Tak małego humanoidalnego robota jeszcze nie było. To dzieło uczniów

Anna BorzęckaSkomentuj
Tak małego humanoidalnego robota jeszcze nie było. To dzieło uczniów

Zespół młodych badaczy z Diecezjalnej Szkoły dla Chłopców w Hongkongu dokonał niezwykłego inżynieryjnego wyczynu. Zdołał on stworzyć najmniejszego humanoidalnego robota na świecie, bijąc poprzedni rekord ustanowiony przez Zaina Ahmada Qureshiego z Pakistanu w 2022 roku.

Rekordowo mały robot o humanoidalnej konstrukcji

Humanoidalny robot czterech uczniów z Hongkongu mierzy zarówno 141 mm wysokości. Jest zatem o 11,3 milimetra krótszy niż standardowy długopis. Rekord został oficjalnie uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa. Samego robota pokazano zaś na jej kanale YouTube.

Chłopcy, którzy stworzyli robota to Aaron Ho Yat Fung, Isaac Zachary To, Justin Wang Tou Duong, a także Ngo Hei Leung. Maszyna została zaprojektowana z użyciem procesu CAD (projektowania wspomaganego komputerowo), a po sfinalizowaniu specyfikacji technicznej i niezbędnych komponentów skorzystano z wiedzy specjalistycznej fabryki, która wyprodukowała dedykowane robotowi serwomotory.

Wspomniane serwomotory odgrywają kluczową rolę w działaniu robota. Dzięki nim ten może precyzyjnie manewrować swoimi kończynami. Poza nimi robot zawiera jednak 16-kanałową płytę kontrolną, akrylowe panele oraz pewne komponenty wydrukowane w 3D w szkolnym laboratorium. Całość zasilana jest akumulatorem litowo-jonowym 7,4 V.

Maszyna, która tańczy i gra w piłkę

Robot uczniów z Hongkongu może nie tylko chodzić, ale również tańczyć, grać w piłkę nożną i ćwiczyć sztuki walki. Jego projekt oraz kod źródłowy mają zostać udostępnione za darmo w sieci. O ile trudno byłoby znaleźć dla niego zastosowania w przeciętnym gospodarstwie domowym, tak z pewnością można by wykorzystywać go do celów edukacyjnych, ale kto wie, może można byłoby go zaprogramować chociażby do podawania masła (jeśli wiecie, co mam na myśli).

To niesamowite, że działającego i tak małego robota było w stanie stworzyć grono uczniów (oczywiście przy odpowiednim wsparciu). Jestem ciekawa, kiedy ich rekord zostanie pobity. Podejrzewam bowiem, że jest to tylko kwestią czasu.

Źródło: Księga Rekordów Guinnessa, fot. tyt. Księga Rekordów Guinnessa

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.