Nubia Redmagic 8S Pro – recenzja. Bestia dla graczy

Anna BorzęckaSkomentuj
Nubia Redmagic 8S Pro – recenzja. Bestia dla graczy

W lipcu bieżącego roku jeden z najwydajniejszych smartfonów dostępnych na rynku – Nubia Redmagic 8 Pro – doczekał się debiutu swojej ulepszonej wersji – Redmagic 8S Pro. Ten chiński flagowiec dedykowany graczom początkowo pojawił się jednak tylko w Chinach. Teraz, gdy już dostępne jest jego globalne wydanie, trafił on w moje ręce. Dzięki temu mogłam przekonać się, co tak naprawdę potrafi.

Urządzenie Nubia Redmagic 8S Pro zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Nubia.

Specyfikacja

Redmagic 8S Pro jest rzecz jasna ulepszony względem Redmagic 8 Pro w ograniczonym stopniu. W urządzeniu tym wprowadzono niewiele zmian, ale dość istotny jest fakt, że zastosowano w nim podkręconą wersję procesora Snapdragon 8 Gen 2 oraz udoskonalony system chłodzenia. Tak jak poprzednik, smartfon oferuje 12 lub 16 GB pamięci RAM LPDDR5X oraz 246 lub 512 GB pamięci na dane.

Redmagic 8S Pro oferuje też 6,8-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 2490 x 1116 pikseli i odświeżaniu do 120 Hz, baterię o pojemności 6000 mAh z ładowaniem 65 W oraz obsługę transmisji 5G. Jego system to Android 13 z nakładą Redmagic OS 8.

Redmagic 8S Pro

Nubia Redmagic 8S Pro 12/256 GB w wersji Midnight kosztuje w Europie 649 euro (ok. 2900 złotych). Za wariant 16/512 GB w wersji Platinum trzeba zaś zapłacić 779 euro (ok. 3500 złotych), a w wersji Aurora 799 euro (ok. 3600 złotych). Pełną specyfikację testowanego egzemplarza udostępniłam poniżej.

Redmagic 8S Pro – specyfikacja testowanego modelu:

  • Procesor i grafika: Snapdragon 8 Gen 2 (podkręcony), Adreno 740
  • Pamięć RAM: 16 GB LPDDR5X
  • Pamięć masowa: 512 GB UFS 4.0
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Nie
  • Wyświetlacz: 6,8”, AMOLED, rozdzielczość 2490 x 1116 pikseli, odświeżanie do 120 Hz, proporcje 20:9, Gorilla Glass 5, 1300 nitów jasności maksymalnej, próbkowanie dotyku 960 Hz
  • Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy
  • Akumulator: 6000 mAh, ładowanie przewodowe 65 W
  • Aparat fotograficzny:
    • Tył:
      • 50 MP, f/1.9 z PDAF
      • 8 MP, f/2.2, (120˚, ultraszerokokątny)
      • 2 MP, f/2.4 (makro)
    • Przód:
      • 16 MP, f/2.0
  • System operacyjny: Android 13, Redmagic OS 8
  • Transmisja danych: 5G
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 trójzakresowe, Bluetooth 5.3 BLE, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
  • Złącza: USB-C 3.1  z OTG
  • Typ karty SIM: Dual SIM (nano SIM + nano SIM)
  • Wymiary: 164 x 76,4 x 9,5 mm
  • Masa: 228 g

Redmagic 8S Pro – wygląd i jakość wykonania

Nubia Redmagic 8S Pro została udostępniona w trzech wersjach kolorystycznych – Midnight (czarnej), Platinum (białej) i Aurora (z przezroczystym tylnym panelem). Niezależnie od wariantu smartfon zawiera z tyłu małe okienko dające wgląd na jeden z jego wentylatorów. Niemniej, w wariantach Midnigt i Platinum wentylator ten posiada podświetlenie RGB.

Do mnie urządzenie trafiło w wersji Midnight. Jego plecki są szklane, zaś ramki aluminiowe. Jakość wykonania smartfonu nie budzi żadnych zastrzeżeń. Wszystkie elementy są tu ze sobą bardzo dobrze spasowane. Rzuca się jednak w oczy to, że plecki mocno się palcują.

Redmagic 8S Pro

Smartfon cechuje się dość rzadko spotykanym wśród smartfonów kształtem. Otóż, jego plecki i ramki są płaskie, a rogi zakrąglone tylko delikatnie, żeby nie powiedzieć, że wcale. Mimo tego kształtu i sporych rozmiarów Redmagic 8S Pro całkiem wygodnie leży w dłoni. Jego masa też nie jest przesadnie duża.

Na pleckach urządzenia poza wspomnianym okienkiem z wentylatorem znalazło się logo Redmagic. W ich górnej części centralnie umieszczono sensory tylnego aparatu oraz diodę flash. Dodatkowo producent zamieścił na nich oznaczenia lokalizacji układu chłodzenia smartfonu oraz dotykowych triggerów. Niespodzianką jest fakt, że pod pleckami znalazły się diody LED, które podświetlają umieszczone na nich oznaczenia. Możemy nawet wybrać, jakie efekty świetlne mają być aktywowane w wybranych sytuacjach.

Tak, Redmagic 8S Pro zawiera dotykowe triggery. Zlokalizowano je na prawej ramce smartfonu. Na tej samej ramce znajdziemy przycisk zasilania, otwór mikrofonu, jeden z otworów wentylacyjnych oraz suwak włączający aplikację Game Space – więcej na jej temat później. Przeciwległa ramka to drugi otwór wentylacyjny oraz przycisk do zmiany głośności.

Na górnej ramce telefonu umieszczono złącze mini jack, otwór kolejnego mikrofonu oraz otwór jednego z głośników. Na ramce dolnej znalazły się z kolei port USB-C, otwór drugiego głośnika oraz tacka na karty SIM.

Redmagic 8S Pro – wyświetlacz

Redmagic 8S Pro dysponuje ekranem AMOLED o przekątnej 6,8 cala, rozdzielczości 2490 x 116 pikseli i odświeżaniu do 120 Hz. Jest to panel pokryty szkłem Gorilla Glass 5, z naklejoną fabryczną folią ochronną. Co istotne, ramki otaczające ekran są naprawdę cieniutkie, dzięki czemu ten prezentuje się po prostu świetnie.

Redmagic 8S Pro

Odświeżanie na poziomie 120 Hz zapewnia smartfonowi płynność wyświetlanych animacji. Ponadto ekran cechuje się szerokimi kątami widzenia, świetnym odwzorowaniem barw i głębokimi czerniami. Treści, które możemy na nim podziwiać, są z kolei bardzo szczegółowe. A jak jest z jasnością? Producent deklaruje 1300 nitów jasności maksymalnej. Tą mamy jednak szansę doświadczyć tylko podczas oglądania treści HDR, na przykład na YouTube. W innych sytuacjach wyświetlacz nie osiąga tak wysokiej jasności, natomiast w ostrym słońcu pozostaje czytelny.

Ekran w Redmagic 8S Pro świetnie reaguje na dotyk – za sprawą próbkowania dotyku wynoszącego aż 960 Hz. Jedną z ważniejszych rzeczy jest jednak to, że przednia kamerka została pod wyświetlaczem bardzo sprytnie ukryta. Wcale jej nie widać, niezależnie od tego jaką ustawimy tapetę.

Redmagic 8S Pro

Audio

Głośniki, w które wyposażono Nubię Redmagic S8 Pro grają dość głośno i czysto, jak na głośniki w smartfonie. Ponadto oferują całkiem sporo basu. Wszystkie tony są moim zdaniem odpowiednio zbalansowane. Muzyki słucha się zatem za ich pośrednictwem całkiem przyjemnie. Zostałam pozytywnie zaskoczona.

Oprogramowanie i łączność

Pod względem oprogramowania Nubia Redmagic 8S Pro jednocześnie zaskakuje, jak i rozczarowuje. Pozytywnym zaskoczeniem są szerokie możliwości personalizacji nakładki Redmagic OS 8. W urządzeniu mamy do wyboru kilka motywów i sporo tapet. Możemy mocno zmienić ekran blokady, wygląd ekranu always-on-display, barwy motywów, szybkość animacji, a nawet wybrać, jaka animacja ma towarzyszyć przemieszczaniu się pomiędzy sekcjami ekranu głównego. Dodatkowo cieszy fakt, że smartfon zawiera niewiele preinstalowanych aplikacji.

Redmagic OS 8

W przypadku tego smartfonu rozczarowują mnie braku tłumaczeniowe systemu. Wiele elementów nie zostało przetłumaczonych. Inne zostały przetłumaczone na język polski kalecznie. To jest zdecydowanie do poprawy.

Redmagic OS 8

Ważną częścią oprogramowania w omawianym telefonie jest wspomniana wcześniej aplikacja Game Space. Stanowi ona swoisty hub dla gracza, z poziomu którego uruchomimy zainstalowane gry, włączymy w smartfonie tryb, który powinien pozwolić nam wyciągnąć w grach jeszcze więcej FPS, zmienimy ustawienia GPU i nie tylko. Zawiera ona naprawdę mnóstwo opcji. Aplikacja Game Space dodaje też do gier specjalną nakładkę, wywoływaną gestem, za pośrednictwem której możemy szybko włączyć lub wyłączyć wybrane funkcje telefonu, w tym licznik FPS i nie tylko.

Jeśli chodzi o łączność, to Nubia Redmagic 8S Pro obsługuje wszystko, o czym można by pomyśleć – zarówno 5G, jak i WiFi 6e oraz dopiero nadchodzący standard WiFi 7. Mamy też obecność NFC i Bluetooth 5.3 BLE.

Redmagic 8S Pro – wydajność

Patrząc na specyfikację omawianego smartfonu, można oczekiwać wysokiej wydajności. Nubia Redmagic 8S Pro zawiera bowiem procesor Snapdragon 8 Gen 2 w podkręconym wydaniu. Taktowanie głównego rdzenia tego procesora podniesiono z 3,2 GHz do 3,36 GHz. Ponadto taktowanie układu graficznego podniesiono z 680 MHz do 719 MHz. Zmiany te powinny przekładać się na około 5-procentowy skok wydajności procesora i 5,7-procentowy skok wydajności układu graficznego.

Nie mogę nie dodać, że testowany egzemplarz urządzenia oferuje 16 GB pamięci RAM LPDDR5X, którą możemy rozszerzyć wirtualnie nawet o 10 GB. Pamięć na dane to zaś 512 GB. Jest to pamięć UFS 4.0.

W testach synetycznych Redmagic 8S Pro wypadł świetnie. W Antutu 9 zdobył 1324994 punktów. Zajął tym samym 1. miejsce w rankingu aplikacji, powyżej urządzeń takich jak Samsung Galaxy S23 Ultra, Xiaomi 13 i OnePlus 11. W Geekbench 6 smartfon uzyskał 5689 punktów dla wielu rdzeni CPU i 2085 punktów dla pojedynczego rdzenia CPU.

Podczas codziennego użytkowania smartfon działa bardzo płynnie. Aplikacje uruchamiają się błyskawicznie. Podobnie jest w przypadku przełączania się między aplikacjami. Redmagic 8S Pro to jednak smartfon dedykowany graczom. Zatem jak sprawdza się w grach?

W Diablo Immortal telefon pozwala cieszyć się w zasadzie stabilnymi 60 klatkami na sekundę (60 FPS to maksimum w tej grze) przy maksymalnie wysokich dla tego urządzenia ustawieniach graficznych. Jakiekolwiek spadki były niewielkie i zdarzały się niebywale rzadko. W Call of Duty Mobile jest dokładnie tak samo. Nota bene, w grach pokroju Call of Duty Mobile bardzo dobrze sprawdzają się dotykowe triggery smartfonu.

Podczas grania wentylator smartfonu pracuje i delikatnie hałasuje. Niemniej, akturat w tym wypadku hałas i tak jest przygłuszany przez dźwięk i muzykę z gier. System chłodzenia realizuje jednak swoje zadanie bardzo dobrze. Przy pracy z wysoką wydajnością Redmagic 8S Pro nie jest bowiem gorący a ciepły.

Fotografia

Nubia Redmagic 8S Pro została wyposażona w podwójny aparat z tyłu. Składa się on z sensora 50 MP, f/1.9 z PDAF, sensora 8 MP, f/2.2 z obiektywem ultraszerokokątnym oraz sensora 2 MP, f/2.4 do zdjęć makro. Z przodu umieszczono zaś sensor 16 MP, f/2.0.

Aplikacja aparatu w tym smartfonie jest prosta i intuicyjna w obsłudze. Zawiera typową dla smartfonów karuzelę trybów, z tym że w tym przypadku rozwinięte menu wszystkich trybów otwieramy z jej lewego krańca. Urządzenie oprócz klasycznych trybów oferuje także te rzadziej spotykane, na przykład tryb malowania światłem. Jak prezentują się jednak wykonywane nimi zdjęcia?

Zdjęcia dzienne

Sensor główny tylnego aparatu telefonu rejestruje zdjęcia o ładnym odwzorowaniu barw, szczegółowe i o szerokiej rozpiętości tonalnej. Nie mogę się w ich przypadku do niczego przyczepić.

Zdjęcia z sensora z obiektywem ultraszerokokątnym to zupełnie inna historia. Te są wyprane z barw, nawet przy idealnych warunkach oświetleniowych. Ich szczegółowość także pozostawia wiele do życzenia.

Wielokrotnie powtarzałam, że moim zdaniem sensory makro, zwłaszcza te o rozdzielczości 2 MP, to w smartfonach zwyczajne zapychacze. Nie mają one bowiem praktycznego zastosowania. Nie inaczej jest tutaj, albowiem Redmagic 8S Pro wykonuje zdjęcia makro, którym mocno brakuje kolorów.

Zdjęcia nocne

Sensor główny tylnego aparatu sprawdza się dobrze i nocą. Po zmroku rozpiętość tonalna się zmniejsza, ale szczegółowość i odwzorowanie barw nadal są na niezłym poziomie. Co jednak ciekawe, w przypadku tego sensora zdjęcia wykonane trybem nocnym nie zawsze wypadają lepiej niż te wykonane trybem podstawowym. Zdjęcia wykonane trybem nocnym potrafią być rozświetlone zbyt mocno.

Sensor z obiektywem ultraszerokokątnym nawet nie obsługuje trybu nocnego, a zdjęcia z trybu podstawowego wychodzą rozmyte i mało szczegółowe. Tego obiektywu lepiej nocą unikać.

Aparat przedni

Niestety, zdjęcia z aparatu przedniego wypadają bardzo, bardzo słabo. Nawet na zdjęciach dziennych pojawia się mydło. Ponadto ich odwzorowanie barw jest kiepskie.

Możliwości wideo

Smartfon pozwala nagrywać materiały wideo tylną kamerą w rozdzielczościach 1080p i 4K przy 30 oraz 60 klatkach na sekundę, a także w rozdzielczościach 720p, 1080p, 4K i 8K przy 30 klatkach na sekundę. Kamerą przednią możemy nagrywać w 720p i 1080p przy 30 klatkach na sekundę.

Redmagic 8S Pro – bateria

Redmagic 8S Pro został wyposażony w baterię o pojemności 6000 mAh. Ta zapewnia smartfonowi bardzo długi czas pracy na baterii. Można korzystać z niego komfortowo przez kilka dni, zanim się rozładuje.

Ładowanie urządzenia odbywa się za pośrednictwem dołączonej do zestawu ładowarki o mocy 65 W. To trwa stosunkowo krótko. Od 0 do 100 procent smartfon naładuje się w 35 minut. Niestety, gdy Redmagic 8S Pro jest ładowany, jego wentylator hałasuje.

Co ciekawe, w smartfonie możemy włączyć funkcję o nazwie „Charge separation”. Gdy ta jest aktywna, a smartfon podłączony do zasilania, smartfon czerpie energie wyłącznie z gniazdka, a nie z baterii, dzięki czemu mniej się nagrzewa.

@instalki.pl

Ten potwór to Nubia Redmagic 8s Pro.

♬ In Love With You – BLVKSHP

Podsumowanie

Redmagic 8S Pro to prawdopodobnie jeden z najlepszych smartfonów dla graczy, jakie powstały. Cechuje się on bowiem nietuzinkowym designem, a ponadto oferuje bardzo wysoką wydajność, świetny ekran i wiele funkcji dedykowanych właśnie graczom.

Urządzenie to niedomaga przede wszystkim w zakresie fotografii, ale jako że sam sensor główny jego aparatu tylnego wypada bardzo dobrze, to można mu to wybaczyć. Pozostałe wady smartfonu są naprawdę drobne, nawet niedociągnięcia tłumaczeniowe w oprogramowaniu, bo samo działanie systemu nie sprawia absolutnie żadnych problemów.

Mocne strony:

  • Świetny wyświetlacz
  • Ogromna wydajność na tle innych smartfonów
  • Duże możliwości personalizacji oprogramowania
  • Design „gamingowy” a jednocześnie nie przesadzony i schludny
  • Wysoka jakość wykonania
  • Wydajny system chłodzenia
  • Mnóstwo funkcji dla graczy
  • Bardzo długi czas pracy na baterii
  • Szybkie ładowanie
  • Bardzo dobrze brzmiące głośniki stereo
  • Bardzo ładne zdjęcia z sensora głównego tylnego aparatu

Słabe strony:

  • Błędy tłumaczeniowe w systemie
  • Palcujące się plecki
  • Hałasujący wentylator
  • Niska jakość zdjęć z obiektywu ultraszerokokątnego i przedniej kamerki

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.