Sphere w Las Vegas to największy wyświetlacz LED na świecie. Jak działa?

Maksym SłomskiSkomentuj
Sphere w Las Vegas to największy wyświetlacz LED na świecie. Jak działa?

W minionym roku gruchnęła informacja o tym, ze Dubaj buduje własny księżyc. Nietypowa konstrukcja znajdzie się nie na orbicie Ziemi, a całkiem blisko jej powierzchni. Wydawać by się mogło, że jest to pomysł absolutnie jedyny w swoim rodzaju, ale nic bardziej mylnego. Konstrukcja planowana przez kanadyjskiego przedsiębiorcę Michaela Hendersona czerpie mocną inspirację z budowli Sphere, otwartej w 2023 roku w amerykańskim Las Vegas. Sphere to największy wyświetlacz LED na świecie, którego tajniki staną za chwilę przed Wami otworem.

Tajemnice Sphere

Sphere jest imponującą areną muzyczno-rozrywkową, położoną w Paradise w amerykańskim stanie Nevada. Pomysł na niezwykłą multimedialną kulę zrodził się w 2018 roku. Budowa ruszyła rok później, a pierwotne otwarcie planowane na 2021 rok opóźniło się o dwa lata. Wielkie otwarcie nastąpiło 29 września 2023 roku, koncertem irlandzkiego zespołu U2. Do tej pory technikalia związane ze ścianami, będącymi w istocie wielkimi ekranami, pozostawały tajemnicą. Uchylono jej rąbek.

Zarówno wewnętrzna płaszczyzna wyświetlacza LED Sphere o powierzchni 14864 metrów kwadratowych, jak i w pełni programowalna zewnętrzna powierzchnia LED o powierzchni 53883 metrów kwadratowych – Exosfera – wykorzystują oprogramowanie Hitachi Vantara. To kluczowe narzędzie do strumieniowego przesyłania treści w wysokiej rozdzielczości.

The Sphere wykorzystuje wewnętrzny wyświetlacz o rozdzielczości 16000 x 16000 pikseli (16K), wspierany przez 27-węzłowy system plików Hitachi Vantara, pobierający wideo z 4 petabajtów pamięci. Strumień wideo o 12-bitowej głębi z subsamplingiem 4:4:4 trafia do sieci serwerów multimediów 7thSense Actor, wysyłając każdy obraz na siatkę w rozdzielczości 4K przy 60 kl./s przez sieć IP (SMPTE ST 2110) z opóźnieniem wyświetlania na poziomie poniżej 5 milisekund. Sphere prawdopodobnie wymaga aż czterdziestu strumieni wideo 4K 60 klatek na sekundę. W przypadku filmu „Pocztówka z Ziemi” Darrena Aronofsky’ego, prezentowanego w Sphere, system obsługuje przepustowość ponad 400 gigabajtów na sekundę.

Wewnątrz Kuli znajduje się dziewięć poziomów, w tym piwnica. Na terenie obiektu znajduje się także klub VIP i 23 apartamenty. Wewnątrz kopuły arena koncertowa przypomina amfiteatr, w którym podwozie z wielopoziomowymi siedzeniami zapewnia przestrzeń dla funkcji pomocniczych, takich jak strefa powitalna, toalety, działy towarowe, produkcja i inne.

Nie tylko obraz, ale i dźwięk

Mierząca 112 m wysokości i 157 m szerokości w najszerszym miejscu, The Sphere może pomieścić 18 600 widzów. Kopuła składa się z 32 kratownic, każda o masie 100 ton. Na terenie obiektu znajdują się 304 miejsca parkingowe oraz kładka dla pieszych o długości 300 m.

Jeśli chodzi o dźwięk, postawiono na 464 moduły Holoplot X1 MD-90 (90 przetworników) i MD-80S (80 przetworników) umieszczone z przodu jako głośniki, na głównej scenie. Dodatkowych 280 Holoplotów rozmieszczonych jest na wyświetlaczu LED, a dodatkowe tablice Holoplot rozmieszczone są w całej budowli, celem uzyskania dźwięku przestrzennego.

Budowa Sphere pochłonęła 2,3 miliarda dolarów. Wszystkie powyższe sprzęty i technologie nie są tanie.

Źródło: Sphere Entertainment

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.