Recenzja Logitech StreamCam – kamerki idealnej dla streamera

Maksym SłomskiSkomentuj
Recenzja Logitech StreamCam – kamerki idealnej dla streamera
{reklama-artykul}
Kamerka internetowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia streamerów oraz twórców, którzy publikują swoje materiały w takich serwisach jak YouTube. Na szczęście, w stacjonarnych i internetowych sklepach naprawdę nie trudno o znalezienie takich urządzeń. Mnóstwo producentów oferuje własne kamerki internetowe, o przeróżnych specyfikacjach i możliwościach, dzięki czemu po prostu jest z czego wybierać. Jednym z takich producentów jest Logitech, który właśnie postanowił wzbogacić swoją ofertę kamerek internetowych o kolejny ciekawy produkt. Mowa o Logitech StreamCam – kamerce internetowej, która trafiła w moje ręce i którą przetestowałam.

Pierwsze wrażenia

Logitech StreamCam zapakowano w niewielkie, czarne pudełko, na którym, oprócz zdjęć przedstawiających kamerkę w jej rzeczywistym rozmiarze, znalazły się najważniejsze informacje o urządzeniu. Z opakowania można dowiedzieć się na przykład, że kamera zdolna jest do nagrywania i strumieniowania obrazu w rozdzielczości do 1080p, maksymalnie przy 60 klatkach na sekundę, a także, że współpracuje z takimi programami, jak Logitech Capture czy XSplit i OBS. Na pudełku umieszczono również skróconą specyfikację sprzętu. Pełną specyfikację znalazłam na stronie producenta.

logitech streamcam 2

Po otwarciu opakowania znalazłam w nim między innymi samą kamerkę, która cieszy się dość dużym jak na kamerkę internetową rozmiarem, z przymocowanym do niej na stałe dość grubym, nieoplecionym, przewodem zakończonym złączem USB-C 3.1, czyli takim, o jakim mowa w specyfikacji. Kamerce towarzyszyło niewielkie mocowanie na statyw z gwintem 1/4″, krótka instrukcja obsługi, broszura z zasadami bezpieczeństwa oraz kartka z kodem pozwalającym na korzystanie z oprogramowania XSplit w wersji premium przez trzy miesiące za darmo.

Muszę przyznać, że kamerka prezentuje się bardzo ładnie, zwłaszcza w białej wersji kolorystycznej. Podoba mi się to, że jej obiektyw otoczono jasnoszarą tkaniną. Nie jest to bowiem materiał, na którym mogę podziwiać własne odciski palców. Na tej tkaninie umieszczono logo producenta.

Logitech StreamCam – specyfikacja widoczna na opakowaniu:

  • Model: StreamCam
  • Rozdzielczość: 1080p/60fps, 720p/60fps
  • Ustawianie ostrości: Inteligentny Autofokus
  • Złącze: USB-C 3.1
  • Nagrywanie w pionie: Tak
  • Mocowanie na statyw: 2-osiowy
  • Mikrofon: Stereo/Mono

Logitech StreamCam – pełna specyfikacja:

Maksymalna rozdzielczość wideo: 1080p / 60 fps w MJPEG
Obsługiwane rozdzielczości: 1920 x 1080, 1280 x 720, 960 x 540, 848 x 480, 640 x 360, 320 x 240
Obsługiwana liczba klatek na sekundę:

  • MJPEG: 60 fps, 30 fps, 24 fps, 20 fps, 15 fps, 10 fps, 7,5 fps, 5 fps
  • YUY2, NV12: 30 fps, 24 fps, 20 fps, 15 fps, 10 fps, 7,5 fps, 5 fps

Obiektyw:

  • Szklany obiektyw Premium Full HD
  • f / 2.0 – ogniskowa 3,7 mm
  • Pole widzenia: 78 ° (przekątna)

Ostrość:

  • typ: autofokus (od 10 cm do nieskończoności) / autofokus oparty na twarzy z Logitech Capture

Wbudowane audio:

  • podwójny mikrofon dookólny z filtrem redukcji szumów
  • kanał stereo lub dual mono

Kontrolki na żywo: biała dioda LED

Podłączanie i konfiguracja

Podłączanie kamerki do komputera to czynność bardzo prosta, z którą powinien poradzić sobie absolutnie każdy. Po umieszczeniu złącza jej przewodu w porcie USB-C komputera czy laptopa wystarczy uruchomić wybrany program, w którym z kamerki chcemy korzystać, aby wypróbować jej możliwości. Nie trzeba instalować specjalnie dla niej żadnych sterowników. Działanie kamerki potwierdza świecąca się w pobliżu obiektywy biała dioda.

Kamerkę można przymocować do górnej krawędzi monitora lub ekranu laptopa z pomocą uchwytu, który można zgiąć do dowolnego kąta w zakresie od 0 do 180 stopni, ustawiając dla urządzenia idealny kadr. W ustawieniu kadru pomaga to, że na uchwycie kamerkę można obracać, choć w ograniczonym stopniu. Kamerka nie jest przymocowana do uchwytu na stałe. Można ją w prosty sposób wypiąć, a następnie obrócić o 90 stopni, i ponownie umieścić w uchwycie, by nagrywać filmy lub strumieniować w pionie. Zamiast ponownie umieszczać w uchwycie, sprzęt można też połączyć z dostępnym zestawie mocowaniem na statyw i korzystać z kamerki w parze ze statywem.

logitech streamcam 3
logitech streamcam 4

Programy, w których można używać Logitech StreamCam to chociażby OBS, Logitech Capture czy XSplit, które, jak wspomniałam, producent wymienił na opakowaniu kamerki. Sprawdzi się ona jednak też w jakichkolwiek innych aplikacjach, które oferują funkcje związane z wykorzystaniem kamerki internetowej. Mowa o takich aplikacjach jak Skype czy Discord. Niemniej, zakres modyfikowalnych ustawień urządzenia zależy właśnie od tego, z jakiego programu korzystamy. Podczas gdy OBS czy Logitech Capture pozwalają na wprowadzanie poważnych zmian, chociażby w kwestii jasności, kontrastu, nasycenia, ostrości, równowagi bieli, rozdzielczości czy naświetlenia obrazu, tak już w Discordzie nie można zmieniać ustawień kamery w ogóle.

logitech capture

W programie Logitech Capture można skorzystać z dodatkowych możliwości kamery, niedostępnych w innych aplikacjach. Mowa na przykład o automatycznym kadrowaniu czy ekspozycji – procesach, w których udział bierze sztuczna inteligencja. Warto wspomnieć, że w dniu premiery urządzenia program otrzymał aktualizację, która wprowadziła między innymi nie tylko wsparcie dla Logitech StreamCam, ale również ciemny motyw.

Nagrywanie i strumieniowanie – jakość obrazu i dźwięku

Jak można zobaczyć na moim przykładowym wideo nagranym z pomocą kamerki, ta oferuje całkiem niezłą jakość obrazu, jak na kamerkę internetową. Rzecz jasna, jeśli rozciągniemy wideo na cały ekran monitora, zobaczymy wyraźne szumy i niedoskonałości, ale nie widać ich gdy obraz pomniejszymy do rozmiaru, z jakiego zwykle korzystają streamerzy. Rozdzielczość 1080p jest zatem dla tego rodzaju twórców w zupełności wystarczająca. Przykładowy film w parze z poniższymi zrzutami ekranu pokazują, że kamerka dobrze radzi sobie zarówno w dzień, jak i w nocy, w towarzystwie dużo słabszego oświetlenia. Warto też wspomnieć, że Logitech StreamCam posiada elektroniczną stabilizację obrazu, która redukuje jej drgania podczas jej przenoszenia czy przypadkowych uderzeń.

kamera horizontal
streamcam noc

W zachowaniu wysokiej jakości obrazu z pewnością pomaga złącze USB typu C. Jest to rozwiązanie mile widziane, zwłaszcza że port USB-C coraz częściej spotykany jest w laptopach, a także płytach głównych i obudowach komputerów osobistych. Jeśli Wasz komputer go nie posiada, możecie zakupić odpowiednią przejściówkę.

Jakość dźwięku rejestrowanego przez mikrofon kamery nie jest najgorsza, ale dużo brakuje jej do jakości oferowanej przez mikrofony będące częścią wielu zestawów słuchawkowych, a już w szczególności mikrofony dedykowane streamowaniu czy mikrofony studyjne. Ta cecha może nie mieć jednak dla wielu użytkowników żadnego znaczenia. Streamerzy z reguły sięgają bowiem po wspomniane mikrofony dedykowane prowadzeniu transmisji strumieniowych.

Podsumowanie

Logitech StreamCam to bardzo ładna i poręczna kamerka, z której najprawdopodobniej będzie zadowolony każdy internetowy twórca, który z niej skorzysta. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, a na dodatek oferuje jakość wideo w zupełności wystarczającą do streamowania w takich serwisach jak Twitch, Facebook, YouTube czy Mixer. Dlatego z całego serca mogę ją Wam polecić.

logitech streamcam 5

Ale jak prezentuje się cena kamery? Logitech StreamCam jest dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych – białej oraz grafitowej, a można zakupić ją za kwotę 699 złotych. To dość wygórowana cena jak na kamerkę internetową. Obecnie do kamerki gratis dołączana jest jednak trzymiesięczna licencja na oprogramowanie XSplit Premium. Co więcej, tę licencję można przedłużyć do sześciu miesięcy z pomocą kuponu umieszczonego w pudełku produktu.

Logitech StreamCam można już teraz nabyć bezpośrednio w sklepie internetowym producenta.

Mocne strony:

+ ładny wygląd
+ prosty montaż
+ łatwość obsługi i konfiguracji
+ niezła jakość nagrywanego obrazu
+ dobra jak na kamerkę internetową jakość rejestrowanego dźwięku
+ obecność złącza USB-C 3.1
+ funkcje wykorzystujące sztuczną inteligencję…

Słabe strony:

…których można użyć tylko w jednym programie
wysoka cena

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.