Te trendy zdominują nowe technologie w 2024

Aleksander PiskorzSkomentuj
Te trendy zdominują nowe technologie w 2024

2024 – czas, start. W ciągu najbliższych 12 miesięcy czekają na nas zupełnie nowe odkrycia, trendy i zmiany w branży technologicznej. Na które z nich najbardziej warto zwrócić uwagę? Przygotowałem dla Was moje personalne zestawienie.

Generatywna sztuczna inteligencja

Generatywna sztuczna inteligencja jest gorącym tematem w branży technologicznej i biznesowej niemal od końca 2022 roku. Do tej pory można było w ekscytujący sposób patrzeć, jak zmienia ona biznesy oraz poszczególne firmy. Pytanie jednak – czy generatywna AI spełni pokładane w niej nadzieje w 2024 roku i na całej jego przestrzeni? Wygląda na to, że tak. Podczas gdy duże modele sztucznej inteligencji, które widzieliśmy do tej pory, nadal będą dostępne, rośnie zainteresowanie mniejszymi, bardziej przystępnymi cenowo. Modele te kurczą się, dzięki czemu idealnie nadają się do konfiguracji o mniejszej mocy obliczeniowej (świetnym przykładem jest tutaj chociażby francuski Mixtral), takich jak przetwarzanie brzegowe lub mniejsze systemy biznesowe. 

W 2024 roku możemy spodziewać się także narzędzi sztucznej inteligencji, które lepiej radzą sobie z fałszywymi informacjami, łącząc modele AI z wiarygodnymi źródłami danych. Ponadto nowe platformy ułatwią firmom korzystanie z generatywnej sztucznej inteligencji bez konieczności posiadania dużej wiedzy technicznej. Jest to duży krok w kierunku tworzenia sieci modeli AI wyspecjalizowanych do różnych zadań, co prowadzi do bardziej zróżnicowanego ekosystemu AI.

Dlaczego ma to znaczenie? Postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji oznaczają łatwiejsze, bardziej elastyczne i tańsze opcje technologiczne.

trendy 2024
Generatywna sztuczna inteligencja jest warta coraz więcej

Większy nacisk na cybersecurity

Przyjęcie generatywnej sztucznej inteligencji i maksymalne jej wykorzystanie jest ważnym celem dla wielu organizacji. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej komputerów, musimy upewnić się, że nasze bezpieczeństwo cyfrowe nadąża, zwłaszcza w obliczu wzrostu cyberzagrożeń. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe stają się kluczem do wykrywania zagrożeń. 

Coraz więcej firm może przyjąć model bezpieczeństwa „zero zaufania”, który polega na tym, by nie ufać żadnemu urządzeniu ani użytkownikowi, dopóki nie zostanie zweryfikowany. Pojawia się jednak nowe wyzwanie: obliczenia kwantowe. Są one tak potężne, że mogą sprawić, że obecne metody bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie RSA i ECC, staną się przestarzałe. 

Aby się na to przygotować, Stany Zjednoczone planują wprowadzić nowe standardy „kryptografii post-kwantowej” (PQC) w 2024 roku. Istnieje również prawo, które wymaga od firm współpracujących z rządem USA przejścia na PQC w ciągu roku od pojawienia się tych standardów. 

Na przestrzeni 2024 roku niemal na pewno pojawią się globalne standardy cyberbezpieczeństwa, które będą miały wpływ na liderów biznesu i technologii na całym świecie, zwłaszcza gdy organizacje zaczną korzystać z technologii kwantowej.

Półprzewodniki

Półprzewodniki są niezwykle ważne w technologii cyfrowej i są obecnie jednym z najbardziej wartościowych towarów na świecie, nawet bardziej niż ropa naftowa czy samochody. Ludzie zaczynają jednak kwestionować prawo Moore’a, które mówi, że moc mikroprocesorów podwaja się co dwa lata przy jednoczesnym spadku kosztów. Czy osiągamy granicę tej teorii? Personalnie wydaje mi się, że będziemy musieli wynaleźć zupełnie nowe sposoby tworzenia czipów, aby zmienić nie tylko ich wydajność, ale również sam proces technologiczny. 

W 2024 roku branżę półprzewodników czekają duże zmiany. Chipy staną się coraz mniejsze, nawet do 2 nm, a tranzystory skurczą się do rozmiaru zaledwie kilku atomów. Będzie to oznaczało większe inwestycje w badania oraz zaawansowane fabryki, co może być trudne w przypadku dużych producentów półprzewodników – takich, jak chociażby Samsung czy TSMC.

Gdy zbliżamy się do najmniejszego możliwego rozmiaru chipa, na horyzoncie pojawiają się nowe przełomy. Takie rzeczy jak układanie chipów 3D, nowe materiały i lepsze metody litografii oznaczają, że możemy (i niemal na pewno będziemy) tworzyć coraz wydajniejsze półprzewodniki.

Te postępy technologiczne zrewolucjonizują branże od transportu po IT, prowadząc do powstania nowych fabryk, przepisów, modeli biznesowych i usług do 2024 roku.

trendy 2024
Samochody elektryczne stają się coraz tańsze

Nowe akumulatory

Innym ważnym obszarem zainteresowania jest ulepszanie akumulatorów, co będzie mieć kluczowe znaczenie dla samochodów elektrycznych i długoterminowego magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie standardem w pojazdach elektrycznych są akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) i niklowo-manganowo-kobaltowe (NMC). Badacze przyglądają się jednak innym opcjom, takim jak baterie bezkobaltowe (sodowo-jonowe) i półprzewodnikowe. 2024 rok może obfitować w sporo mniejszych lub większych przełomów w tych dziedzinach. 

Akumulatory półprzewodnikowe są szczególnie ekscytujące. Mogą one oferować więcej możliwości magazynowania energii przy niższych kosztach i w mniejszym stopniu polegać na materiałach takich jak lit i kobalt. Obiecują również dłuższą żywotność i większe bezpieczeństwo.

Te postępy w dziedzinie baterii mogą być bardzo pomocne w walce ze zmianami klimatycznymi, oferując więcej opcji i bardziej zrównoważone podejście do materiałów wykorzystywanych do ich produkcji. 

Powrót w kosmos

2023 rok był bardzo napięty pod kątem nowych misji kosmicznych, badań naukowych i prac inżynieryjnych związanych z tą dziedziną technologii. 

2024 niemal na pewno nie będzie inny. Już teraz na horyzoncie widać świeże  zainteresowanie technologią kosmiczną, zarówno w celach odkryć naukowych, jak i rozwiązywania dużych problemów na Ziemi. Wśród tych ostatnich warto wymienić monitorowanie klimatu i poprawa telekomunikacji. Nowa era kosmiczna to nie tylko agencje rządowe, ale także prywatne firmy. Z pomocą 5G, zaawansowanych satelitów, dużych zbiorów danych i obliczeń kwantowych, patrzymy na nowe rozwiązania, takie jak zrównoważony napęd statków kosmicznych i nowe konstelacje satelitów dla lepszej komunikacji i bezpieczeństwa.

trendy 2024
W 2024 roku NASA będzie chciała zainwestować jeszcze więcej w swoje misje

Co jeszcze? 

Jak sądzisz, co będzie nowym trendem w technologiach w 2024 roku? Głównie sztuczna inteligencja? A może przełom w bateriach? Może to w końcu rok Linuksa?

Koniecznie daj mi znać w komentarzu. 

źródło: własne / fot. wszystkie zdjęcia w tym materiale zostały wygenerowane przy pomocy narzędzia Playground AI

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.