Logitech MX Anywhere 3S – recenzja. Kompaktowy gryzoń w nowym wydaniu

Anna BorzęckaSkomentuj
Logitech MX Anywhere 3S – recenzja. Kompaktowy gryzoń w nowym wydaniu
Logitech posiada w swojej ofercie wiele świetnych bezprzewodowych myszy, takich jak Logitech MX Master 3S czy Logitech Lift. Jednym z oferowanych przez niego produktów jest również MX Anywhere 3, czyli kompaktowa mysz biurowa. Teraz doczekała się ona następczyni w postaci MX Anywhere 3S o jeszcze wyższym DPI. Miałam okazję ją przetestować, a oto moja opinia na jej temat.
Materiał reklamowy – urządzenie Logitech MX Anywhere 3S zostało przekazane redakcji w formie prezentu. Producent nie miał wpływu na treść publikacji.

Specyfikacja

Logitech MX Master 3S to wyceniona na 439 złotych mysz obsługująca łączność bezprzewodową Bluetooth Low Energy i współpracująca z odbiornikiem USB Logi Bolt, którego jednak nie znajdziemy w zestawie z nią. Zawiera ona sześć przycisków, w tym magnetyczną rolkę przewijania z funkcją Smart-shift, oraz czujnik Darkfield o rozdzielczości do 8000 DPI.

mx-anywhere-3s-2

Mowa o gryzoniu bardzo małym, bo o wymiarach 100,5 x 65 x 34,4 mm. Można go sparować z urządzeniami z Windows 10 i Windows 11 lub nowszym, mac OS 10.15 lub nowszym, iPadOS 14 lub nowszym, ChromeOS, Linuxem oraz Androidem 8 lub nowszym. Pełną specyfikację Logitech MX Master 3S umieściłam poniżej.

Logitech MX Master 3S – specyfikacja:

  • Typ myszy: bezprzewodowa
  • Wersje kolorystyczne: grafitowy, jasnoszary, różowy
  • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth Low Energy, odbiornik USB Logi Bolt
  • Zasięg łączności bezprzewodowej: 10 metrów
  • Czujnik: Darkfield o wysokiej precyzji (rozdzielczość od 200 do 8000 DPI, wartość nominalna 1000 dpi)
  • Liczba przycisków: 6 (lewy/prawy przycisk myszy, przycisk Wstecz/Dalej, przełącznik trybu kółka przewijania, środkowy przycisk myszy)
  • Kółko przewijania: Tak, z funkcją Smart-shift
  • Zasilanie: Akumulator Li-Po (500 mAh)
  • Żywotność baterii: 70 dni po naładowaniu do 100% (minuta ładowania starcza na 3 godziny pracy)
  • Wspierane systemy: Windows 10 i Windows 11 lub nowszy, mac OS 10.15 lub nowszy, iPadOS 14 lub nowszy, ChromeOS, Linux, Android 8 lub nowszy
  • Opcjonalne oprogramowanie: Logi Options+, Logitech Flow
  • Wymiary: 100,5 x 65 x 34,4 mm
  • Masa: 99 g
  • Zawartość zestawu: mysz, kabel do ładowania USB-C (USB-A do USB-C), dokumentacja produktu
  • Gwarancja: 2 lata

Pierwsze wrażenia

Mysz MX Anywhere 3S dotarła do mnie w zestawie z przewodem USB-A do USB-C oraz dokumentacją produktu. W pudełku zabrakło niestety odbiornika Logi Bolt. Jeżeli chcielibyśmy z niego korzystać, musimy zakupić go oddzielnie, chyba że był on częścią zestawu innego urządzenia Logitech, które kupiliśmy.

mx-anywhere-3s-3

Mysz MX Anywhere 3S to mysz bardzo kompaktowa, o wymiarach zaledwie 100,5 x 65 x 34,4 mm. Waży zaś ona 99 gramów. To niedużo, chociaż trzeba wspomnieć, że można kupić bezprzewodowe, pełnowymiarowe myszy o niższej masie.

Urządzenie wykonano w większości z tworzywa sztucznego, ale nie w całości. Co ważne, jest to tworzywo bardzo przyjemne w dotyku. Choć sprawia ono wrażenie nieco śliskiego, gryzoń pewnie leży w dłoni. Elementem, który się tu bardzo mocno wyróżnia jest metalowa rolka. Dlaczego metalowa? O tym więcej za chwilę.

mx-anywhere-3s-4

Poniżej wspomnianej rolki znalazł się środkowy przycisk, który domyślnie odpowiada za zmianę trybu pracy rolki. Jeszcze niżej umieszczono diodę, która świeci na zielono po uruchomieniu myszy. Po lewej i prawej stronie rolki znajdują się rzecz jasna LPM i PPM, a na lewym boku umieszczono przyciski, które domyślnie są przyciskami Dalej i Wstecz. Wszystkie przyciski klikają przyjemnie cicho.

Od spodu gryzonia widoczne są cztery czarne ślizgacze, sensor, przełącznik zasilania, a także przycisk Easy-Switch. Przycisk Easy-Switch umożliwia błyskawiczne przełączanie się między sparowanymi urządzeniami.

mx-anywhere-3s-5

Jakość wykonania MX Anywhere 3S stoi na wysokim poziomie. Wszystkie elementy myszy są ze sobą dobrze spasowane. Nic tu nie piszczy i nie skrzypi. Design jest minimalistyczny i elegancki. Trzeba jednak powiedzieć, że jej konstrukcja sprawia, iż jest to mysz tylko dla osób praworęcznych.

Jak przebiega parowanie myszy z innymi urządzeniami? Jeśli dysponujemy transmiterem Logi Bolt, wystarczy że wepniemy ten transmiter do komputera, a mysz od razu zacznie z nim współpracować. Z kolei aby połączyć mysz z urządzeniem za pośrednictwem Bluetooth, trzeba tylko kliknąć w przycisk Easy-Switch myszy, a ta wejdzie w tryb parowania. Mysz w trybie parowania będzie widoczna dla komputera czy urządzenia mobilnego – parowanie dokończymy w jego ustawieniach Bluetooth. Aby sparować z myszą drugie lub trzecie urządzenie, wystarczy kliknąć ponownie w przycisk Easy-Switch, aż zacznie migać dioda pod numerkiem 2 lub 3 na spodzie obudowy gryzonia.

mx-anywhere-3s-6

Aplikacja Logi Options+

Tak jak inne nowe sprzęty biurowe Logitecha, MX Anywhere 3S współpracuje na komputerach z aplikacją Logi Options+. Jak już wspomniałam w innych testach, jest to aplikacja o czytelnym interfejsie i prosta w obsłudze.

Za pośrednictwem Logi Options+ możemy sprawdzić poziom naładowania myszy, a także zmienić funkcje większości jej przycisków czy czułość sensora. To jednak nie wszystko. Aplikacja daje też nam do dyspozycji funkcję Logi Flow, która pozwala w płynny sposób sterować wieloma komputerami, a także funkcji Smart Actions, która umożliwia używanie swego rodzaju makr w wybranych programach.

mx-anywhere-3s-7

W Logi Options+ nie podoba mi się jedynie to, że prędkość wskaźnika jest domyślnie wyświetlana w aplikacji w skali procentowej. Wartość DPI ustawienia pojawia się dopiero wtedy, gdy skorzystamy z opcji rozszerzenia zakresu DPI do 8K. To jednak naprawdę drobna wada.

Wrażenia z użytkowania

Jako że MX Anywhere 3S jest myszą bardzo małą, można domyślić się, że nie wypełnia ona całej dłoni. W rezultacie trudno uznać ją za mysz ergonomiczną, a w związku z tym nie korzystałabym z niej w codziennej pracy. Jej kompaktowy rozmiar, ale nie tyko on, sprawia jednak, że to idealna mysz do użytkowania w podróży.

mx-anywhere-3s-8

Również sensor zastosowany w tym urządzeniu powoduje, że z MX Anywhere 3S bezproblemowo korzysta się poza domem, na niemal dowolnej płaskiej powierzchni. Jest to sensor taki sam jak w myszy MX Master 3S, który płynnie przekłada ruchy gryzonia na ruch kursora po ekranie niezależnie od tego, czy gryzoń znajduje się na podkładce, gołym blacie biurka czy plastikowym stoliku. LoD tego sensora jest dość niski, zatem po lekkim podniesieniu myszy kursor przestaje poruszać się po ekranie.

Warto dodać, że sensor wykorzystany w MX Anywhere 3S oferuje dwa razy wyższą rozdzielczość niż sensor myszy MX Anywhere 3, bo aż do 8000 DPI. MX Anywhere 3S to zatem kompaktowa mysz nawet dla bardzo wymagających użytkowników.

mx-anywhere-3s-9

Jedną z flagowych cech MX Anywhere 3S jest również jej wspomniana metalowa rolka, która dzięki temu że jest metalowa, obsługuje technologię MagSpeed i funkcję SmartShift. Normalnie, gdy obracamy rolkę powoli, mysz pracuje w trybie przewijania pojedynczych wierszy, czyli tak, jak rolka każdej innej myszy. Z kolei gdy włączona jest funkcja SmartShift, a my zaczniemy obracać rolkę szybko, ta przejdzie w tryb błyskawicznego przewijania i będzie pracować. Ten drugi tryb świetnie nadaje się do długich arkuszy czy dokumentów tekstowych. Muszę przyznać, że funkcja SmartShift mocno przypadła mi do gustu, natomiast w razie potrzeby można ją wyłączyć. Aplikacja Logi Options+ pozwala też wybrać, czy rolka ma pracować płynnie, czy zapadkowo.

Bateria

Producent deklaruje, że MX Anywhere 3S po naładowaniu do 100% może działać bez konieczności podłączania do zasilania nawet przez 70 dni. Cóż, na przestrzeni kilku dni testowania gryzonia nie dane mi było tego sprawdzić, ale muszę wspomnieć, że podczas tych kilku dni korzystałam z myszy po kilka godzin dziennie, a mimo to stopień jej naładowania nie spadł nawet o jeden procent. To dobry zwiastun.

mx-anywhere-3s-10

Ładowanie myszy odbywa się oczywiście za pośrednictwem dołączonego do zestawu przewodu. Podczas ładowania możemy korzystać z gryzonia.

Podsumowanie

MX Anywhere 3S to naprawdę świetna, kompaktowa mysz bezprzewodowa do pracy w podróży i poza domem. Zmieści się w każdej torbie lub plecaku i skorzystamy z niej na każdej płaskiej powierzchni. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru jest względnie komfortowa, ale jako że nie wypełnia całkowicie nawet drobnej dłoni, nie korzystałabym z niej w pracy codziennej.

mx-anywhere-3s-11

MX Anywhere 3S łączy wiele zalet z pełnowymiarową myszą MX Master 3S – w tym precyzyjny sensor, długi czas pracy na baterii, ciche przyciski, łatwe przełączanie się między wieloma urządzeniami i schludny design. A czy ma ona jakieś wady? Cóż, można śmiało stwierdzić, że 439 złotych za tak małą mysz to dużo, a nawet bardzo dużo.

Mocne strony:

+ schludny design
+ wysoka jakość wykonania
+ długi czas pracy na baterii
+ wsparcie dla wielu urządzeń i systemów
+ cichy klik
+ świetny sensor

Słabe strony:

tylko dla praworęcznych
wysoka cena
brak odbiornika Logi Bolt w zestawie

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktMyszka otrzymała wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.