Recenzja ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC – bezkompromisowa wydajność i cisza

Maksym SłomskiSkomentuj
Recenzja ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC – bezkompromisowa wydajność i cisza

Nowe karty graficzne z serii NVIDIA GeForce RTX 4000 SUPER na dobre zadomowiły się już w polskich sklepach. Gracze mogą wybierać spośród dziesiątek propozycji, na które składają się przeróżne modele kart GeForce RTX 4080 SUPER, GeForce RTX 4070 Ti SUPER oraz GeForce RTX 4070 SUPER.

Dziś na tapet bierzemy jednego z najlepszych – a przynajmniej w teorii – przedstawiciela najwydajniejszych z nowości. ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC to konstrukcja z segmentu premium, co znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. Jak wypada w bliskim kontakcie i jak radzi sobie z wymagającymi grami?

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC

GeForce RTX 4080 SUPER vs GeForce RTX 4080

Karty z serii RTX 4080 SUPER to niewielkie ulepszenie względem poprzedników, czyli serii RTX 4080. Wzrosła liczba rdzeni CUDA (10240 vs 9728), Tensor (320 vs 304) oraz rdzeni RT (80 vs 76). Przepustowość pamięci wzrosła do 736 GB/s z 717 GB/s. Podniesiono taktowanie bazowe rdzenia (2295 vs 2205 MHz) oraz Boost (2550 vs 2505 MHz).

W przypadku ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC to wydajniejsza z dwóch propozycji ASUSa. Jej zegar pracuje z taktowaniem 2640 MHz, co jest znaczącym wzrostem wobec referencyjnego zegara 2550 MHz. Co więcej, za pośrednictwem oprogramowania ASUS GPU Tweak III da się aktywować dedykowany tryb OC (2670 MHz). Wyposażona w 16 GB pamięci GDDR6X ma maksymalny pobór mocy określany na 320 W. Rzeczywiście oscyluje on w granicach 280-300 W.

Budowa ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC to prawdziwy gigant, który sprawdzi się najlepiej w obudowach typu ATX i jeszcze większych. Dość powiedzieć, że cała konstrukcja ma aż 35 centymetrów długości. Sporych rozmiarów 3,5-slotowe (!) chłodzenie nie jest lekkie. W połączeniu z dobrą jakością zastosowanych tu materiałów, w tym metalu, całość waży aż 2,4 kilograma. Wspornik jest tu rzeczą obowiązkową – na szczęście jest w zestawie.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC

Jeśli chodzi o zasilanie, wystarczy tu rzecz jasna pojedyncza wtyczka 16-pin lub 3 wtyczki 8-pin podłączone do dostępnej w zestawie przejściówki.

Zestaw złączy? Niestandardowy. ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC oferuje użytkownikowi dostęp do trzech portów DisplayPort 1.4a oraz dwóch HDMI 2.1a. Wróćmy jednak do konstrukcji układu chłodzenia, za sprawą którego GPU ASUSa wygląda jak dzieło sztuki.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC

Obudowa wentylatorów wykonana jest z odlewanego metalu. Skrywa w sobie trzy wentylatory Axial-tech o średnicy aż 110 milimetrów. Tak duże wentylatory to rzadkość na nawet najwydajniejszych kartach graficznych. Producent twierdzi, że ich powiększenie zapewnia o 23% większy przepływ powietrza.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC

Odlewana z aluminium jest nie tylko rama nośna, ale też osłona i płyta tylna. Zapewnia to doskonałe spasowanie całej konstrukcji. System chłodzenia wykorzystuje opatentowaną komorę parową z frezowanym rozpraszaczem ciepła dla zapewnienia jeszcze niższych temperatur procesora graficznego.

Muszę przyznać, że ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC to chyba najładniejsza i najsolidniejsza konstrukcja z tej serii, z jaką miałem do czynienia. Sami zresztą oceńcie.

Drobiazgi, które cieszą entuzjastów

Domyślacie się już z pewnością, że we flagowej karcie firmy ASUS nie zabrakło podświetlenia RGB. Istotnie, w omawianym tu urządzeniu iluminowany jest zarówno logo Republic of Gamers, jak i tylna część GPU. Karta graficzna prezentuje się znakomicie zarówno w ustawieniu klasycznym, poziomym, jak i pionowym. Oczywiście w pionie wygląda znacznie lepiej.

Jak na kartę dla miłośników pecetów przystało, w ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC jest też przełącznik dual BIOS. Urządzenie oferuje dwa profile działania wentylatorów: wydajność i cisza – nazwy mówią same za siebie? Tak, ale nie do końca. W trybie Performance limit energetyczny rośnie z 320 W (Quiet) do 360 W. Miłośnicy podkręcania będą wiedzieli, który z trybów wygrać. Zwolennicy undervoltingu i optymalizacji kultury pracy – również. Swoją drogą, karta pracuje niemal bezgłośnie w obu trybach – nie widziałem potrzeby aktywować tego cichego.

Mało? Karta graficzna ASUSa może symbolizować kolorem podświetlenia pobór mocy zasilacza. Może, ale nie musi. Fajny bonus.

Ostatnim chyba z miłych dodatków są dwa złącza PWM dla wentylatorów umieszczone na karcie. Nazywają się Fan Connect II i da się nimi sterować z poziomu softu GPU Tweak III.

Platforma testowa

  • Procesor: Intel Core i9-13900K
  • Chłodzenie CPU: Cooler Master MasterLiquid Atmos 240
  • RAM: 32 GB (2 x 16 GB Patriot Viper Venom DDR5-7400 CL36)
  • Płyta główna: ASRock Z790 Taichi Carrara
  • Zasilacz: NZXT C1000 1000 W
  • Dysk systemowy: GOODRAM PX500 512 GB M.2 PCIe NVMe
  • Obudowa: Silver Monkey X Crate
  • Sterowniki: GeForce Game Ready Driver 551.76
  • System: Windows 11 23H2

Wydajność GeForce RTX 4080 SUPER na tle GeForce RTX 4080 nie wzrosła bardzo mocno, ale co godne odnotowania, ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC jest o kilka procent wydajniejszy od wariantu referencyjnego. To niezły wyczyn. Jest przy tym chłodniejszy i cichszy.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC to karta idealna do zabawy w rozdzielczości 4K na ultra detalach, choć w niektórych przypadkach do zwiększenia komfortu grania przyda się technologia NVIDIA DLSS. Przy pomocy GPU od ASUS-a da się ogrywać w 1440p praktycznie każdy tytuł AAA w odpowiednio wysokiej liczbie klatek, nawet z ray tracingiem i to bez DLSS, które naturalnie poprawia „klatkarz”. Czuć na każdym kroku, że nowa generacja rdzeni RT i Tensor daje radę. Karta od ASUSa to także świetna propozycja do ogrywania tytułów e-sportowych w 144, 240, a nawet 360 klatkach na sekundę.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC

Wydajność ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC można zupełnie bezpłatnie poprawić poprzez overclocking. Wykorzystałem do tego jeden z popularnych programów, za pomocą którego zwiększyłem limit mocy do maksymalnego (131 proc.). Kosmetyczne podniesienie napięć pozwoliło zwiększyć zegar GPU o 170 MHz i pamięci o 1500 MHz. Pozwoliło to uzyskać wzrost liczby klatek o ok. 5-7 procent. Nieźle, ale moim zdaniem przy tak mocno wyjściowo podkręconym układzie gra nie jest warta świeczki i lepiej bawić się w undervolting. Co kto lubi.

Temperatury i kultura pracy

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC to bez dwóch zdań karta dla osób poszukujących olbrzymiej wydajności i ciszy. Te dwie rzeczy niezmiernie rzadko idą w parze, ale inżynierom tego producenta udało się je pogodzić – i to bez żadnych kompromisów. Układ chłodzenia w stanie spoczynku utrzymuje temperaturę na poziomie ok. 35 stopni Celsjusza. Ważniejsze są jednak temperatury pod obciążeniem, które w tym wypadku na rdzeniu nie przekroczyły… 62 stopni Celsjusza. W hot spocie wskazania pokazywały 70 stopni Celsjusza. Te mogą być zapewne jeszcze niższe w jeszcze przewiewniejszej niż moja obudowie. To astronomicznie dobry wynik jak na kartę pozwalającą grać w wysokich detalach w rozdzielczości 4K. Dość powiedzieć, że inne GPU z tej serii działają z temperaturą o kilka stopni wyższą. Jednocześnie za sprawą wentylatorów o dużej średnicy proces odprowadzania ciepła odbywa się w ciszy.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC

Dodam jeszcze, że pod zerowym lub po prostu niewielkim obciążeniem karta graficzna ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC jest chłodzona w pełni pasywnie.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC – czy warto?

Nie mam najmniejszych wątpliwości, co do tego, że ASUS ROG Strix GeForce RTX 4080 SUPER OC to propozycja dla największych entuzjastów gamingu i sprzętu komputerowego. Dopracowana w każdym calu – od jakości wykonania, przez skuteczny i cichy system chłodzenia, po zwiększone taktowanie – gwarantuje wydajność, którą przewyższyć może jedynie droższy RTX 4090. Propozycja ASUS-a to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy RTX 4080 SUPER na rynku.

Za 4-5 procent większą wydajność w stosunku do modelu referencyjnego i wszystkie wymienione wyżej zalety zapłacić należy co najmniej ok. 6295 złotych. Jeżeli to dla kogoś zbyt wiele, wariant ASUS TUF Gaming RTX 4080 SUPER OC jest nawet o kilkaset złotych tańszy.

Mocne strony:

  • jeden z najwydajniejszych RTX 4080 SUPER
  • jeden z najchłodniejszych i najcichszych RTX 4080 SUPER
  • fenomenalna jakość wykonania
  • atrakcyjny wygląd
  • wydajność wystarczająca do grania w 4K
  • idealna do ray tracingu
  • pakiet technologii NVIDIA DLSS, Reflex i innych „gratis”
  • obsługa kodeków AV1 i HEVC

Słabe strony:

  • wysoka cena
  • tylko odrobinę większa wydajność od innych RTX 4080 SUPER

Artykuł sponsorowany na zlecenie firmy ASUS

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.