Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 – recenzja

Maksym SłomskiSkomentuj
Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 – recenzja

Osoby planujące zakup wymarzonego komputera stacjonarnego dzielą się na te, które chcą złożyć cały sprzęt od podstaw samodzielne, te pragnące zlecić to zadanie komuś innemu, po uprzednim wyborze podzespołów lub takie, które decydują się na zakup tak zwanych gotowców. Gotowe zestawy komputerowe kojarzyły się przez lata z kiepskimi desktopami z Allegro, ale teraz obraz ten zmienia się m.in. za sprawą firm takich jak Optimus. Przyjrzeliśmy się najnowszemu desktopowi dla wymagających graczy o nazwie Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2. Nie omieszkałem sprawdzić, ile kosztowałby taki sprzęt, gdyby chcieć go złożyć samodzielnie.

Urządzenie Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Optimus.

Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2

Specyfikacja Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2

  • Procesor: Intel Core i7-13700 KF
  • Chłodzenie procesora: Corsair iCUE H115i ELITE CAPELLIX 280 mm RGB
  • Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 4070 EAGLE OC
  • Płyta główna: Gigabyte Z790 UD AX
  • RAM: 32 GB Corsair Vengeance LPX RGB 5200 MHz CL40 (2 x 16 GB)
  • Dysk: Corsair MP600 GS 1TB M.2 PCIe 4.0 SSD
  • Zasilacz: be quiet! System Power 850W
  • Obudowa: Corsair iCUE 4000X RGB
  • System: Windows 11 Home
  • Cena: ok. 10499 złotych

Zabezpieczenia i zawartość opakowania

Poprzednio testowane przeze mnie zestawy komputerowe marki Optimus docierały do mnie należycie zabezpieczone i nie inaczej było w tym przypadku. Komputer zapakowany był w karton i owinięty przezroczystą folią. Rogi komputera zabezpieczono odpowiednią ilością pianki, a we wnętrzu obudowy znalazł się specjalny wypełniacz. Wypełnienie ma za zadanie zapobiec uszkodzeniom mogącym wyniknąć z ewentualnych przeciążeń, jakim poddawana jest paczka w transporcie.

Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 był jednym słowem chroniony na tyle dobrze, że zdziwiłbym się, gdyby dotarł do mnie uszkodzony. Producent z pewnością dołożył wszelkich starań, aby uodpornić przesyłkę na działania firm kurierskich.

Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 – czy się opłaca?

Jak zawsze w przypadku gotowych zestawów komputerowych postanowiłem zweryfikować to, czy identyczny zestaw da się złożyć samodzielnie taniej. Tym razem taki sam komputer udało mi się złożyć w jednym z popularnych sklepów za ok. 9500 złotych, z uwzględnieniem systemu operacyjnego Windows 11. Opłata za złożenie komputera oscyluje w granicach 100-200 złotych, które to pieniądze musiałyby doliczyć osoby pragnące zlecić tę czynność pracownikom sklepu. Finalnie więc taki zestaw da się skompletować samodzielnie odrobinę taniej.

Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2

Sprawdź też: Optimus E-Sport GB660T-CR3 – recenzja. Sprawdzam gotowca dla graczy

Czy da się złożyć wydajniejszy komputer w tej cenie? Oceniając tego rodzaju „buildy” zwracajcie uwagę na to, że producent nie zawsze dąży do uzyskania maksymalnie wysokiej wydajności w danej cenie. W przypadku Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 postawiono na przykład na droższą niż podstawowa, efektowną obudowę oraz naprawdę dobrej klasy system chłodzenia wodnego procesora. Niektórzy być może woleliby zaoszczędzić nieco grosza na powyższych podzespołach i kupić sobie na przykład wydajniejszą kartę graficzną. Producent starał się tutaj wyważyć swoją konfigurację i stawiać na komponenty co najmniej dobrej klasy.

Należy pamiętać o tym, że na gotowe zestawy komputerowe jest bardzo specyficzny klient. Ten klient kupując zestaw Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 może mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy, a to jest najważniejsze.

Komponenty i detale

Na pochwałę zasługuje to, że firma Optimus bardzo szczegółowo opisuje specyfikacje sprzedawanych przez siebie komputerów na stronie internetowej gaming.optimus.pl. Nie zabrakło na niej także bohatera niniejszej recenzji. Pamiętajcie, aby decydując się na zakup gotowca do gier nigdy nie kupować kota w worku. Sprzedający lubią unikać podawania modeli stosowanych zasilaczy, pamięci, czy nawet kart graficznych. Optimus nie robi tajemnic i to zasługuje na słowa uznania.

Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2

W testowanym komputerze, podobnie jak w innych jednostkach tego producenta, zastosowano podzespoły marek Corsair, Gigabyte oraz be quiet! Znane, często wybierane przez graczy i wcale nie najtańsze w swojej klasie. Sam fakt, że producent pokusił się o zastosowanie tu szybkiego dysku Corsair MP600 GS 1TB M.2 PCIe 4.0 SSD mówi sam za siebie. Zauważyć należy też obecność płyty głównej z Wi-Fi.

Komputer wygląda doskonale nie tylko z zewnątrz za sprawą pięknej obudowy oraz ładnego podświetlenia, ale i wewnątrz. Środek obudowy prezentuje się schludnie za sprawą przemyślanego poprowadzenia przewodów. Te poukładano także i za tacką płyty głównej, co jest godne odnotowania. Gracze składając swoje komputery we własnym zakresie często zapominają o niezwykle ważnej stronie estetycznej.

Komputer wykorzystuje procesor Intel Core i7-13700KF, czyli taki z odblokowaną możliwością podkręcania i pozbawiony zintegrowanego układu graficznego. Naturalnie wykorzystano tu również płytę główną z umożliwiającym overclocking chipsetem Z790. Układ chłodzenia wodnego Corsair iCUE H115i Elite Capellix z chłodnicą w rozmiarze aż 280 mm daje spore pole do popisu osobom pragnącym pobawić się nie tylko w podkręcanie amatorskie, ale również to zakładające zmianę napięć.

Czytaj również: Optimus E-Sport GB760T-CR2 – recenzja

Wydajność

Zestaw Optimusa za sprawą obecności karty graficznej Gigabyte GeForce RTX 4070 EAGLE OC z 12 GB pamięci GDDR6X nadaje się świetnie do zabawy nie tylko w rozdzielczości 1080p, ale także 1440p. 12 GB pamięci VRAM to obecnie moim zdaniem minimum do komfortowego grania w rozdzielczości 1440p w najwyższych ustawieniach graficznych. Mniejsza liczba VRAM-u może powodować problemy z doczytywaniem się tekstur. Ambitni gracze zapewne zechcą nieco podkręcić układ Gigabyte GeForce RTX 4070 EAGLE OC, co pozwoli zwiększyć jego wydajność o mniej więcej 4-8 procent w zależności od gry.

1440p – średnie klatki na sekundę

  • Grand Theft Auto V (Ultra, MSAA x4) – 153 kl./s.
  • Cyberpunk 2077 (Ultra, RT Ultra, DLSS 3 auto) – 122 kl./s.
  • Cyberpunk 2077 (Ultra, RT Overdrive, DLSS 3 auto) – 95 kl./s.
  • Hogwart’s Legacy (ultra, RT, DLSS 3) – 154 kl./s.
  • Hogwart’s Legacy (ultra, RT, bez DLSS) – 52 kl./s.
  • Red Dead Redemption (ultra, bez DLSS) – 97 kl./s.
  • Fortnite (Epic, DLSS jakość) – 196 kl./s.
  • Fortnite (Epic) – 132 kl./s.
  • Forza Horizon 5 – 119 kl./s.

Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2

Kultura pracy zestawu Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 stoi na wysokim poziomie, choć trzeba o nią zadbać samodzielnie, instalując odpowiednie sterowniki. Instalacja sterowników graficznych wydaje się rzeczą naturalną, ale nie powinno się też ignorować instalacji oprogramowania związanego z chłodzeniem AIO procesora. Wentylatory powinny dopasowywać swoje działanie do obciążenia. Soft Corsair iCUE pozwala też na daleko idącą personalizację ustawień nie tylko pracy wentylatorów, ale też ich podświetlenia.

Do zastosowanych komponentów trudno mieć zastrzeżenia od strony jakościowej. Widać, że Optimus chciał w zestawie Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 zaoferować podzespoły dla wymagających graczy, niekoniecznie wymagających najwyższej wydajności w danej cenie. Kupujący stawiając na tego desktopa otrzyma zatem ładnie podświetlone pamięci, chłodzenie wodne, solidną obudowę i płytę główną z łącznością Wi-Fi.

Trzeba jednak powiedzieć, że za te same pieniądze da się kupić zestaw z układem graficznym GeForce RTX 4070 Ti oraz dyskiem SSD o pojemności 2 TB. Odrobinę wydajniejszy i oferujący nieco więcej przestrzeni na dane. Sami musicie ocenić, co jest dla Was najważniejsze.

Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2

Podsumowanie

Jak to bywa w przypadku gotowych zestawów komputerowych, zerojedynkowa ocena Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 jest trudna. Najtrafniej rzecz ujmując jest to jednak dobrej klasy komputer, dla wymagających graczy, złożony z głową, starannie i estetycznie. Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 spisuje się bardzo dobrze w grach w rozdzielczości 1440p i cechuje wysoką kulturą pracy.

Opłacalność zestawu stoi na dobrym poziomie. Identyczny zestaw można złożyć samemu, ale tylko odrobinkę taniej. Tak jak wspomniałem wcześniej, osoby pragnące uzyskać najlepszy współczynnik wydajności do ceny złożą w tej cenie nieznacznie wydajniejszy komputer, z większym nośnikiem danych.

Optimus E-sport Extreme GZ790T-CR2 z czystym sumieniem można polecić osobom chcącym sprawić sobie efektowny komputer o wysokiej mocy obliczeniowej, o złożenie którego zadbali profesjonaliści.

Mocne strony:

  • dobre zabezpieczenie w transporcie
  • ładna obudowa
  • wysoka wydajność w grach 1440p
  • komponenty tylko co najmniej dobrej klasy, rozsądnie dobrane
  • wysoka kultura pracy
  • Windows 11 na pokładzie
  • Wi-Fi na płycie głównej
  • 36 miesięcy gwarancji

Słabe strony:

  • w tej cenie można było pokusić się o RTX 4070 Ti
  • nieco zbyt mały dysk SSD
  • na siłę: brak opcji personalizacji komponentów

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.