Prestigio MultiPad Visconte 3G – test hybrydy z Windowsem

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Prestigio MultiPad Visconte 3G – test hybrydy z Windowsem

Parametry techniczne

Procesor Intel Celeron N2805 (2 rdzenie, 1.46 GHz, 1 MB cache)
Pamięć RAM 2 GB GDDR3
Pamięć wewnętrzna 32 GB
Wyświetlacz 1280 x 800 pikseli
10,1″
Aparat Przedni 1 Mpix
Łączność Wbudowany modem 3G
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth
AGPS
Bateria Litowo-jonowa 4000 mAh
Złącza micro USB
minijack stereo 3,5 mm
SIM
microSD
HDMI
System operacyjny Windows 8.1
Waga 580g
Wymiary 260 x 176 x 10 mm

Wygląd i konstrukcja

Prestigio MultiPad Visconte 3G to solidna konstrukcja. Tylna część obudowy została wykonana z aluminium, jednak w przeciwieństwie do testowanego przez nas niedawno GoClevera, jakość wykonania nie pozostawia wiele do życzenia. Konstrukcja jest dobrze zgrana, nic nie trzeszczy ani nie odstaje. Materiał jest przyjemny w dotyku i pewnie trzyma się dłoni (co jest szczególnie ważne ze względu na wymiary tabletu).

visconte 1
Po bokach tylnej obudowy znajdują się dwa symetryczne głośniki. Producent odpowiednio przemyślał ich rozmieszczenie, eliminując sytuację, w której użytkownik przez przypadek zakrywa oba, uniemożliwiając sobie tym samym odsłuch muzyki. Jakość głośników jest wystarczająca – tablet jest stosunkowo głośny, co do codziennych zastosowań w zupełności wystarczy. Przy wartości powyżej 85-90% zaczyna jednak lekko trzeszczeć, a dźwięk staje się nieprzyjemny.

visconte 2
Lewa krawędź obfituje we wszelkiego rodzaju złącza potrzebne podczas normalnej eksploatacji. Znajdziemy tu HDMI, microUSB, microSD, wejście słuchawkowe i wejście zasilania.

visconte 3
Na górnej krawędzi znalazło się miejsce na pełnowymiarową kartę SIM (tablet obsługuje łączność 3G). Po prawej osadzone zostały natomiast przyciski odpowiedzialne za regulację głośności oraz wyłączanie urządzenia.

visconte 4
Górna część przedniego panelu zawiera kamerkę o rozdzielczości 1 Mpix, która poza rozmowami video nie znajdzie żadnego zastosowania – jakość wykonywanych przez nią zdjęć jest bardzo słaba. Visconte nie został niestety wyposażony w tylny aparat.

W zestawie wraz z tabletem otrzymujemy specjalne etui z wbudowaną klawiaturą. To właśnie dzięki niej można mówić o urządzeniu hybrydowym. Obudowa ze względu na swoją konstrukcję, pozwala ustawić wyświetlacz wyłącznie w jednej pozycji, jednak jest ona optymalna biurkowych zastosowań. Dzięki niej tablet stanowi imitację pełnoprawnego notebooka.

visconte 5
Klawiatura posiada niski skok, charakterystyczny dla innych notebookowych rozwiązań. Do pisania należy się jednak przyzwyczaić, bowiem poszczególne klawisze są umiejscowione bardzo blisko siebie. Pierwsze godziny z tą klawiaturą skutkują zatem drobnymi literówkami.

Obudowę można z powodzeniem wykorzystać także w przypadku innych tabletów, o czym świadczy zresztą wycięte miejsce na aparat tylny. A tego, jak już wspominaliśmy, w Visconte nie ma. Klawiatura łączy się z urządzeniem za pomocą Bluetooth i posiada własną baterię, ładowaną za pomocą kabla USB.

Tablet wraz z etui po złożeniu jest dość masywny, co niektórym osobom może przeszkadzać. Jednak jego waga i tak jest mniejsza, niż w przypadku standardowego netbooka.


Wyświetlacz

Prestigio MultiPad Visconte 3G to konstrukcja 10-calowa. Wyświetlacz IPS działa w rozdzielczości 1280 x 800, co w zupełności wystarcza do codziennych zastosowań. Jakość obrazu jest przyzwoita, a ostrość stoi na odpowiednim poziomie. Poszczególne ikonki są wyraźne, nie ma również problemu z czytaniem drobnej czcionki.

Bardzo dobrze odwzorowane zostały kolory. Poszczególne barwy są żywe, sprawiają wrażenie naturalnych. Nie zauważyłem, aby którakolwiek barwa wiodła prym, co często zdarza się tańszym konstrukcjom. Przyzwoicie wypada również jasność ekranu – tablet umożliwia pracę w słoneczny dzień, choć do pełni szczęścia niestety nieco brakuje. W warunkach domowych sprawuje się natomiast idealnie.

visconte 6
Na pochwałę zasługuje również dotyk. Ekran odpowiednio reaguje na nasze polecenia, a kliknięcia przez pomyłkę zdarzają się naprawdę rzadko. Palec przyjemnie sunie po wyświetlaczu.

Wydajność oraz bateria

Prestigio MultiPad Visconte 3G został oparty na dwurdzeniowym procesorze Intel Celeron N2805 (1,46 GHz) oraz układzie graficznym Intel HD Graphics. Uzupełnieniem specyfikacji jest 2 GB RAM-u oraz 32 GB pamięci użytkowej (do wykorzystania użytkownika około 21 GB). Jak urządzenie sprawuje się na placu boju? Dwojako.

W testach wydajnościowych Visconte radzi sobie bardzo dobrze. Obraz jest płynny, w 3D Marku często przekraczający 60 klatek na sekundę. Niestety sprzęt potrafi dostać okropnej zadyszki podczas normalnego korzystania z systemu. Otwarcie przeglądarki to proces długotrwały, a przełączanie się pomiędzy większą ilością aplikacji może być irytujące. Przez większość czasu tablet działa sprawnie i szybko, jednak momentami doprowadza do szewskiej pasji, a wykonanie prostej czynności wiąże się z długim oczekiwaniem. Nie tego spodziewamy się po sprzęcie za około 1600 złotych.

visconte 7
Visconte posiada baterię o pojemności 4000 mAh, która podczas normalnego użytkowania (przeglądanie internetu, słuchanie muzyki, oglądanie filmów) pozwala na około 5 godzin pracy. W trybie ekonomicznym, ograniczając zużycie procesora do minimum, czas ten można wydłużyć o około godzinę. Szkoda, że producent nie pokusił się o zawarcie nieco pojemniejszego ogniwa.

Łączność i oprogramowanie

Tablet został wyposażony w modem 3G, dzięki czemu możemy korzystać z internetu mobilnego z dowolnego miejsca – pod warunkiem, że występuje tam zasięg. Działanie sieci 3G można określić jako wzorowe – urządzenie osiąga przyzwoitą prędkość, pozwalającą komfortowo korzystać z internetu.

Sprawa komplikuje się nieco w przypadku Wi-Fi. Moduł zastosowany w Visconte jest wyjątkowo słaby. Tablet połączony z routerem znajdującym się w pokoju obok (za jedną cienką ścianą) osiąga zaledwie dwie, maksymalnie trzy kreski, podczas gdy inne urządzenia (smartfon, notebook) w tym samym miejscu posiadają pełny zasięg. Przekłada się to oczywiście na szybkość połączenia – posiadacze szybkich łącz nie wykorzystają w pełni ich możliwości.

visconte 8
Prestigio zainstalowało w swoim urządzeniu pełnoprawną wersję Windowsa 8.1. Otrzymujemy zatem ogromne możliwości, które w połączeniu z klawiaturą nie ustępują klasycznym notebookom. Warto również zaznaczyć, że wraz z tabletem otrzymujemy licencję na pakiet biurowy Office. Jest to zatem rozsądna propozycja dla uczniów i studentów, którym zależy na walorach edukacyjnych.

Podsumowanie

Prestigio MultiPad Visconte 3G to ciekawa propozycja, charakteryzująca się solidnym wykonaniem. Niezaprzeczalnym atutem jest etui z wbudowaną klawiaturą, które pozwala przekształcić sprzęt w niemal standardowego notebooka oraz moduł 3G oferujący łączność z internetem w każdym miejscu. Producent mógł się jednak pokusić o bardziej pojemną baterię i lepszy moduł Wi-Fi. Tablet potrafi momentami wyraźnie zwolnić, choć ogólnie oferuje przyzwoitą wydajność.

Prestigio żąda sobie za ten model około 1600 złotych (sprawdź cenę w sklepach internetowych), co jest dość sporą kwotą. W cenie tej otrzymujemy jednak pakiet Office. Jeżeli ktoś poszukuje hybrydowego rozwiązania, które posłuży zarówno jako tablet, jak i notebook – MultiPad Visconte 3G może być interesującą propozycją.

Zalety Wady
Aluminiowa obudowa Brak tylnego aparatu
Moduł 3G Słaba bateria
Etui z klawiaturą Kiepski moduł Wi-Fi
Pakiet Office w zestawie Wysoka cena
Solidne wykonanie Częste spadki wydajności w systemie

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.