ASUS Zenbook Duo UX8406 – recenzja. Dwa ekrany w jednym laptopie

Anna BorzęckaSkomentuj
ASUS Zenbook Duo UX8406 – recenzja. Dwa ekrany w jednym laptopie

Chyba każdy wie jak wygląda przeciętny laptop. Coraz częściej na międzynarodowych targach debiutują jednak laptopy, które swoim designem absolutnie zaskakują. Jednym z takich urządzeń był Asus Zenbook Duo UX8406 – laptop wyposażony w dwa pełnowymiarowe i dotykowe ekrany OLED oraz odłączaną pełnowymiarowe klawiaturę. Brzmi ciekawie, nieprawdaż? Niedawno laptop ten trafił w moje ręce, dzięki czemu mogłam przekonać się, czy jego nietuzinkowa konstrukcja ma sens. Zapraszam do lektury mojej recenzji tego urządzenia!

Specyfikacja

ASUS Zenbook Duo (2024) UX8406, jak wspomniałam, posiada aż dwa wyświetlacze OLED. W przypadku testowanego egzemplarza mowa o dwóch 14-calowych wyświetlaczach o rozdzielczości 3K. Urządzenie dysponuje też jednak klawiaturą i touchpadem, będących częścią specjalnej nakładki, a w jego wnętrzu znalazł się procesor Intel Core Ultra 9 185H z kartą graficzną Intel Arc Graphics.

Laptop może zawierać ponadto nawet 32 GB pamięci RAM LPDDR5X, dysk SSD o pojemności 2 TB oraz baterię o pojemności 75 Wh. Pracuje z kolei pod kontrolą systemu Windows 11 Home oraz obsługuje Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3.

W bazowej konfiguracji ASUS Zenbook Duo UX 8406 kosztuje 9999 złotych. W przetestowanej przeze mnie wersji z procesorem Intel Core Ultra 9 185H kosztuje zaś 12 999 złotych. Pełną specyfikację przetestowanego egzemplarza umieściłam poniżej.

ASUS Zenbook Duo UX8406 – specyfikacja:

Ekrany:2x 14”, 3K (2880 x 1800 pikseli) OLED, dotykowy, błyszczący, proporcje 16:10, czas reakcji 0,2 ms, odświeżanie 120 Hz, jasność 400 nitów, jasność szczytowa HDR 500 nitów, DCI-P3: 100%, 1 000 000:1, CERTYFIKAT VESA wyświetlacz HDR True Black 500, 1,07 mld kolorów, Walidacja Pantone, obsługa rysika
Pamięć RAM:32 GB LPDDR5X
Procesor:Intel Core Ultra 9 185H 2.3 GHz
Karta graficzna:Intel Arc Graphics
Przestrzeń dyskowa:2 TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
Złącza:1x USB-A 3.2 Gen 1, 2x USB-C z Thunderbolt 4, 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x mini jack
Podświetlenie klawiatury:Tak, białe, 3 stopnie jasności
Komunikacja bezprzewodowa:Wi-Fi 6E (802.11ax) 2×2, Bluetooth 5.3
Zabezpieczenia:TPM 2.0, rozpoznawanie twarzy Windows Hello
Audio:Technologia inteligentnego wzmacniacza, zintegrowany mikrofon, głośniki harman/kardon
Kamera:FHD, z funkcją podczerwieni
Pojemność akumulatora:75 Wh
Zawartość zestawu:Pokrowiec, Stylus, Laptop, Zasilacz AC 65 W ze złączem USB-C
Oprogramowanie:Windows 11 Home
Wymiary:1,35 x 21,79 x 1,46 ~ 1,99 cm
Masa:1,65 kg

Budowa i jakość wykonania

ASUS Zenbook Duo UX8406 otrzymujemy w zestawie z ładowarką o mocy 65 W, etui oraz rysikiem ASUS Pen 2.0. Zatem, tak naprawdę niczego w nim nie brakuje. To, że ASUS Zenbook Duo 2024 UX8406 charakteryzuje bardzo nietypowa konstrukcja, już wiecie. Taką konstrukcję wykorzystuje w tej chwili niewiele urządzeń, nielicznych producentów. Przyjrzymy się jednak bliżej temu konkretnemu sprzętowi.

ASUS Zenbook Duo (2024) UX8406 składa się jak każdy laptop, natomiast zarówno jego górna, jak i dolna część jest pokryta w zdecydowanej większości matrycą OLED. To powiedziawszy, na tą dolną możemy nałożyć dołączoną do zestawu, magnetyczną nakładkę zawierającą klawiaturę oraz touchpad, dzięki której sprzęt jest w stanie wyglądać prawie jak klasyczny laptop. Co ważne, ta nakładka siedzi na dolnym panelu i w ogóle się nie ślizga, co pozytywnie wpływa na jej wygodę użytkowania. Dodam też, że przycisk zasilania nie jest częścią nakładki, przez co możemy z niego korzystać również po jej zdjęciu.

Niestety ASUS Zenbook Duo UX8406 jest dosyć gruby i ciężki. Waży bowiem aż 1,65 kilograma, a to sporo jak na 14-calowy laptop. Jego grubość wynosi z kolei nawet 1,99 centymetra, a tymczasem transportowanie laptopa bez nakładki z klawiaturą i touchpadem nie wchodzi w grę. Jeśli zamkniemy sprzęt bez niej, pomiędzy ekranami pozostanie duża szczelina, do której będą mogły dostać się zanieczyszczenia, a nawet niektóre przedmioty. Poza tym zamknięcie laptopa bez nakładki nie sprawia, że jest on cieńszy.

Co ważne, nakładka została pokryta od spodu miękkim materiałem, natomiast producent uprzedza, aby w racie potrzeby wycierać z niego zanieczyszczenia – tak aby dolny ekran nie został porysowany. Nakładka zawiera też z lewej strony przełącznik aktywujący łączność Bluetooth, która pozwala korzystać z klawiatury i touchpada oraz dwóch ekranów jednocześnie. Wszystkie tryby, w których laptop może działać, omówię jednak później.

ASUS Zenbook Duo (2024) UX8406 zawiera ciemną, matową obudowę wykonaną z aluminium. Na jego górnej pokrywie znalazło się logo ASUS ZenBook, a na dolnej widzimy szereg otworów wentylacyjnych, otwory głośników, a także dużą, metalową podstawkę z metalowymi zawiasami. Podstawkę tą możemy odchylić o x stopni, aby wygodnie korzystać z dwóch ekranów laptopa jednocześnie i/lub zapewniać lepszy dopływ powietrza do układu chłodzenia. Jej wykonanie zdaje się być solidne, a więc powinna ona bezawaryjnie służyć tak długo, jak sam laptop. Jej zawiasy pracują nieco opornie, natomiast dzięki temu trudno złożyć podstawkę przez przypadek.

Jeśli chodzi o dostępne porty, to z lewej strony laptopa, wraz z szeregiem otworów wentylacyjnych, umieszczono port USB-A oraz dwa porty USB-C z Thunderbolt 4, które pełnią również rolę portów ładowania. Z drugiej strony mamy bliźniaczy zestaw otworów wentylacyjnych, złącze audio oraz port HDMI 2.1. Zabrakło tu czynnika na karty SD, który mógłby przydać się twórcom – jednych z odbiorców, do których ten sprzęt jest kierowany. Z pewnością niektórzy chcieliby też więcej portów USB-A.

Ostatnią porcję otworów wentylacyjnych można zauważyć w zawiasie górnej pokrywy laptopa. Z przodu urządzenia umieszczono zaś niewielkie gumowe podstawki, które mają zapobiegać się jego ślizganiu po powierzchni stołu czy biurka po rozłożeniu dolnej podstawki.

Nie da się zaprzeczyć temu, że ASUS Zenbook Duo UX8406 został wykonany porządnie. Porównując go do sprzętu konkurencji widać też, że zaprojektowano go, rozwiązując pewne problemy stwarzane przez ten sprzęt. Jaki się jednak za chwilę przekonasz, ASUS Zenbook Duo 2024 nie jest urządzeniem idealnym.

Wyświetlacz(e)

Niewątpliwie zaletą omawianego laptopa jest to, że wykorzystuje dwa identyczne ekrany OLED. Obydwa są dotykowymi ekranami o przekątnej 14 cali, rozdzielczości 3K (2880 x 1800 pikseli) i częstotliwości odświeżania do 120 Hz. Obydwa oferują jasność do 400 nitów (500 nitów w HDR), 100-procentowe pokrycie palety kolorów DCI-P3, współczynnik kontrastu 1 000 000:1 i obsługują 1,07 mld kolorów. Ponadto obydwa obsługują dołączony do zestawu rysik z wymiennymi końcówkami.

W związku z wymienionymi parametrami wyświetlacze laptopa wyświetlają obraz bardzo szczegółowy, a pokazywane na nich animacje są płynne. Jasność na poziomie 400 nitów nie jest wyróżnikiem godnym uwagi, natomiast do pracy w pomieszczeniach jest ona więcej niż wystarczająca. Jeśli zaś chodzi o odwzorowanie kolorów, to w tej kwestii nie można mieć do laptopa żadnych zastrzeżeń, tak jako jak w kwestii kątów widzenia. Zastrzeżenia można mieć natomiast do refleksów tworzonych przez błyszczącą powierzchnię zwłaszcza górnego wyświetlacza w niektórych warunkach.

Responsywność dwóch ekranów na dotyk stoi na bardzo wysokim poziomie, niezależnie od tego, czy dotykamy je palcem czy rysikiem. Zdarzało mi się jednak, że gdy opierałam rękę na ekranie, i próbowałam narysować coś rysikiem laptop wykrywał i rękę i rysik, przez co zamiast rysować obracałam wirtualne płótno w otwartej aplikacji. Sam rysik cechuje się wysoką jakością wykonania i wygodną konstrukcją, ale szkoda, że nie można ładować go bezprzewodowo.

Na pochwałę zasługuje również to, jak cienkie są ramki otaczające ekrany urządzenia. W tej górnej górnego ekranu umieszczono kamerkę internetową FHD wraz z czujnikami podczerwieni, które umożliwiają odblokowywanie laptopa z pomocą rozpoznawania twarzy Windows Hello. To bardzo wygodna metoda.

Klawiatura, touchpad i tryby pracy

Podświetlana na biało klawiatura będąca częścią nakładki dla laptopa ASUS Zenbook Duo UX8406 jest pozbawiona bloku numerycznego, ale nie powinno to nikogo dziwić. Zawiera ona za to mnóstwo klawiszy funkcyjnych.

Klawisze klawiatury charakteryzują się niskim skokiem i wyraźnym punktem aktywacji. Najważniejsze jest jednak to, że pisze się na niej dość wygodnie – głównie dlatego, że klawisze dzielą rozsądne odstępy, a ich układ nie jest w żaden sposób udziwniony.

Umieszczony centralnie touchpad precyzyjnie przekazuje ruchy palców na zachowanie kursora na ekranie. Ponadto cechuje się przyjemnym ślizgiem. Jeśli chodzi o jego rozmiar, to powiedziałabym, że nie jest on ani za duży, ani za mały.

Warto dodać, że w razie potrzeby zamiast z fizycznej klawiatury na laptopie możemy korzystać z klawiatury wirtualnej. Aby ją aktywować, należy wykonać na dolnym ekranie gest przesunięcia sześciu palców w górę. Niemniej, wirtualna klawiatura nie jest aż tak wygodna. Poza tym z klawiatury fizycznej możemy korzystać zarówno wtedy, kiedy ta jest nałożona na dolny ekran, jak i wtedy, gdy jest położona przed laptopem czy obok niego – jak tylko sparujemy ją przełącznikiem Bluetooth.

No właśnie, nakładka z klawiaturą, podstawka na spodzie laptopa oraz pewne funkcje zaimplementowane w oprogramowaniu sprawiają, że z tego urządzenia możemy korzystać w kilku różnych trybach. Możemy go rzecz jasna użytkować niczym zwykły laptop. Możemy też podnieść go na podstawce i ustawić klawiaturę przed urządzeniem, by używać dwóch ekranów. Poza tym jest jeszcze opcja ustawienia laptopa na boku i korzystania z ekranów ustawionych pionowo. Artyści mogą się nawet pokusić o zdjęcie z leżącego laptopa klawiatury, by jeden ekran wykorzystywać do rysowania, a drugi do oglądania poradników poświęconych właśnie rysowaniu.

Dwa ekrany do dyspozycji niewątpliwie wpływają pozytywnie na produktywność. Na takim laptopie możemy widzieć bowiem jeszcze więcej aplikacji na raz. Na laptopy o takiej konstrukcji nie jest jeszcze jednak całkowicie gotowy… system Windows 11.

Oprogramowanie

Windows 11, pod kontrolą którego ASUS Zenbook Duo 2024 pracuje, ma swoje ograniczenia. Niestety brakuje mu funkcji, które ułatwiałyby pracę na komputerach z wieloma ekranami czy monitorami. Oczywiście producent zastosował na laptopie dodatkowe, własne aplikacje, które mają to rekompensować, jednakże w rzeczywistości nie rekompensują one tego w stu procentach.

Aplikacje Asus zainstalowane na urządzeniu to przede wszystkim MyASUS, ScreenXpert i kilka mniejszych powiązanych z nimi narzędzi. Niestety te aplikacje nie są zbyt intuicyjne. Przede wszystkim, zawierają nadmiar informacji, zakładek i przycisków, wśród których po prostu trudno się odnaleźć. Aplikacja ScreenXpert wydaje się po prostu przekombinowana. Moim zdaniem co najmniej połowa jej funkcji dla większości użytkowników będzie po prostu zbędna.

Oczywiście, część funkcji aplikacji ScreenXpert jest przydatna – na przykład funkcja wywoływania gestem wirtualnej klawiatury i obsługa innych gestów. Jej obecność nie zmienia jednak faktu, że funkcjonalność paska zadań na drugim ekranie w Windows 11 jest ograniczona, a także tego, że klawiatura wirtualna powinna pojawiać się na ekranie przy próbie pisania tekstu automatycznie, jeśli nie korzystamy z klawiatury fizycznej.

Wydajność

ASUS Zenbook Duo UX8406 wykorzystuje nowy topowy procesor Intel Core Ultra 9 185H z serii Meteor Lake, a w parze z nim mamy aż 32 GB pamięci RAM LPDDR5X. Intel Core Ultra 9 185H to procesor wyposażony w łącznie 16 rdzeni – 6 rdzeni wydajnościowych i 10 energooszczędnych; o 22 wątkach. Jaką moc obliczeniową ten zestaw gwarantuje?

Rzecz jasna, dzięki wspomnianym podzespołom Asus Zenbook Duo UX8406 oferuje sporą wydajność, co doskonale pokazują wyniki benchmarków. W związku z tym laptop pozwala pracować wygodnie w wielu aplikacjach jednocześnie, sprawnie obrabiać zdjęcia czy renderować materiały wideo. Niemniej, podczas codziennego użytkowania zdarzały mu się drobne zachłyśnięcia za sprawą throttlingu. Na szczęście, podczas realizacji wymagających zadań Asus Zenbook Duo UX8406 nie pracował zbyt głośno.

ASUS Zenbook Duo UX8406 – wyniki benchmarków:

  • PCMark 10 – 6435 punktów
  • 3DMark Time Spy – 2949 punktów
  • Cinebench R24 Single Core – 102 punkty
  • Cinebench R24 – Multi Core – 540 punktów

Choć ASUS Zenbook Duo UX8406 nie jest dedykowany graczom, wydajność zintegrowanej z jego procesorem karty graficznej pozwala cieszyć się grami wideo, ale tylko tymi o niskich wymaganiach sprzętowych. Dla testu na laptopie uruchomiłam bowiem Baldur’s Gate 3. Niestety, w tej grze ledwo wyciągał on 20 FPS, i to przy niskich ustawieniach graficznych. Podnadto po jej włączeniu niemal natychmiast wystąpił throttling, który dodatkowo powodował podczas rozgrywki nieprzyjemne ścinki.

ASUS Zenbook Duo (2024) UX8406 na szczęście wykorzystuje dysk nie dość, że o pojemności 2 TB, to także szybki. Wyniki jego pomiarów widać na poniższym zrzucie ekranu.

Bateria

ASUS Zenbook Duo UX8406 wykorzystuje baterię o pojemności 75 Wh. Jest to pojemność dość spora, ale mimo to czas pracy laptopa potrafi rozczarować. O ile przy pracy z pojedynczym ekranem, przy umiarkowanym użytkowaniu, urządzeniem możemy cieszyć się przez 8-9 godzin, tak przy pracy z dwoma włączonymi ekranami, czas pracy spada do około sześciu godzin. Dodam, że przez umiarkowane użytkowanie mam na myśli korzystanie przede wszystkim z przeglądarki Google Chrome i edytora tekstu, przy około 40 procentach jasności ekranu. Podczas oglądania materiałów wideo czy edytowania filmów bateria będzie rozładowywać się jeszcze szybciej.

Ładowarka laptopa składa się z niewielkiej kostki połączonej na stałe z gumowym przewodem o złączu USB-C. Ładowarka ta dysponuje mocą 65 W i jest w stanie naładować urządzenie od 0 do 100 procent w ciągu około 2 godzin.

Podsumowanie

ASUS Zenbook Duo UX8406 to niewątpliwie ciekawy sprzęt. Trzeba natomiast przyznać, że jego możliwości, wynikające z jego nietypowej konstrukcji, będzie w stanie wykorzystać w pełni mała grupa użytkowników. Jeżeli potrzebujesz komputera do pracy biurowej czy oglądania multimediów, zadowolisz się w zupełności zwyczajnym laptopem lub komputerem stacjonarnym i moim zdaniem lepiej wykorzystasz swój budżet.  

Oczywiście pod względem sprzętowym Asus Zenbook Duo 2024 UX8406 to urządzenie z wysokiej półki. Mamy tu przecież topowy procesor z serii Meteor Lake, 32 GB pamięci RAM, dwa ekrany OLED o rozdzielczości 3K czy dysk SSD o pojemności 2 TB. Z kolei oprogramowanie w tym laptopie pozostawia co nieco do życzenia, choć trzeba zaznaczyć, że w tej kwestii sporo roboty do wykonania ma jeszcze zarówno Asus, jak i Microsoft.

Mocne strony:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Schludny design
  • Świetne ekrany OLED o rozdzielczości 3K
  • Przemyślana konstrukcja
  • Wygodna nakładka z wygodną klawiaturą i bardzo dobrym touchpadem
  • Rozpoznawanie twarzy Windows Hello
  • Rysik i etui w zestawie

Słabe strony:

  • Krótki czas pracy na baterii
  • Podatny na throttling
  • Wysoka masa
  • Oprogramowanie wymaga dopracowania

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.