PNY XLR8 CS3140 1 TB – recenzja. Jeden z najlepszych dysków w swojej klasie

Maksym SłomskiSkomentuj
PNY XLR8 CS3140 1 TB – recenzja. Jeden z najlepszych dysków w swojej klasie
Standard PCI Express 4.0 nie zadomowił się jeszcze wcale na większości komputerów, a już roztacza się wizję możliwości oferowanych przez technologię PCI Express 5.0. Póki co najszybsze dostępne w sprzedaży nośniki danych wykorzystują PCIe 4.0 i takim właśnie sprzętem jest testowany dziś PNY XLR8 CS3140 1TB. Producent obiecuje w jego przypadku naprawdę imponujące prędkości odczytu i zapisu danych. Czy akcesorium faktycznie jest takie, jak zadeklarowano?

PNY XLR8 CS3140 1

PNY XLR8 CS3140 1TB sprzedawany jest w wersjach z wysokim radiatorem oraz bez niego. Otrzymałem wariant bez radiatora i świetnie się składa, bowiem płyta główna MSI B660M Mortar ma własne radiatory. Propozycja o ok. 100 złotych droższa to coś dla osób pragnących obniżyć temperatury działania nośnika danych, których płyty główne nie mają stosownych radiatorów.

Platforma testowa

  • Procesor: Intel Core i5-12600K
  • Chłodzenie CPU: Corsair H150i Elite
  • Pamięć RAM: PNY XLR8 Gaming 2 x 8 GB DDR-4 3200 MHz CL16
  • Płyta główna: MSI MAG B660M Mortar WiFi DDR4
  • Zasilacz: Cooler Master MWE V2 750 W Gold
  • Dysk systemowy: PNY XLR8 CS3140 1 TB NVMe
  • Dysk dodatkowy: IRDM PRO 2 TB SATA
  • Dysk dodatkowy: Kingston KC3000
  • Obudowa: Cooler Master HAF 500

PNY XLR8 CS3140 1TB to bez dwóch zdań jeden z najszybszych dysków w swojej klasie. Producent deklaruje prędkość odczytu sekwencyjnego na poziomie 7500 MB/s oraz zapisu na poziomie 5650 MB/s. Współczynnik TBW to 700 TB, a okres gwarancji – 5 lat. Wariant bez radiatora, biorąc pod uwagę parametry jego pracy, nadaje się doskonale nie tylko do komputera osobistego, ale tez na przykład do wykorzystania w konsoli PlayStation 5.

Propozycja gamingowej marki XLR8 wykorzystuje cztery 96-warstwowe kości 3D TLC NAND produkcji Microna oraz kontroler Phison E18 i 1 GB pamięci DRAM DDR3 SK Hynix. Urządzenie łączy się z komputerem poprzez złącze PCIe 4.0 NVMe 1.4. Jego rzeczywista pojemność wynosi 931 GB. Producent jednocześnie nie chwali się wartościami dotyczącymi IOPS. Szkoda.

Kości nie są przebarwione – są na nich tłuste ślady od termopada.

PNY XLR8 CS3140 5

Parametry odczytu danych oscylowały w naszych testach w granicy maksymalnie ok. 7 GB/s, a więc odbiegały nieco od deklarowanych 7,5 GB/s. Sytuacja inaczej wyglądała w przypadki zapisu plików, gdzie dysk momentami przewyższał obietnice PNY, osiągając transfer na poziomie zbliżonym do 6 GB/s. Najsłabiej dysk wypadł przy próbie przenoszenia dużej liczby niewielkich plików. Tutaj parametry pracy przywodzą na myśl co lepsze dyski wykorzystujące standard PCIe 3.0.

ssd m2 1

ssd m2 2
ssd m2 3
ssd m2 4

Dysk nie grzeje się zanadto, gdy przebywa pod heatsinkiem płyty głównej, a więc jego wydajność nie spada w trakcie pracy ze względu na problemy z temperaturą. Jego wydajność obniża się dopiero przy mocnym zapełnieniu przekraczającym 85%, ale też w niewielu zastosowaniach – przede wszystkim w przypadku odczytu plików. To typowe dla nośników z kośćmi TLC./ Do tej granicy wydajność jest identyczna jak przy zerowym zapełnieniu – to ogromna zaleta. Prędkość zapisu nie spada nawet przy znacznym zapełnieniu.

PNY XLR8 CS3140 4

Podsumowanie

PNY XLR8 CS3140 1TB to dysk zaliczający się do ścisłej czołówki najszybszych dysków SSD NVMe. Tak, jest drogi, jednakże osoby szukające szybkiego nośnika danych w tym standardzie wiedzą doskonale, że za taką wydajność trzeba zapłacić ekstra. Model pozbawiony radiatora znajdzie zastosowanie nie tylko w komputerach stacjonarnych i laptopach, ale też konsolach. To sprzęt wart zakupu dla osób, które są świadome tego, czego potrzebują.

Mocne strony:

+ bardzo wysoka wydajność
+ szybki nawet po mocnym zapełnieniu
+ idealny do wykorzystania w nowoczesnej konsoli
+ jeden z najwydajniejszych nośników M.2 PCIe NVMe na rynku

Słabe strony:

cena to aż ok. 829 złotych

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktDysk otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.