Sony chce zbierać energię z otoczenia. Pomogą zakłócenia elektromagnetyczne

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Sony chce zbierać energię z otoczenia. Pomogą zakłócenia elektromagnetyczne

Sony pracuje nad ciekawą technologią, która może usprawnić kwestii zasilania coraz bardziej powszechnych i wyrafinowanych urządzeń IoT. Firma poinformowała o opracowaniu modułu do zbierania energii z otoczenia, który czerpie energię z zakłóceń elektromagnetycznych.

Nowy moduł rozwijany jest przez Sony Semiconductor Solutions Corporation (SSS).

Moduł do zbierania energii z otoczenia

Jak informuje japońskie przedsiębiorstwo, ten szalenie interesujący moduł jest oparty na technologii rozwiniętej przez SSS w ramach prac nad tunerami, efektywnie generującej energię z zakłóceń elektromagnetycznych. Technologia ta pozwala wykorzystać zakłócenia elektromagnetyczne, jakie stale wytwarzają między innymi maszyny w fabrykach, monitory i oświetlenie w biurach czy monitory i telewizory w sklepach i gospodarstwach domowych, do stabilnego zasilania czujników IoT i urządzeń do komunikacji o niskim poborze energii. Brzmi ciekawie prawda?

Według twórców, technologia pozyskiwania energii ułatwi zasilanie coraz popularniejszych i coraz bardziej wyrafinowanych urządzeń IoT w szerokim zakresie zastosowań. SSS zamierza wykorzystać ją w pracach nad stworzeniem modelu obiegu energii, by przyczynić się do budowy zrównoważonego ekologicznie społeczeństwa IoT.

Schemat działania technologii rozwijanej przez SSS
Schemat działania technologii rozwijanej przez SSS

Głównymi obszarami badań są fale elektryczne, światło, ciepło i wibracje. Nowa technologia SSS zbiera i wytwarza energię z zakłóceń elektromagnetycznych generowanych przez wszystkie urządzenia elektryczne.

Jak to działa? Moduł jest oparty na technologii antenowej.

Wykorzystuje ona w antenie metalowe części urządzeń elektronicznych, będące źródłem zakłóceń elektromagnetycznych, w połączeniu z prostownikiem o podwyższonej sprawności przetwarzania energii elektrycznej, tworząc oryginalną konstrukcję. Mimo małych wymiarów modułu pozwala to generować energię elektryczną z fal elektromagnetycznych o częstotliwości od kilku herców do 100 megaherców i wykorzystywać ją do ładowania akumulatorów oraz zasilania czujników IoT i urządzeń do komunikacji o niskim poborze energii. Po raz pierwszy na rynku technologia zbierania energii oparta na tej metodzie zapewnia wysoką sprawność wytwarzania energii. Efektywne wykorzystanie ignorowanych dotąd zakłóceń elektromagnetycznych jako nowego źródła energii umożliwia stabilne zasilanie urządzeń.” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Moduł opracowany przez SSS (rozmiar: kwadrat o boku 7 mm)
Moduł opracowany przez SSS (rozmiar: kwadrat o boku 7 mm)

Wszystko to wygląda bardzo ciekawie od strony technicznej. Moduł składa się z bardzo małej liczby elementów. Można zatem liczyć na kompaktową konstrukcję i łatwą instalację. Co więcej, energię można zbierać nawet wtedy, gdy urządzenie elektroniczne nie jest aktywnie używane — wystarczy, że pozostaje włączone.

Co dalej? SSS zamierza podjąć współpracę z partnerami z różnych branż przy tworzeniu produktów opartych na tej technologii o potencjalnie szerokim zakresie zastosowań.

Pomysł wydaje się bardzo ciekawy, a małe gadżety (np. czujniki smart home czy piloty od TV), których nie będzie trzeba ładować, mogą zrewolucjonizować świat elektroniki użytkowej.

Źródło: Sony

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.