USB-C z OTG, mini jack 3,5 mm
Typ karty SIM:Dual SIM (nano SIM + nano SIM + micro SD)
Klasa ochrony:IP53
Wymiary:168,61 x 76,61 x 8,4 mm
Masa:206 g

Budowa i jakość wykonania

Cóż, myślę że TECNO Spark 20 Pro został zaprojektowany tak, jak został zaprojektowany, nieprzypadkowo. Chyba nie tylko mi jego design kojarzy się z urządzeniami… Apple. Mamy tu bowiem dużą, przezroczystą wyspę aparatów, trzy obiektywy ułożone w kształt trójkąta, płaskie plecki i krawędzie oraz zaokrąglone rogi.

Oczywiście mowa jednak o smartfonie budżetowym. Dlatego zarówno jego plecki, jak i ramki zostały wykonane z tworzywa sztucznego, a nie szkła i aluminium. Na ramkach TECNO Spark 20 Pro niestety nie trudno o zarysowania, natomiast samej jakości wykonania urządzenia nie można nic zarzucić.

Co ważne, TECNO Spark 20 Pro trafił do sprzedaży w kilku różnych kolorach. Ja miałam do czynienia z aż dwiema wersjami kolorystycznymi – czarną z twardymi pleckami, a także zieloną wykonaną ze skóry ekologicznej. Zaletą tej drugiej jest to, że telefon jest dzięki niej przyjemniejszy w dotyku i pewniej leży w dłoni. Ponadto nie widać na niej odcisków palców, czego nie można powiedzieć o wersji czarnej.

Zawartość ramek smartfonu jest dość standardowa. No górze znalazły się otwory górnego mikrofonu i głośnika a na dole port USB-C, złącze audio i otwory kolejnego zestawu mikrofonu i głośnika. Ramka lewa zawiera tackę na karty SIM i micro SD, a ramka prawa przyciski do zmiany głośności oraz przycisk zasilania z czytnikiem linii papilarnych. Ten działa dobrze. Otwór głośnika do rozmów znalazł się rzecz jasna między górną ramką a ekranem.

Wyświetlacz

TECNO Spark 20 Pro wykorzystuje płaski wyświetlacz LCD IPS o przekątnej 6,78 cala, rozdzielczości FHD+ i odświeżaniu do 120 Hz. Takie parametry sprawiają, że wyświetlany przez niego obraz jest szczegółowy, a animacje są płynne. Jeżeli chodzi o częstotliwość odświeżania, to w ustawieniach smartfonu mamy do wyboru zarówno odświeżanie 120 Hz, jak i 90 Hz, 60 Hz oraz odświeżanie adaptacyjne.

Ekran smartfonu cechuje się też wysoką responsywnością na dotyk i bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów (a przynajmniej gdy patrzymy na niego prostopadle), ale ma również kilka istotnych słabych stron. Po pierwsze, ma bardzo kiepskie kąty widzenia. Wystarczy delikatnie odchylić smartfon, by ekran wyglądał na dużo ciemniejszy. Po drugie, wyświetlacz oferuje niską jasność, co przeszkadza w ostrym słońcu, a także z dużym opóźnieniem dostosowuje swoją jasność do zmiany otoczenia.

Oczywiście w ekranie znalazło się wcięcie na kamerkę selfie. Ramki otaczające wyświetlacz są dość szerokie, ale szczególnie mocno uwagę zwraca ta dolna.

Audio

Na szczęście mimo że TECNO Spark 20 Pro jest smartfonem z niskiej półki cenowej, zawiera głośniki stereo. Ponadto te grają lepiej, niż można się spodziewać. Mam na myśli to, że grają głośno i dość wyraziście. Brakuje im przede wszystkim basów.

Oprogramowanie

Niestety TECNO Spark 20 Pro nie zadebiutował z Androidem 14 i nadal nie otrzymał do niego aktualizacji. Dlatego mamy na nim do czynienia z Androidem 13, z nakładką HiOS 13.5. Jeśli mieliście już do czynienia z chińskimi smartfonami takimi jak Huawei, Honor czy Infinix, to ta nakładka będzie wyglądać dla Was bardzo znajomo. Mi przypomina właśnie estetykę oprogramowania ze smartfonów Huawei.

Na szczęście w HiOS 13.5 nie ma reklam. Ponadto system nie zawiera żadnych zbędnych udziwnień. Jego opcje personalizacji są dość ograniczone, co zmusza nas do odwiedzenia sklepu z motywami. Co ciekawe, na smartfonie możemy skorzystać z generatora tapet AI, który tworzy obrazy w oparciu o komendy tekstowe. Obrazy te cechują się jednak niską rozdzielczością, a poza tym dziennie możemy wygenerować z jego użyciem ograniczoną liczbę tapet.

Jeśli chodzi o aplikacje, z którymi mamy w tym smartfonie do czynienia na start, to muszę powiedzieć, że widziałam znacznie droższe smartfony ze znacznie większą liczbą niechcianego oprogramowania. TECNO Spark 20 Pro zawiera dość mało aplikacji poza tymi, które standardowo znajdujemy w systemie Google. Poza tym większość dodatkowych aplikacji możemy odinstalować.

Wydajność

Za wydajność testowanego egzemplarza TECNO Spark 20 Pro odpowiada układ MediaTek Helio G99, wraz z 8 GB pamięci RAM. Zestaw ten zdołał uzyskać w benchmarku AnTuTu 429 563 punkty, a w benchmarku Geekbench 6 dokładnie 721 punktów dla pojedynczego rdzenia CPU oraz 1996 punktów dla wielu rdzeni CPU. Mowa o wynikach wyższych niż w przypadku przetestowanych przeze mnie niedawno i wycenionych podobnie Realme C67 oraz OPPO A79 5G. Innymi słowy, w swoim przedziale cenowym oferuje wydajność naprawdę niezłą.

Okej, ale jak TECNO Spark 20 Pro wypada w kwestii wydajności podczas codziennego użytkowania? Tutaj naprawdę nie ma na co narzekać. Jego aplikacje uruchamiają się dość szybko, a ponadto trudno tu o jakiekolwiek przycięcia. Ponadto przy pracy na wysokich obrotach smartfon się nie grzeje. Nie zagramy na nim jednak komfortowo w bardziej wymagające gry.  

Fotografia

TECNO Spark 20 Pro zawiera aparat do selfie o rozdzielczości 32 MP oraz potrójny aparat z tyłu, składający się z sensora głównego o rozdzielczości 108 MP, sensora pomocniczego o rozdzielczości 2 MP oraz sensora wspomagającego funkcje AI. Oczywiście, największe znaczenie ma tu sensor 108 MP, ale o tym jak wypada on w praktyce, opowiem za chwilę.

Wpierw kilka słów o aplikacji aparatu. Tutaj podstawowy tryb fotograficzny nosi nazwę AI Cam, a oprócz niego mamy do dyspozycji takie tryby jak tryb nocny, portretowy, Super Makro, Profesjonalny i nie tylko. Dostęp do najważniejszych funkcji jest pod ręką, a samo działanie aplikacji nie pozostawia nic do życzenia.

Zdjęcia dzienne

TECNO Spark 20 Pro wykorzystuje technikę łączenia pikseli i zapisuje zdjęcia w rozdzielczości 12 MP. Zdjęcia rejestrowane nim za dnia prezentują się dobrze, ale widać na nich, ze algorytmy aparatu powinny zostać dopracowane. Czasem do zdjęć dobierany jest zły kontrast, czasem kolory wyglądają nie tak jak powinny. Poza tym na wielu fotografiach widać efekty intensywnego przetwarzania.

Zdjęcia nocne

Jak na telefon budżetowy TECNO Spark 20 Pro w fotografii nocnej spisuje się wręcz bardzo dobrze, zwłaszcza w trybie nocnym. Czas naświetlania bywa długi, ale cierpliwość naprawdę popłaca. Na zdjęciach widać efekt miękkości, ale szumu jest zaskakująco mało.

Aparat przedni

Zdjęcia selfie wykonywane tym smartfonem wyglądają na nieco wyprane z kolorów, ale są szczegółowe. Mam jednak mieszane uczucia co do działania tego aparatu w trybie portretowym. Domyślnie działa on z „Inteligentnym upiększaniem AI”, za sprawą którego aparat rozmył wyłącznie powierzchnię mojej twarzy – tła nie.

Możliwości wideo

TECNO Spark 20 Pro pozwala nagrywać wideo zarówno tylnym, jak i przednim aparatem w rozdzielczości 2K przy 30 FPS, 1080p przy 30 lub 60 FPS oraz 720p przy 30 FPS. Przykładowy materiał zarejestrowany smartfonem umieściłam poniżej.

Bateria

TECNO Spark 20 Pro dysponuje baterią o pojemności 5000 mAh. Oznacza to, że przy umiarkowanym użytkowaniu będziemy mogli osiągnąć w jego przypadku długi czas pracy na baterii – nawet 2-dniowy.

W zestawie ze smartfonem otrzymujemy ładowarkę sieciową o mocy 33 watów. Z jej pomocą urządzenie naładujemy dosyć szybko – w około półtorej godziny.

Podsumowanie

Jak na smartfon, za który trzeba zapłacić 899 złotych, TECNO Spark 20 Pro oferuje sporo – design, który nie kojarzy się z budżetowym urządzeniem, niezłą wydajność, długi czas pracy na baterii, a także dobre możliwości fotograficzne. To, że w tym segmencie pojawia się coraz więcej urządzeń o podobnych parametrach naprawdę cieszy.

Oczywiście żaden telefon, zwłaszcza budżetowy, nie może mieć wszystkiego. Zdecydowanie najsłabszym punktem TECNO Spark 20 Pro jest jego wyświetlacz. O ile oferuje on bowiem wysoką rozdzielczość i wysoką częstotliwość odświeżania, tak jego kąty widzenia pozostawiają wiele do życzenia.

Mocne strony:

  • Przyzwoita wydajność
  • Niezły aparat
  • Wysoka rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ekranu
  • Schludny design
  • Możliwość nagrywania w 1440p
  • Możliwość rozbudowy pamięci
  • Złącze audio

Słabe strony:

  • Wąskie kąty widzenia ekranu
  • Rysujące się ramki

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.