Optimus E-Sport GZ690T-CR1 – recenzja. Gotowiec do gier z najwyższej półki

Maksym SłomskiSkomentuj
Optimus E-Sport GZ690T-CR1 – recenzja. Gotowiec do gier z najwyższej półki
Przeglądając fora miłośników gier i nowych technologii trudno nie odnieść wrażenia, że lwia część konsumentów składa swoje gamingowe komputery samodzielnie. Nic bardziej mylnego. Duża liczba pytań zadawanych pod naszymi filmami na TikToku dotyczy gotowców, czyli kompletnych komputerów stacjonarnych uprzednio już złożonych z poszczególnych części przez producenta i sprzedawanych jako w pełni funkcjonalna całość. Gotowce do gier to interesująca propozycja, o ile tylko są one sensownie wycenione i należycie skonfigurowane. Jedną z takich maszyn mieliśmy okazję przetestować. Oto najnowszy Optimus E-Sport GZ690T-CR1.

Optimus e-sport Extreme GZ690T-CR1

Optimus E-Sport GZ690T-CR1 – specyfikacja

  • Procesor: Intel Core i7-12700KF
  • Chłodzenie procesora: AiO Corsair iCUE H150i RGB PRO XT 360mm
  • Karta graficzna: ZOTAC RTX 3080 AMP Holo 10 GB LHR
  • Płyta główna: Gigabyte Z690 UD DDR5
  • RAM: 2 x 16 GB DDR5 Corsair Vengeance 4800 MHz CL36
  • Dysk systemowy: 1 TB Corsair MP400 Series 3480/1880 MB/s PCIe M.2
  • Dysk dodatkowy: 2 TB HDD Western Digital
  • Zasilacz: BeQuiet! Straight Power 11 850W 80+ Gold BN284
  • Obudowa: Corsair Crystal Series 570X RGB Mirror Black
  • System: Windows 10 Home (możliwe darmowe ulepszenie do Windows 11)
  • Cena: 14999 złotych (sugerowana)

Optimus gra z konsumentami w otwarte karty, co sprawia, że E-Sport GZ690T-CR1 nie jest pudełkiem wypełnionym niespodziankami. Przed zakupem komputera można dowiedzieć się szczegółów na temat każdego z umieszczonych wewnątrz obudowy komponentów. Nie ma tu ogólników – producent podaje pełne nazwy podzespołów, dzięki czemu każdy może sprawdzić, czy nie złożyłby sobie identycznego komputera taniej. Optimus E-Sport GZ690T-CR1 objęty jest 3-letnią gwarancją door-to-door i sprzedawany z Windows 10 na pokładzie. Tak, system można bezpłatnie ulepszyć do „jedenastki”.

Optimus e-sport Extreme GZ690T-CR1 20

Optimus E-Sport GZ690T-CR1 dotarł do mnie perfekcyjnie zabezpieczony – nawet lepiej od testowanego wcześniej desktopa Optimus E-Sport GZ590T-CR12. Producent włożył karton z komputerem do większego kartonu, a w środku obudowy zastosował wypełniacze, uniemożliwiające uszkodzenie komponentów w transporcie. Na obudowie, a dokładnie na przycisku power, umieszczono naklejki z ostrzeżeniami o konieczności usunięcia wszelkich folii oraz wypełniaczy przed pierwszym uruchomieniem komputera. Słusznie, bowiem ktoś w przypływie ekscytacji mógłby o tym zapomnieć i uszkodzić cenny sprzęt.

Optimus e-sport Extreme GZ690T-CR1 1

P1255088-Edit-scaled

We wnętrzu kartonu z komputerem znalazły się wszystkie dodatki, jakie normalnie towarzyszyłyby zakupowi poszczególnych podzespołów. Nie ma wprawdzie osobnych pudełek, ale w specjalnym woreczku umieszczono instrukcje obsługi i akcesoria, które konsument otrzymałby kupując komponenty samodzielnie. Za to niewątpliwie plusik.

cpu-z mini

Komputer jest piekielnie ciężki, co oczywiście nie jest wadą. Wynika to między innymi z zastosowania obudowy Corsair Crystal Series 570X RGB Mirror Black o wymiarach 480 x 234 x 512 mm, wyposażonej w aż trzy panele ze szkła hartowanego – boczne oraz przedni. Prawdę powiedziawszy obudowa ta jest jedną z najpiękniejszych, z jakimi miałem do tej pory styczność. Wbrew pozorom jest przewiewna! Przedni panel ma wloty powietrza z boku, od spodu i od góry – szkło zamocowano na niewielkich wysięgnikach. Przewiewny jest również panel boczny.

Optimus e-sport Extreme GZ690T-CR1 12

Drugim z czynników wpływających na masę jest obecność dużej chłodnicy chłodzenia wodnego. Najnowszy procesor Intel Core i7-12700KF chłodzi AiO Corsair iCUE H150i RGB PRO XT z chłodnicą o długości aż 360 mm. Miło, że producent postawił na tak wydajne rozwiązanie, bo dał użytkownikowi możliwość eksperymentowania z podkręcaniem procesora. Corsair iCUE H150i daje szerokie pole do popisu ze względu na swoją skuteczność. Chłodnicę zainstalowano w przedniej części obudowy. Nie wiem czy lepszym miejscem nie byłaby część wierzchnia – w ten sposób ciepłe powietrze wylatywałoby poza obudowę.

Optimus e-sport Extreme GZ690T-CR1 17

Optimus e-sport Extreme GZ690T-CR1 4

Uwagę estetów z miejsca przykują wzorcowo poprowadzone przewody we wnętrzu obudowy. Muszę powiedzieć, że taka dbałość o detale jest wizytówką wszystkich komputerów Optimusa, które miałem do tej pory okazję użytkować lub po prostu podziwiać. Po raz kolejny apeluję: dajcie podwyżki osobom odpowiedzialnym za układanie komponentów i przewodów – odwalają kawał dobrej roboty. Prowadzenie przewodów ułatwia nie tylko przestronna obudowa, ale też to, że postawiono tu na w pełni modularny zasilacz BeQuiet! Straight Power 11 850W 80+ Gold BN284. Certyfikat 80 Plus Gold? Jest, to świetna wiadomość.

Optimus e-sport Extreme GZ690T-CR1 8

Optimus e-sport Extreme GZ690T-CR1 15

Cieszy fakt wykorzystania aż dwóch nośników danych. Szybkiemu, choć wcale nie najszybszemu w swojej klasie dyskowi SSD PCIe M.2 Corsair MP400 o pojemności 1 TB towarzyszy dodatkowy dysk talerzowy Western Digital o pojemności 2 TB. System znajduje się rzecz jasna na dysku flash. 3 TB to odpowiednia ilość przestrzeni na całą masę gier, filmów, zdjęć i innych plików.

1

2

Bardzo cieszy to, że Optimus zdecydował się wykorzystać w zestawie płytę główną z chipsetem Z690, dającą użytkownikowi możliwość łatwego overclockingu procesora. Płyta w formacie ATX pozwala podpiąć dodatkowy dysk SSD M.2. Gigabyte Z690 UD DDR5 wspiera standard SSD M.2 PCIe 4.0, PCIe 5.0 dla slotu karty graficznej oraz szybkie USDB 3.2 Gen 2×2. Moduł Bluetooth jest obecny, ale niemały mankament przy zestawie w tej cenie stanowi brak modułu Wi-Fi. Szkoda, bowiem płyta w wersji AC była obecna w niemal połowę tańszym gotowcu Optimus E-Sport GZ590T-CR12. Za łączność z siecią odpowiada sprawdzony układ Realtek 2.5GbE. Jeśli Ethernet to dla kogoś za mało, koniecznością będzie dokupienie karty sieci bezprzewodowej.

Optimus e-sport Extreme GZ690T-CR1 18

Zauważyliście już na pewno, że już nazwa płyty Gigabyte Z690 UD DDR5 sugeruje obecność pamięci DDR5. Procesory korzystające z socketu 1700 działają doskonale zarówno z tańszymi pamięciami DDR4, jak i znacznie droższymi DDR5. W testowanym desktopie goszczą dwie kości pamięci DDR5 Corsair Vengeance 5600 MHz CL36 o łącznej pojemności 32 GB. Z jednej strony to świetna wiadomość – sprzęt jest drogi, ale nowoczesny. Z drugiej… zysk z zastosowania pamięci DDR5 jest raczej marginalny. Mamy tu do czynienia z bardzo szybką odmianą o taktowaniu 5600 MHz, ale opóźnienie na poziomie CL36 i tak niweluje ewentualne zyski. Tak, są marginalnie szybsze od szybkich kości pamięci DDR4, ale mam wrażenie, że mocno wpływają na cenę komputera. Na tyle mocno, by producent mógł z nich zrezygnować i zaoferować konsumentom na przykład płytę główną z Wi-Fi.

3

Przytyki na bok. Pamięć RAM działa fenomenalnie, wspierając swoim wydajnym działaniem jeden z topowych procesorów oraz rewelacyjny układ graficzny. 32 GB pamięci RAM to w dzisiejszych czasach liczba odpowiednia nie tylko do najbardziej wymagających gier, ale także programów robiących użytek z dostatku tejże.

We wnętrzu Optimus E-Sport GZ690T-CR1 widnieje karta graficzna ZOTAC RTX 3080 AMP Holo 10 GB GDDR6X w wariancie LHR. Jest to bezapelacyjnie jeden z najładniejszych i najlepiej chłodzonych (półpasywnie!) układów NVIDIA GeForce RTX serii 30. Umożliwia w wielu grach zabawę w rozdzielczości 1440p w 144 klatkach na sekundę, a często także w 4K w 60 klatkach na sekundę – nawet w tytułach nie wspierających DLSS. Średnie klatki na sekundę pozwalają robić dobry użytek z monitorów 144 Hz, także tych o rozdzielczości 1440p.

opt
4

Niemałym atutem gotowca Optimus E-Sport GZ690T-CR1 jest jego kultura pracy. Przewiewna obudowa, wydajny układ chłodzenia wodnego procesora, skuteczny cooler GPU, trzy wentylatory wypuszczające powietrze z obudowy (szkoda, że nie podświetlone)… Wszystko pracuje naprawdę cicho pod nawet sporym obciążeniem. Podczas pracy typowo biurowej sprzęt jest niemalże bezgłośny. Dobrze poprowadzone przewody i spora ilość przestrzeni we wnętrzu obudowy wpływają pozytywnie na odpowiednią cyrkulację powietrza. Optimus E-Sport GZ690T-CR1 nie tylko wygląda dobrze, ale tak też działa.

5
6

Podsumowanie

Czy warto kupić gotowca Optimus E-sport Extreme GZ690T-CR1? Moim zdaniem tak, o ile tylko jego cena Ci odpowiada i chcesz nabyć uprzednio skonfigurowany komputer do zabawy w rozdzielczościach 1440p i 4K, a nie zaprzątać sobie głowę samodzielnym doborem odpowiednich podzespołów. GZ690T-CR1 to fenomenalny wygląd, estetycznie uporządkowane wnętrze, bardzo wysoka wydajność oraz doskonała kultura pracy. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu miejsca na poprawę.

P1255107-Edit-scaled

Dziwi mnie to, że zastosowana w komputerze płyta główna nie ma modułu Wi-Fi. To zupełnie niezrozumiałe zważywszy tak na wysoką cenę komputera, jak i to, że płytę z Wi-Fi zastosowano w znacznie tańszym komputerze Optimus E-Sport GZ590T-CR12, który testowaliśmy jakiś czas temu. Uważam też, że korzyści z zastosowania kości pamięci RAM DDR5 nie są na razie warte płacenia za nie ceny „premium”. Gdyby w Optimus E-sport Extreme GZ690T-CR1 zastosowano kości DDR4 udałoby się uzyskać niższą cenę zestawu, bez znaczącej utraty mocy obliczeniowej.

Mocne strony:

+ świetnie dobrane podzespoły
+ efektowna, przestronna i dobrze chłodzona obudowa
+ ładnie rozmieszczone przewody wewnątrz obudowy
+ chłodzenie wodne procesora z chłodnicą 360 mm
+ ciche działanie
+ Bluetooth w płycie głównej
+ w pełni modularny zasilacz
+ możliwość darmowego ulepszenia do Windows 11
+ 3 lata gwarancji door-to-door

Słabe strony:

płyta główna bez Wi-Fi
kiepska relacja ceny pamięci DDR5 do ich wydajności
wentylatory dodatkowe mogłyby mieć podświetlenie RGB

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.