Razer Seiren V3 Chroma – recenzja. Mikrofon z RGB dla streamerów

Anna BorzęckaSkomentuj
Razer Seiren V3 Chroma – recenzja. Mikrofon z RGB dla streamerów

Wybór mikrofonów dla graczy i, twórców i streamerów powiększył się o kolejne urządzenie. Marka Razer właśnie rozszerzyła bowiem swoją serię mikrofonów Razer o jeszcze jeden model – model Razer Seiren V3 Chroma z pojemnościową kapsułą i podświetleniem RGB.

Przed jego premierą miałam okazję przekonać się, co Razer Seiren V3 Chroma oferuje i wypróbować go w praktyce. Oto moje wrażenia z użytkowania go!

Specyfikacja

Razer Seiren V3 Chroma to najnowszy mikrofon dla graczy marki Razer. Jest to mikrofon wyposażony w kapsułę pojemnościową o charakterystyce superkardioidalnej, działającą w zakresie od 20 do 20 000 kHz i z czułością -34 dBV/Pa. Jego częstotliwość próbkowania może wynosić maksymalnie 96 kHz.

Nowy mikrofon Razer zawiera także podświetlenie RGB, wielofunkcyjne pokrętło, wielofunkcyjny panel dotykowy, port zasilający USB-C oraz złącze mini jack 3,5 mm do monitorowania audio. Współpracuje on z dostępną na komputerach osobistych aplikacją Razer Synapse.

Razer Seiren V3 Chroma został wyceniony na 149,99 euro, czyli około 650 złotych. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej:

Razer Seiren V3 – specyfikacja:

Rodzaj przetwornika:Pojemnościowy
Charakterystyka kierunkowości:Superkardioidalna
Rodzaj łączności:Przewodowa
Złącza:USB-C do USB-A, mini jack 3,5 do monitorowania audio
Rodzaj mocowania:Statyw biurkowy z wbudowanym uchwytem antywibracyjnym, dowolny wysięgnik
Próbkowanie:96 kHz / 24 bit
Pasmo przenoszenia:20 – 20 000 Hz
Poziom ciśnienia akustycznego:110dB (THD < 1 % przy 1 kHz)
Stosunek sygnału do szumu:96 dB
Czułość:-34 dB (1 V/Pa przy 1 kHz)
Zasilanie:5V / 500 mA
Podświetlenie:Razer Chroma RGB
Wymiary:Średnica mikrofonu – 56 mm Średnica podstawy – 91 mm Wysokość – 211 mm
Masa:474 g

Budowa i jakość wykonania

Razer Seiren V3 Chroma dostajemy w zestawie z niewielkim statywem biurkowym o okrągłej podstawie, przewodem USB-C do USB-A w oplocie, zestawem naklejek Razer i krótką instrukcją obsługi. Jest to zatem zestaw dość skromny, ale dla przeciętnego użytkownika będzie on wystarczający.

Mikrofon charakteryzuje się z zewnątrz bardzo prostą konstrukcją. Górna połowa jego korpusu została otoczona warstwą metalu z mnóstwem otworów. Pod nią znalazło się podświetlenie RGB, a na jej szczycie widoczny jest wielofunkcyjny dotykowy panel, którym możemy wyciszać mikrofon nie tylko. Dolna połowa korpusu, wykonana z tworzywa sztucznego, zawiera z przodu pokrętło, które pozwala wpływać na głośność mikrofonu lub słuchawek oraz logo Razer, a z tyłu złącza USB-C i mini jack. To pierwsze odpowiada za zasilanie urządzenia. Drugie pozwala na podłączenie bezpośrednio do mikrofonu słuchawek w celu monitorowania nagrań w czasie rzeczywistym.

Muszę przyznać, że podświetlenie mikrofonu Razer Seiren V3 Chroma mocno rzuca się w oczy. Osoby, którym to może przeszkadzać, mogą jej jednak wyłączyć, lub po prostu zmniejszyć jego jasność.

Po bokach mikrofonu umieszczono otwory, które wykorzystano do przykręcenia do mikrofonu znajdującego się w zestawie biurkowego statywu. Nawet gdy śruby tego statywu są dokręcone maksymalnie, możemy swobodnie modyfikować kąt nachylenia mikrofonu. Co jednak istotne, mikrofon nie zmienia wówczas swojego konta nachylenia wbrew naszej woli.

Biurkowy statyw Razer Seiren V3 Chroma jest bardzo niski, a jego wysokości nie można regulować. Nie zawiera on też typowego uchwytu antywstrząsowego. Wygląda na to, że za niwelowanie wstrząsów mają odpowiadać grube uszczelki znajdujące się pod śrubami biurkowego statywu, a także gumowa stopka umieszczona od spodu biurkowego statywu.

Warto dodać, że od spodu mikrofonu znalazła się gumowa zaślepka, pod którą znajdziemy gwint, który pozwoli przymocować go do wysięgnika zamiast biurkowego uchwytu. Taki wysięgnik trzeba rzecz jasna dokupić oddzielnie.

Jakość wykonania Razer Seiren V3 Chroma stoi na dość wysokim poziomie. Jego „plastikowość” może nie odpowiadać każdemu, natomiast wszystkie jego elementy są ze sobą dobrze spasowane. Rozważając zakup tego mikrofonu warto jednak zwrócić jego uwagę na niską masę, wynoszącą tylko 158 gramów (474 g to masa mikrofonu ze statywem biurkowym i przewodem). Nie sprawdzi się on dobrze z niektórymi wysięgnikami bez sięgnięcia po dodatkowe obciążniki.

Pierwsze wrażenia, funkcje, aplikacja Razer Synapse

Podczas użytkowania mikrofonu Razer Seiren V3 Chroma przekonałam się, że jest to mikrofon bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy bowiem podłączyć go do komputera, aby system Windows go rozpoznał, tak samo jak wszelkie oprogramowanie do rejestrowania audio.

Pokrętło znajdujące się z przodu mikrofonu służy domyślnie do zmiany głośności odtwarzania w słuchawkach, ale wystarczy przytrzymać przez kilka sekund panel dotykowy na górze mikrofonu, aby zaczął służyć do zmiany głośności dźwięku rejestrowanego przez mikrofon. Z kolei pojedyncze tapnięcie w panel dotykowy sprawi, że wyciszymy mikrofon (lub odwrotnie) podwójne, że zmienimy efekt podświetlenia, a potrójne, że całkowicie wyłączymy podświetlenie (lub odwrotnie). Funkcje dotykowego panelu możemy zmienić w aplikacji Razer Synapse, ale gdy ta nie będzie działać w tle, wrócą one tymczasowo do ustawień domyślnych.

Skoro jesteśmy przy aplikacji Razer Synapse, to wspomnę, jakie możliwości jeszcze oferuje. Aplikacja Razer Synapse pozwala nam zmienić efekty podświetlenia mikrofonu, głośność audio rejestrowanego przez mikrofon, głośność podłączonych do komputera słuchawek i głośność odsłuchu. Ponadto możemy się w niej przełączać między trzema wartościami częstotliwości próbkowania – 44,1 kHz, 48 kHz i 96 kHz. Jest też opcja włączenia filtru górnoprzepustowego, który sprawia, że mikrofon rejestruje tylko dźwięki o częstotliwościach wyższych niż pewna wartość, a więc zbiera mniej szumów i dźwięków niepożądanych. Jest to rozwiązanie przydatne, natomiast nie niezawodne w każdej sytuacji. Filtr ten nie sprawił bowiem, że z moich nagrań znikł słyszalny w tle hałas komputerowego wentylatora.

Razer Synapse pozwala również włączyć cyfrowy limiter wzmocnienia lub automatyczną kontrolę wzmocnienia. Pierwsza opcja ogranicza wzmocnienie, aby zapobiec niechcianym zniekształceniom głosu. Niestety nie można jej w żaden sposób spersonalizować. Druga dynamicznie zwiększa wzmocnienie, gdy mówimy zbyt cicho lub dynamicznie je zwiększa, gdy mówimy zbyt głośno.

Należy zaznaczyć to, że aplikacja Razer Synapse dostępna jest wyłącznie w języku angielskim. Wciąż panuje też w niej niestety ogromny bałagan. Zawiera mnóstwo zakładek, funkcje których częściowo się pokrywają. Ja miałam z tym programem do czynienia wielokrotnie, a mimo to czasem nadal trudno mi się w nim odnaleźć. Nowi użytkownicy prawdopodobnie będą więc mieli z jego obsługą jeszcze większe problemy.

Razer Seiren V3 Chroma w praktyce – jakość dźwięku

Jak wspomniałam, Razer Seiren V3 Chroma to mikrofon z kapsułą pojemnościową. Nie będę tu szczegółowo omawiać zasad działania takiej kapsuły i porównywać ich do zasad działania kapsuły dynamicznej, ale kluczową informacją jest tok, że mikrofony pojemnościowe są czulsze niż mikrofony dynamiczne. Innymi słowy, rejestrują odgłosy z otoczenia z większą łatwością niż mikrofony dynamiczne. Słabiej sprawdzają się więc w przestrzeniach bez wygłuszenia.

Oczywiście nie każdy streamer czy twórca będzie przejmował się tym, jak wiele hałasów z otoczenia jego mikrofon będzie zbierał. Jeśli jednak chcesz nagrywać jak najczystsze audio, a w Twoim domu lub mieszkaniu hałasu jest sporo, mikrofon dynamiczny może być dla Ciebie rozwiązaniem lepszy niż pojemnościowy. Weź tę kwestie pod uwagę, rozważając zakup Razer Seiren V3 Chroma.

Jeśli chodzi o charakterystykę kierunkowości, to Razer Seiren V3 Chroma jest mikrofonem superkardioidalnym. Oznacza to, że wychwytuje dźwięki głównie dochodzące z przodu mikrofonu, ale w niewielkim stopniu też z tyłu. Taki typ kierunkowości to najlepszy wybór dla domowych twórców i streamerów. Choć w teorii mikrofon superkardioidalny cechuje się mniejszą czułością na dźwięki dobiegające z boku lub pod kątem niż mikrofon kardioidalny, Razer Seiren V3 Chroma wcale nie musi znajdować się bezpośrednio przed twarzą użytkownika, aby rejestrować głośne i klarowne nagrania.

A jak jest z jakością dźwięku rejestrowanego przez Razer Seiren V3 Chroma? Wspomniałam już w poprzednim akapicie, że audio nagrywane z jego użyciem cechuje się wysoką głośnością i klarownością. Jako że jest to mikrofon pojemnościowy, to z łatwością rejestruje hałasy z otoczenia. Na szczęście, przynajmniej takie hałasy jak szumy wentylatorów da się odfiltrować z nagrania przy użyciu takich programów jak Adobe Audition. Przykładowe nagranie zarejestrowane przy użyciu mikrofonu Razer Seiren V3 Chroma umieściłam poniżej.

Razer Seiren V3 Chroma nie wymaga, by nasze usta znajdowały się podczas nagrywania szczególnie blisko mikrofonu. Niski statyw nie jest więc w jego przypadku przesadnie dużą wadą.

Podsumowanie

Razer Seiren V3 Chroma to z pewnością dobra propozycja dla streamerów i twórców. Najlepiej sprawdzi się on jednak w rękach tych osób, które nie przebywają w przesadnie hałaśliwym otoczeniu. Tym, którzy zamierzają nagrywać w pomieszczeniach nijak nie wygłuszonych, może bardziej przypaść do gustu dynamiczny mikrofon Razer – Razer Seire V2 Pro, albo jakikolwiek inny mikrofon dynamiczny. Oczywiście konkurencja na rynku mikrofonów jest spora, a więc zarówno wśród mikrofonów pojemnościowych, jak i dynamicznych jest w czym wybierać, natomiast niewiele mikrofonów dysponuje podświetleniem RGB takim jak to urządzenie.

Największe zalety Razer Seiren V3 Chroma to zdecydowanie wysoka jakość i klarowność rejestrowanych nagrań, obsługa wysokich częstotliwości próbkowania, a także prostota obsługi. Jego skłonność do rejestrowania odgłosów z otoczenia wynika z zastosowanej kapsuły, natomiast przydałoby się, aby statyw tego mikrofonu był wyższy oraz aby Razer w końcu zrobił porządek w aplikacji Razer Synapse.

Mocne strony:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Wysoka jakość rejestrowanego audio
  • Częstotliwość próbkowania aż do 96 kHz / 24 bit
  • Wyjście audio pozwala monitorować nagranie na bieżąco
  • Filtr górnoprzepustowy i funkcje kontroli wzmocnienia
  • Przewód USB w oplocie
  • Panel dotykowy umożlwiające szybkie wyciszenie mikrofonu i nie tylko
  • Fizyczne pokrętło do zmiany głośności mikrofonu i słuchawek

Słabe strony:

  • Niski statyw
  • Bałagan w aplikacji Razer Synapse
  • Łatwo wykrywa hałasy otoczenia

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.