ASUS ROG Ally – recenzja. Godny konkurent Steam Decka

Anna BorzęckaSkomentuj
ASUS ROG Ally – recenzja. Godny konkurent Steam Decka

Steam Deck w końcu doczekał się porządnej konkurencji. Po tym, gdy Valve wypuściło na rynek swój handheldowy komputer dla graczy, niejedna firma postanowiła pójść w jego ślady. Niemniej, zarówno Razer, jak i Logitech udostępnili rozwiązania bazujące na systemie Android, dedykowane głównie grom mobilnym i graniu w chmurze – Razer Edge i Logitech G Cloud Gaming. Zgoła inną propozycję ma od niedawna w zanadrzu ASUS, w postaci ASUS ROG Ally z Windows 11.Jaką wydajność oferuje ASUS ROG Ally? Czy to dobra alternatywa dla Steam Decka? Czy warto go kupić? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszej recenzji.

Urządzenie ASUS ROG Ally zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę ASUS.

Specyfikacja

ASUS ROG Ally sprzedawany jest na razie w jednej konfiguracji. Konfiguracja ta obejmuje procesor AMD Ryzen Z1 Extreme, układ graficzny AMD RDNA 3.0, 16 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz dysk SSD M.2 NVMe o pojemności 512 GB. Urządzenie dysponuje też 7-calowym, dotykowym wyświetlaczem IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD) i częstotliwości odświeżania 120 Hz. Ekran obsługuje technologię AMD FreeSync i jest pokryty szkłem Gorilla Glass Victus z powłoką Gorrilla Glass DXC.

asus-rog-ally-2

Handheldowy komputer dla graczy od ASUS to również podświetlenie RGB, bogaty zestaw przycisków i złącz, a także bateria o pojemności 40 Wh. Jak wspomniałam, urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Windows 11.

ASUS ROG Ally został wyceniony w Polsce na 3799 złotych. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.

ASUS ROG Ally – specyfikacja:

  • Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme (8 rdzeni, 16 wątków, 3.3 – 5.1 GHz)
  • Układ graficzny: AMD RDNA 3.0 (2700 MHz)
  • Pamięć RAM: 16 GB LPDDR5
  • Dysk: 512 GB SSD M.2 NVMe
  • Wyświetlacz: Dotykowy, IPS, błyszczący, 7”, 1920 x 1080 pikseli, 120 Hz, AMD FreeSync, Gorilla Glass Victus z powłoką Gorilla Glass DXC
  • Złącza: 1x USB-C (3.2 Gen 2), 1x wyjście audio, 1x czytnik kart pamięci microSD, 1x złącze ROG XG
  • Przyciski: D-Pad, 2 gałki analogowe, lewy i prawy bumper, lewy i prawy trigger, łopatki M1 i M2, , + i -, przyciski A/B/X/Y, przycisk Armoury Crate, Przycisk Command Center, Przycisk Menu, Przycisk Armoury Crate, Przycisk View
  • Bateria: 40 Wh
  • Podświetlenie RGB: Tak
  • Audio: Wbudowane głośniki stereo, wbudowany mikrofon, obsługa Dolby Atmos
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 6E (trójzakresowe), Bluetooth 5.2
  • Zabezpieczenia: czytnik linii papilarnych, procesor bezpieczeństwa Microsoft Pluton
  • System operacyjny: Windows 11
  • Zawartość zestawu: ASUS Rog Ally, przewód USB-C, ładowarka 65 W
  • Wymiary: 280 x 111 x 32 mm
  • Masa: 608 g
  • Gwarancja: 24 miesiące

Wygląd i jakość wykonania

ASUS ROG Ally jest sprzedawany w schludnym pudełku, wewnątrz którego oprócz handhelda znajduje się przewód USB-C oraz zasilacz 65 W. Trzeba przyznać, że samo urządzenie prezentuje się naprawdę świetnie. Jego białą obudowę zdobią akcenty w postaci czarnych przycisków, a także wzornictwo charakterystyczne dla marki ROG. Efektywność całości podkreślają dodatkowo diody RGB, podświetlające dookoła obydwie analogowe gałki.

asus-rog-ally-3

Obudowę ASUS ROG Ally wykonano w całości z twardego, matowego plastiku, na którym odciski palców nie są widoczne. Wszystkie elementy urządzenia są ze sobą świetnie spasowane. Co więcej, urządzenie w przeciwieństwie do Nintendo Switch nie jest kompletnie płaskie. Jego uchwyty wyprofilowano tak, aby te pasowały do kształtu dłoni. Dzięki temu i dlatego, że ASUS ROG Ally charakteryzuje się równomiernym rozkładem masy, trzyma się tego handhelda naprawdę komfortowo. Co istotne, w obrębie uchwytów podczas rozgrywki pojawiają się haptyczne wibracje.

Z przodu urządzenia, po obydwu stronach, znajdziemy otwory głośników i otwory mikrofonów. Nota bene, głośniki te grają zaskakująco głośno. Po lewej stronie umieszczono zaś D-pad, a powyżej niego jedną z analogowych gałek oraz przyciski View i Command Center. Po prawej stornie od ekranu znalazła się zaś druga gałka analogowa, a nad nią przyciski A/B/X/Y, Armoury Crate i Menu. Układ przycisków może kojarzyć się z układem kontrolerów Xbox.

asus-rog-ally-4

Na górnej krawędzi ASUS ROG Ally oprócz otworów wentylacyjnych umieszczono przyciski RB i LB, RT i LT, a między nimi złącze audio, gniazdo kart micrSD, port USB-C, złącze ROG XG Mobile, przyciski głośności, wskaźnik naładowania baterii, wskaźnik zasilania oraz przycisk zasilania z czujnikiem linii papilarnych. Z tyłu oprócz kolejnych otworów wentylacyjnych znajdują się przyciski przyciski Macro.

asus-rog-ally-5

Wiele osób zadowoli fakt, że ASUS ROG Ally jest mniejszy i lżejszy niż Steam Deck. Mierzy tylko 280 x 111 x 32 mm i waży 608 gramów, podczas gdy wymiary i masa Steam Decka to odpowiednio 298 x 117 x 49 mm i 669 gramów.

Wyświetlacz

ASUS ROG Ally oferuje zdecydowanie lepszy wyświetlacz niż Steam Deck. Przy tej samej, 7-calowej przekątnej, cechuje się wyższą rozdzielczością, bo Full HD zamiast HD, i wyższą częstotliwością odświeżania, bo 120 Hz zamiast 60 Hz. Po co 120 Hz w handheldzie. Jasne, w najnowszych grach AAA nie osiągniemy na nim 120 FPS, ale w przypadku gier starszych i wielu gier indie spokojnie można na to liczyć.

asus-rog-ally-6

Ekran ASUS ROG Ally to rzecz jasna ekran dotykowy. Jego powierzchnia jest błyszcząca. Matryca IPS oferuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów i niezłą jasność – sięgającą według producenta 500 nitów. Gry wyglądają na niej bardzo dobrze.

Przyciski

Układ przycisków oferowany przez ASUS ROG Ally mi w dużej mierze odpowiada. Wynika to z tego, że znacznie wygodniej korzysta mi się z analogów, jeżeli jeden z nich umieszczony jest wyżej względem drugiego, niż z analogów umieszczonych na tym samym poziomie. Wolałabym jednak, aby wszystkie przyciski zlokalizowane po prawej stronie przesunięto nieco w dół. Podczas rozgrywki zauważyłam jednak, że mój przycisk musiał sięgać do przycisków A/B/X/Y bardzo nienaturalnie.

asus-rog-ally-7

Niestety oznaczenia przycisków A/B/X/Y nie kontrastują odpowiednio z tłem przycisków. Dlatego są one niewidoczne, jeśli gramy w ciemności lub przy ambientowym oświetleniu. Oczywiście, będzie nam to przeszkadzać, dopóki nie nauczymy się układu przycisków na pamięć. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie przyciski, w tym przyciski A/B/X/Y działają zupełnie bezproblemowo nawet podczas bardzo intensywnej rozgrywki i klikają w przyjemny sposób – zwłaszcza triggery.

Warto wspomnieć, że uchwyty urządzenia i przyciski RB i LB oraz RT i LT posiadają chropowatą powierzchnię, dzięki czemu nie ślizgają się pod palcami. Analogi i przyciski Macro pokryto zaś przyjemną w dotyku gumą.

asus-rog-ally-8

Oprogramowanie

Jak już napisałam wcześniej, ASUS Rog Ally współpracuje pod kontrolą systemu Windows 11. Niestety, z tego systemu nie korzysta się na tak malutkim ekranie najwygodniej, co jest jednak wyłącznie winą Microsoftu. Gigant nadal nie dopracował go odpowiednio pod kątem małych urządzeń przenośnych. Niemniej jednak, dzięki obecności Windows 11 zamiast Linuxa, na urządzeniu uruchomimy bezproblemowo całe mnóstwo gier.

asus-rog-ally-9

Użytkowanie handhelda ułatwiają nieco aplikacje ASUS Command Center oraz Armoury Crate. Na ich obecność na laptopach z reguły narzekam, a tu są rzeczywiście przydatne. Command Center pozwala na szybką zmianę ustawień urządzenia podczas rozgrywki – zmianę częstotliwości odświeżania ekranu, włączenie monitorowania zużycia zasobów czy przełączenie się w tryb Turbo. Armoury Crate daje natomiast wygodny dostęp do gier z różnych platform w jednym miejscu i szerokiego zakresu ustawień urządzenia, w układzie przyjaźniejszym dla obsługi dotykowej niż opcje Windows 11.

Podzespoły i wydajność

Za wydajność ASUS ROG Ally odpowiada 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor AMD Ryzen Z1 Extreme, wraz z układem graficznym AMD RDNA 3.0. Mamy tu też 16 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz dysk SSD M.2 NVMe o pojemności 512 GB. Jak podzespoły te sprawdzają się w grach?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ASUS ROG Ally pracuje ze znacznie większą wydajnością, gdy jest podłączony do zasilania sieciowego. Gdy gramy na tym urządzeniu, gdy to jest podłączone do gniazdka, w Diablo IV, możemy cieszyć się w nim mniej więcej 30 FPS przy średnich ustawieniach graficznych. Po odłączeniu od zasilania, aby utrzymać 30 FPS, musimy obniżyć ustawienia graficzne do niskich.

asus-rog-ally-10

Oczywiście, w grach indie, a zwłaszcza o tych z grafiką pixelartową, ASUS ROG Ally nie ma problemu z wyciąganiem 120 FPS. Ekran 120 Hz pozwala zatem doświadczać w takich tytułach bardzo płynnych animacji.

Niestety zauważyłam, że podczas zabawy w bardziej wymagających grach, właśnie takich jak Diablo IV, gdy sprzęt musi pracować z wysoką wydajnością, głośniki urządzenia potrafią… charczeć. Jest to bardzo nieprzyjemne i irytujące.

Czy urządzenie nagrzewa się podczas grania? Jak najbardziej. Nie nagrzewa się natomiast tak mocno, by parzyć czy sprawiać, że ręce będą się ślizgać na uchwytach i przyciskach. Temperaturze urządzenia wzrasta bowiem głównie centralnie, poza obszarami uchwytów i przycisków. Jednocześnie wentylatory nie hałasują przesadnie głośno. Zastosowany układ chłodzenia zasługuje zatem na pochwałę.

ASUS ROG Ally – wyniki benchmarków:

  • Cinebench R23 Multi Core – 9262 punkty (zasilanie z baterii), 13287 punktów (zasilanie sieciowe)
  • Cinebench R23 Single Core – 1561 punktów (zasilanie z baterii), 1770 punktów (zasilanie sieciowe)
  • PCMark 10 – 5755 punktów (zasilanie z baterii), 6805 punktów (zasilanie sieciowe)
  • 3DMark TimeSpy – 2300 punktów (zasilanie z baterii), 3117 punktów (zasilanie sieciowe)

Dysk o pojemności 512 GB nie pozwala na instalację zbyt wielu gier AAA, ale na szczęście urządzenie dysponuje dodatkowo gniazdem na kartę microSD. Poza tym, dysk ten oferuje spore prędkości odczytu i zapisu.

asus-rog-ally-11
ASUS ROG Ally – wyniku testu dysku.

Bateria

Oczywiście długość czasu pracy urządzenia na baterii będzie zależeć od tego, jak intensywnie będziemy go użytkować. Przy przeglądaniu Internetu ASUS ROG Ally będzie mógł działać spokojnie przez ponad 5 godzin. Jak jednak wiadomo, mało kto będzie na nim głównie przeglądać Internet. To sprzęt zaprojektowany z myślą o graniu. Niestety, podczas grania ASUS ROG Ally wytrzymuje bez dostępu do zasilania sieciowego przeważnie przez około 1,5 do 2 godzin. Jeżeli zmniejszymy mocno jasność ekranu, a jego częstotliwość do 60 Hz, a liczbę FPS w grze ograniczymy do 30, uda nam się ten czas nieco wydłużyć.

asus-rog-ally-12

Ładowanie ASUS ROG Ally odbywa się za pośrednictwem dołączonej do zestawu ładowarki 63 W. Do naładowania urządzenia będzie także odpowiednia listwa zasilająca Brennenstuhl.

Podsumowanie

ASUS ROG Ally to z pewnością handheld godny uwagi, oferujący świetny wyświetlacz, wysoką jak na taki typ urządzenia wydajność i dzięki obecności Windows 11 obsługujący bogaty wachlarz gier. Tak, trzeba zapłacić za niego sporo więcej niż za Steam Deck. Moim zdaniem jednak ta różnica w cenie jest uzasadniona. Gdybym miała wybierać między tymi urządzeniami, zdecydowanie sięgnęłabym po ASUS ROG Ally.

asus-rog-ally-13

Mocne strony:

+ ładny design
+ świetny ekran 1080p i 120 Hz
+ wysoka wydajność jak na handheld (zwłaszcza po podłączeniu do zasilania sieciowego)
+ wydajny system chłodzenia
+ wygodny układ przycisków
+ komfortowe uchwyty
+ użyteczne preinstalowane aplikacje ASUS
+ wsparcie dla wielu gier dzięki obecności Windows 11

Słabe strony:

krótki czas pracy na baterii
trudna obsługa Windows 11 na małym ekranie
charczenie głośników przy pracy urządzenia z wysoką wydajnością

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktKonsola otrzymała wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.