Huawei MatePad Pro 13.2” – recenzja. Tablet ze świetnym ekranem

Anna BorzęckaSkomentuj
Huawei MatePad Pro 13.2” – recenzja. Tablet ze świetnym ekranem

Niedawno na polskim rynku pojawił się nowy tablet Huawei – Huawei MatePad Pro 13.2” obiecujący niespotykane wrażenia audio wizualne oraz laptopów funkcjonalność. Ale czy ten tablet wymienione obietnice spełnia? Miałam okazję to sprawdzić.

Specyfikacja

Huawei MatePad Pro 13.2” to tablet wyceniony Polsce na 4499 złotych. Urządzenie zawiera wyświetlacz OLED o przekątnej 13,2 cala i rozdzielczości 2880 x 1920 pikseli, 12 GB pamięci RAM, 256 GB pamięci wewnętrznej oraz procesor Kirin 9000W. Ponadto oferuje baterię o pojemności 10 100 mAh (3,85 V), z obsługą szybkiego ładowania o mocy 88 W.

Tablet pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego HarmonyOS 4. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.

Huawei MatePad Pro 13.2” – specyfikacja:

Procesor:Kirin 9000W
Pamięć RAM:12 GB
Pamięć masowa:256 GB
Możliwość rozbudowy pamięci:Nie
Wyświetlacz:13,2”,  OLED, rozdzielczość: 2880 x 1920 pikseli, 269 PPI, odświeżanie do 144 Hz, 1,07 mld kolorów, gama kolorów P3, kontrast 1 000 000:1, jasność do 1000 nitów
Bezpieczeństwo:Rozpoznawanie twarzy
Czujniki:Czujnik oświetlenia, czujnik grawitacyjny, czujnik Halla, żyroskop, kompas
Akumulator:5050 mAh (7,7 V) – odpowiada 10 100 mAh (3,85 V), ładowanie 88 W
Aparat fotograficzny – tył:13 MP (f/1.8, AF), 8 MP (f/2.2, FF, ultraszerokokątny), lampa błyskowa LED
Aparat fotograficzny – przód:16 MP (f/2.2) + czujnik ToF
System operacyjny:HarmonyOS 4
Łączność i lokalizacja:WiFi 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.2 BLE, GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS
Złącza:USB-C 2.0 z OTG
Audio:6 głośników, 4 mikrofony, obsługa kodeków SBC, AAC i LDAC
Wymiary:196,1 x 289,1 x 5,5 mm
Masa:580 g

Budowa i jakość wykonania

Huawei MatePad Pro 13.2” to bardzo cienki i lekki tablet – chyba najcieńszy, z jakim miałam do czynienia. Jego grubość wynosi bowiem zaledwie 5,5 mm, a masa 580 gramów. To oczywiście przekłada się na to, że zarówno podróżowanie z tym tabletem, jak i użytkowanie go przy trzymaniu go w powietrzu, jest dosyć komfortowe – mimo że jest on tabletem dość dużym.

Tylny panel urządzenia wykonano z włókna szklanego i zawiera on delikatnie mieniące się drobiny. Jego powierzchnia jest dosyć śliska, a odciski palców są na niej dość dobrze widoczne. Niemniej, prezentuje się stylowo. Zdaje się, że do wykonania ramek bocznych, które są delikatnie zaokrąglone, wykorzystano z kolei aluminium, z powłoką w kolorze czarnym. Przedni panel jest pokryty w całości szkłem hartowanym, a pod nim znajduje się wspomniany panel OLED, otoczony bardzo cienkimi ramkami. Zastosowane tu materiały, ich wykończenie oraz spasowanie sprawia, że jakość wykonania tabletu naprawdę robi wrażenie.

Na pleckach tabletu znalazło się logo Huawei, wraz z wyspą tylnego aparatu, która tylko trochę wystaje ponad obudowę. Jej minimalistyczny design według mnie idealnie pasuje do całościowego charakteru tego urządzenia.

Obydwie krótsze ramki MatePad Pro 13.2” zawierają cały szereg otworów głośników. Częścią jednej z nich jest ponadto przycisk zasilania, a drugiej port USB-C. Na górnej spośród dłuższych ramek umieszczono otwory mikrofonów oraz przycisk do zmiany głośności. Dodatkowo pod tą ramką znajdują się magnesy, które pozwalają przymocować do tabletu rysik Huawei M-Pencil.

Co ciekawe, przycisk zasilający urządzenia nie zawiera czytnika linii papilarnych. Tablet możemy więc odblokowywać metodami tradycyjnymi, takimi jak kod PIN, albo rozpoznawanie twarzy. Ta druga metoda jest bardzo wygodna. MatePad Pro 13.2” moją twarz wykrywa błyskawicznie.

Akcesoria

Huawei MatePad Pro 13.2” nie zawiera w zestawie klawiatury ani rysika, ale te akcesoria można do niego dokupić. Czy warto? Moim zdaniem tak, a przynajmniej jeśli zamierzasz pracować na nim z dokumentami lub na nim rysować.

Widoczna na zdjęciach magnetyczna klawiatura Huawei Smart Magnetic Keyboard charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, jest wygodna w użyciu i zawiera precyzyjny touchpad. Jej jedyną wadą jest to, że po odłączeniu jej od tabletu nie można jej wyłączyć.

Rysik Huawei M Pencil (3. generacji) jest w stanie rejestrować ponad 10 tysięcy poziomów nacisku, dzięki czemu idealnie przekazuje siłę nacisku na grubość rysowanych kresek, bez opóźnień. Ponadto nie jest on ładowany przewodowo a za pomocą wspomnianego magnetycznego doku będącego częścią tabletu.

Wyświetlacz

Na przedni panel omawianego tabletu patrzy się z przyjemnością. To dlatego, że jego matryca OLED oferuje świetne odwzorowanie barw, wysoką jasność oraz wysoką szczegółowość obrazu. Wynika to z jej parametrów – rozdzielczości 2880 x 1920 pikseli, możliwości wyświetlania ponad miliarda kolorów, kontrastu 1 000 000: 1 i maksymalnej jasności na poziomie 1000 nitów. Wszystko to, w parze z częstotliwością odświeżania do 144 Hz, zapewniającą dużą płynność animacji, sprawia, że Huawei MatePad Pro 13.2 świetnie nadaje się do chłonięcia multimediów, obróbki graficznej czy tworzenia własnych obrazów.

Aha, wspomnę jeszcze, że Huawei MatePad Pro 13.2” obsługuje treści HDR10, chociaż Huawei o tym nie informuje. Filmo- i serialomaniacy powinni natomiast wiedzieć, że Netflix nie pozwala na odtwarzanie na tym tablecie treści w jakości HD. To rozczarowujące, natomiast nie jest to winą producenta. Netflix ma bowiem bardzo przestarzałą i niekorzystną dla użytkownika politykę rozbudowywania białej listy urządzeń obsługujących jego usługę. Natomiast w przypadku pozostałych platform VOD na tym tablecie możemy cieszyć się najwyższą jakością obrazu.

Kolejną zaletą ekranu tego urządzenia jest jego bardzo wysoka responsywność na dotyk. Wyświetlacz błyskawicznie i precyzyjnie reaguje zarówno na kontakt z naszymi palcami, jak i z rysikiem Huawei M-Pencil. To bardzo istotna cecha dla artystów, którzy mogą być tym tabletem zainteresowani.

W górnej części wyświetlacza Huawei MatePad Pro 13.2” zawiera spore wcięcie dla przedniej kamerki. Kompletnie nie wadziło mi ono jednak podczas użytkowania urządzenia.

Audio

Huawei MatePad Pro 13.2” wykorzystuje aż 6 głośników – 4 niskotonowe i 2 wysokotonowe. Te oferują świetną jakość dźwięku. Niezależnie od tego, czy za jego pośrednictwem odtwarzania jest muzyka, czy audio oglądanych filmów, dźwięk jest klarowny i zbalansowany. Ponadto głośniki oferują zaskakująco wysoki poziom głośności.

Oczywiście z tabletem możemy sparować dowolne słuchawki bezprzewodowe czy głośniki. W parze z nimi będzie w stanie korzystać zarówno z podstawowych kodeków SBC i AAC, jak i oferującego wyższą jakość dźwięku kodeku LDAC.

Oprogramowanie

Oczywiście skoro mowa o sprzęcie Huawei, to na pokładzie MatePada 13.2” znalazł się nie Android, a system HarmonyOS 4. Ponadto na urządzeniu nie możemy skorzystać z aplikacji Google (a przynajmniej nie w prosty sposób), a wiele popularnych aplikacji nie jest dostępnych w sklepie z aplikacjami AppGallery. Trzeba je pobierać z plików .apk. Aplikacje preinstalowane na urządzeniu to w większości przydatne narzędzia, natomiast trochę irytuje obecność na tablecie wielu folderów z polecanymi aplikacjami do pobrania. Każdy z tych folderów można usunąć dopiero po wyłączeniu rekomendacji aplikacji dla każdego z nich. To tyle z wad w tym temacie.

HarmonyOS 4 działa bardzo płynnie i nie sprawia żadnych problemów w kwestii swojej stabilności. Jest też bardzo intuicyjny w obsłudze. Ponadto zapewnia spore możliwości personalizacji – w ustawieniach systemu znajdziemy wiele tapet do wyboru, różne motywy i ikony, a także wiele wersji widoku „Zawsze na ekranie”. Zmienimy też w nich układ ikon i nie tylko. Oferuje też pewne funkcje ułatwiające multitasking, na czele z funkcją wyświetlania wielu okien na ekranie na raz.

Istotną wadą HarmonyOS 4 jest brak trybu desktopowego, który ułatwiałby nieco pracę biurową. Szkoda też, że tablet nie obsługuje kart Sim i łączności komórkowej.

Wydajność

Za wydajność tabletu Huawei MatePad Pro 13.2” odpowiada debiutujący procesor Kirin 9000W. Producent informuje jednak tylko o tym, że jest to układ ośmiordzeniowy, wykonany w technologii 7 nm – nie ujawniono, co różni go od innych procesorów z serii Kirin 9000.

Poza procesorem Kirin 9000W Huawei MatePad Pro 13.2” oferuje 12 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej. Tej drugiej nie można rozszerzyć z pomocą karty pamięci, a szkoda.  

Niestety do wyników benchmarków przeprowadzonych na tym tablecie należy podejść z pewnym dystansem. Antutu 10 podaje bowiem wynik, który nie uwzględnia GPU (że względu na brak zgodności z API Vulcan). Ten jest więc zaniżony do 633 118 punktów. W benchmarku Geekbench 6 wszystkie rdzenie CPU uzyskały 4035 punktów, pojedynczy rdzeń CPU 1170 punktów, a GPU uzyskał 2341 punktów.

Na podstawie powyższych informacji można wysnuć wniosek, że Huawei MatePad Pro 13.2” dysponuje wydajnością niższą, niż można by oczekiwać od urządzenia tej klasy. Muszę natomiast zaznaczyć, że w codziennym użytkowaniu tablet sprawdza się świetnie. Jego aplikacje włączają się błyskawicznie, a przełączanie się między nimi jest bardzo płynne. W związku z tym wykonywanie na nim takich czynności jak praca z dokumentami, przeglądanie Internetu, oglądanie materiałów wideo czy rysowanie jest bardzo przyjemne.

Dodam też, że przy działaniach wymagających od tabletu pracy z wyższą wydajnością, temperatura urządzenia wzrasta w bardzo niskim stopniu. Charakteryzuje się więc wysoką kulturą pracy.

Fotografia

Osobiście nie znam osoby, która wykonywałaby jakiekolwiek zdjęcia tabletem. Korzystanie ze smartfonu jest w tej kwestii po prostu wygodniejsze. Huawei MatePad Pro 13.2” zawiera jednak podwójny aparat tylny, składający się z sensorów o rozdzielczości 13 MP i 8 MP, a także aparat przedni o rozdzielczości 16 MP.  To, że sensor przedni dysponuje wyższą rozdzielczości ma sens – będzie on bowiem wykorzystywany przez większość osób częściej, podczas wirtualnych spotkań.

A co z jakością zdjęć z tych aparatów? Ich ocenę pozostawiam Wam. Co nieco przykładów umieściłam w poniższej galerii.

Z pomocą tylnego aparatu urządzenia nagramy materiały wideo nawet w 4K przy 30 klatkach na sekundę. Aparat przedni nagrywa maksymalnie w rozdzielczości 1080p.

Tablet wykorzystuje rzecz jasna dedykowaną aplikację aparatu, w której skorzystamy z różnych trybów fotografowania oraz licznych filtrów. Jej obsługa jest prosta i intuicyjna.

Bateria

Za zasilanie omawianego tabletu odpowiada bateria o pojemności 10 100 mAh. Tak duża pojemność sprawia, że jak na urządzenie z tak dużym i tak jasnym ekranem Huawei MatePad Pro 13.2” cechuje się naprawdę długim czasem pracy na baterii. Zaskakiwało mnie, jak wiele odcinków serialu mogłam na nim obejrzeć pod rząd.

HUAWEI MatePad Pro 13.2”

Kolejną zaletą tabletu jest jego szybkie ładowanie. Dołączona do zestawu ładowarka dysponuje mocą 88 W i potrafi naładować urządzenie od 0 do 100 procent w jakąś godzinę.

Podsumowanie

Huawei MatePad Pro 13.2” może i nie jest urządzeniem bez wad i niedociągnięć, ale naprawdę trudno mi Wam tego urządzenia nie polecić. Obcowanie z nim było bowiem dla mnie czystą przyjemnością, co zawdzięcza on swojemu świetnemu ekranów OLED, lekkiej i smukłej konstrukcji oraz bardzo dobrym akcesoriom.

Chociaż wydajność tabletu mogłaby być nieco wyższa, to oferuje on za to wysoką kulturę pracy. Czas pracy na baterii jest zaś zadowalający, a ładowanie z pomocą ładowarki 88 W bardzo szybkie. Nie można też zapominać o zestawie głośników, który świetnie sprawdza się przy chłonięciu multimediów.

Mocne strony:

  • Świetny wyświetlacz
  • Elegancki design
  • Wysoka jakość wykonania
  • Lekka i smukła konstrukcja
  • Bardzo dobre głośniki
  • Dobra kultura pracy
  • Obsługa szybkiego ładowania
  • Bardzo dobre akcesoria, ale…

Słabe strony:

  • … sprzedawane oddzielnie
  • brak obsługi sieci komórkowej
  • brak slotu na kartę pamięci
  • brak trybu desktopowego

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.