Logitech G Yeti GX – recenzja. Świetny dynamiczny mikrofon dla twórców

Anna BorzęckaSkomentuj
Logitech G Yeti GX – recenzja. Świetny dynamiczny mikrofon dla twórców

Niektórzy z Was być może pamiętają, że w 2018 Logitech przejął firmę Blue znaną z produkowania sprzętu audio, w tym mikrofonów Yeti. W ubiegłym roku postanowił zrezygnować jednak z wykorzystywania marki Blue i swoje kolejne mikrofony dla twórców-graczy zdecydował się udostępniać jako mikrofony Logitech G Yeti.

Niedawno w moje ręce trafił jeden z pierwszych nowych mikrofonów Yeti – mikrofon Logitech G Yeti GX. Sprawdziłam więc, czy jest on godnym następcą urządzeń wręcz legendarnych wśród internetowych twórców.

Specyfikacja

Logitech G Yeti GX to wyceniony na 699 złotych mikrofon dynamiczny o charakterystyce superkadioidalnej. Dysponuje on kapsułą działającą w zakresie od 60 do 18 600 Hz i z częstotliwością próbkowania 96 kHz / 24 bit.

Mikrofon ten działa w oparciu o interfejs USB i dysponuje dwustrefowym podświetleniem RGB. Na komputerach z systemem Windows lub macOS współpracuje z aplikacją Logitech G Hub. Poniżej umieściłam jego pełną specyfikację.

Logitech G Yeti GX – specyfikacja:

Rodzaj przetwornika:Dynamiczny
Charakterystyka kierunkowości:Superkardioidalna
Rodzaj łączności:Przewodowa
Złącza:USB-C do USB-A
Rodzaj mocowania:Statyw biurkowy, dowolny wysięgnik (wymagany adapter w zestawie)
Próbkowanie:96 kHz / 24 bit
Pasmo przenoszenia:60 – 18 600 Hz
Poziom ciśnienia akustycznego:130dB (THD 1 % kHz)
Stosunek sygnału do szumu:78 dB
Czułość:Brak informacji
Zasilanie:Brak informacji
Podświetlenie:Dwustrefowe RGB z LIGHTSYNC
Wymiary:Wysokość: 170 mm Szerokość: 100 mm Głębokość: 100 mm
Masa:616 g

Budowa i jakość wykonania

Mikrofon Logitech G Yeti GX otrzymujemy w zestawie wraz z podstawką na biurko, kablem USB-C USB-A o długości 2 metrów, dokumentacją produktu, a także adapterem do wysięgników  i statywów z gwintem ⅝” i ⅜”. Brak wysięgnika w zestawie moim zdaniem absolutnie nie jest wadą. Dzięki temu do mikrofonu możemy dokupić dokładnie taki wysięgnik, jaki nam się marzy. Szkoda tylko, że przewód sprzedawany wraz z urządzeniem nie został zamknięty w oplocie.

Obudowa mikrofonu została wykonana z metalu. Jego jedyne plastikowe elementy to znajdujące się z tyłu pokrętło wzmocnienia oraz przycisk pozwalający na wyciszenie urządzenia. Statyw zdaje się być zaś pokryty tworzywem sztucznym, ale jego masa wskazuje na to, że w jego wnętrzu metalu nie brakuje. Sam mikrofon waży bowiem 217 gramów, a statyw 392 gramy. Niska masa samego mikrofonu to cecha, którą warto wziąć pod uwagę przy ewentualnym zakupie wysięgnika.

Duże pokrętło znajdujące się w górnej części statywu pozwala nam na zmianę konta nachylenia mikrofonu i oddzielenie go od statywu, na przykład by przymocować mikrofon do wysięgnika. Dołączony do zestawu adapter, który to umożliwia, wykonany jest z metalu. Spód statywu wyściełany jest zaś warstwą pianki, zadaniem której jest niwelowanie wpływu, jaki mogą mieć na nagrania wszelkie wstrząsy. Górna część mikrofonu pokryta jest zdejmowalną pianką, zaś od spodu znalazł się port USB-C, do którego należy podłączyć przewód zasilający.

Mikrofon posiada kilka podświetlanych elementów – logo Logitech G widoczne z przodu, pierścień znajdujący się w dolnej części urządzenia oraz wspomniane już pokrętło wzmocnienia. Oczywiście ich podświetlenie można wyłączyć. Można też zmienić ich jasność. Są to jednak elementy na tyle subtelne, że ich podświetlenie nie rzuca się przesadnie w oczy. Ogólnie rzecz biorąc, Logitech G Yeti GX prezentuje się ciekawie i jednocześnie bardzo schludnie.

Pod względem jakości wykonania mikrofonowi Logitech G Yeti GX nie mogę absolutnie niczego zarzucić. Jeśli zaś chodzi o jego konstrukcję, to brakuje mi w niej złącza mini jack, który pozwalałby na podłączenie bezpośrednio do mikrofonu słuchawek w celu monitorowania nagrań w czasie rzeczywistym.

Pierwsze wrażenia i funkcje, aplikacja Logitech G Hub

Niewątpliwie ogromną zaletą mikrofonu Logitech G Yeti GX jest prostota jego obsługi. Mikrofon działa na zasadzie plug and play, co oznacza, że możemy korzystać z niego natychmiast po podłączeniu go do komputera. Jego fizyczne pokrętło do kontroli wzmocnienia i przycisk służący do wzmocnienia są świetnie wyczuwalne pod palcami przez co z łatwością odnajduje się je bezwzrokowo. Co ważne, po wybraniu pokrętłem wybranego poziomu wzmocnienia, możemy je nacisnąć, aby włączyć funkcję Smart Audio Lock, która wykorzystuje profesjonalne przetwarzanie dźwięku wbudowane w mikrofon, aby utrzymać odpowiedni poziom bez przycięć i zniekształceń. Jeśli funkcja ta jest włączona, pokrętło świeci na niebiesko. Jeśli zaś świeci na czerwono, oznacza to, że mikrofon jest wyciszony.

Aby móc wykorzystać pełnię możliwości mikrofonu Logitech G Yeti GX, warto zainstalować aplikację Logitech G Hub. Pozwala ona bowiem nie tylko zmienić wygląd podświetlenia mikrofonu, ale też skorzystać z funkcji Blue Voice. Dzięki tej funkcji możemy włączyć jeden z predefiniowanych filtrów, który będzie nakładany na nasz głos w czasie rzeczywistym. Możemy też stworzyć własny i zmodyfikować te już dostępne w aplikacji. Funkcja Blue Voice pozwala ponadto nałożyć na nasz głos specjalne efekty, dzięki którym będziemy brzmieli niczym demon, robot czy obcy. Co ważne, funkcja Blue Voice daje jeszcze dostęp do filtra górnoprzepustowego, dzięki któremu mikrofon mikrofon rejestruje tylko dźwięki o częstotliwościach wyższych niż wybrana przez nas wartość, a więc zbiera jeszcze mniej szumów i dźwięków niepożądanych.

W jakim stopniu możemy zmodyfikować podświetlenie mikrofonu? W aplikacji mamy do dyspozycji wspomnianą opcję zmiany jego jasności. Ponadto możemy zdecydować się na włączenie jednego z kilku gotowych efektów i animacji podświetlenia lub ręcznie zmodyfikować wygląd poszczególnych sekcji podświetlenia.

Na pochwałę zasługuje to, że w aplikacji Logitech G Yeti GX nie panuje bałagan, a jej interfejs jest czytelny (i dostępny w języku polskim). Szkoda tylko, że zakładka Sampler jest w aplikacji aktywna, jeśli posiadamy tylko mikrofon Logitech G. Aby przypisać dostępne w niej sample audio do klawiszy klawiatury czy przycisków myszy, musimy posiadać też klawiaturę lub mysz Logitech G.

Logitech G Yeti GX – jakość nagrań

Przypomnę, że Logitech G Yeti GX to mikrofon z kapsułą dynamiczną, a tak się składa, że mikrofony dynamiczne to nieco lepszy wybór dla twórców, którzy mają zamiar nagrywać w przestrzeniach bez wygłuszenia i/lub z wieloma płaskimi powierzchniami. Mają one mniejszą tendencję do zbierania szumów i odgłosów z otoczenia niż mikrofony pojemnościowe. Superkardioidalna charakterystyka kierunkowości urządzenia sprawia, że wychwytuje on przede wszystkim dźwięki dochodzące z przodu mikrofonu i w niewielkim stopniu też te z tyłu.

Wadą mikrofonów dynamicznych jest to, że przez ich mniejszą czułość trzeba ustawiać je bliżej ust niż mikrofony dynamiczne. Gdy jednak nagrywamy przy komputerze, a obecność mikrofonu  w kadrze nam nie przeszkadza, nie jest to wada aż tak dająca się we znaki. Choć statyw statyw mikrofonu Logitech G Yeti GX jest dość niski, a jego wysokości nie można regulować, po ustawieniu wzmocnienia na 80 procent nie musiałam się do niego garbić. Mogłam też wygodnie ustawić go nieco na bok od moich ust, tak aby stłumić zgłoski wybuchowe bez sięgania po filtr pop. Przy takim wzmocnieniu mikrofon i tak ledwie rejestrował moje klikanie na klawiaturze czy klikanie przyciskami myszy.  

Jeśli chodzi o jakość rejestrowanego mikrofon dźwięku. Ta może nie powala na kolana, ale niewątpliwie jest bardzo wysoka. Trzeba natomiast powiedzieć, że funkcja Blue Voice naprawdę robi robotę. Dzięki niej nasz głos może brzmieć bardzo profesjonalnie i podcastowo. Poniżej umieściłam próbkę głosu zarejestrowaną urządzeniem.

Podsumowanie

W moim odczuciu Logitech G Yeti GX to świetna propozycja dla streamerów i twórców, nie tylko tych będących jednocześnie zapalonymi graczami. Doceniam fakt, że jest to mikrofon dynamiczny, albowiem świat mikrofonów dedykowanych graczom wydaje się być w tej chwili zdominowany przez mikrofony pojemnościowe.

Ten produkt przemówi do wielu osób wysoką jakością rejestrowanego audio, swoim designem, funkcjami i prostotą obsługi. Nie dla każdego obecność podświetlenia RGB będzie istotna, ale jest to niewątpliwie miły dodatek. Właściwie jedyną większą wadą mikrofonu Logitech G Yeti GX jest brak obecności złącza, które pozwalałoby na monitorowanie rejestrowanego z jego użyciem dźwięku na bieżąco.

Mocne strony:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Przyjemne podświetlenie RGB
  • Wysoka jakość rejestrowanego audio
  • Częstotliwość próbkowania 96 kHz / 24 bit
  • Filtr górnoprzepustowy
  • Przydatne funkcje w aplikacji Logitech G Hub
  • Prostota obsługi
  • Schludny design

Słabe strony:

  • Brak portu mini jack do odsłuchu

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.