Samochody Mercedes ze złączem ładowania Tesla. Standaryzacja elektryków postępuje, ale…

Maksym SłomskiSkomentuj
Samochody Mercedes ze złączem ładowania Tesla. Standaryzacja elektryków postępuje, ale…
Wymienia się wiele różnych przeszkód na drodze do popularyzacji elektromobilności oraz zwiększania jej dostępności. Jednymi z najczęściej wymienianych są kwestie związane ze stacjami ładowania, ich działaniem, ekskluzywnością i zbyt dużą liczbą różnych standardów ładowania. Jakiś czas temu donosiliśmy o tym, że na mocy zawartej właśnie umowy samochody Ford począwszy od wiosny 2024 roku będą mogły ładować się w Stanach Zjednoczonych na stacjach Tesla Supercharger. Teraz okazuje się, że Mercedes zmieni złącza ładowania w swoich samochodach elektrycznych.

Mercedes zmienia konektory ładowania

Kilka dni temu Mercedes ogłosił, że zostanie kolejnym producentem samochodów, który zastosuje w swoich pojazdach port ładowania Tesli, czyli North American Charging Standard. W komunikacie prasowym firma poinformowała, że porzuci złącza CCS i zacznie używać złącza NACS w samochodach produkowanych od 2025 roku. Stanie się tak prawdopodobnie wyłącznie na rynku amerykańskim.

Prawdopodobnie na mocy umowy wynikającej z powyższej postanowienia, firma Mercedes uzyska również dostęp do sieci ładowarek Tesli Supercharger. Stanie się tak już od przyszłego roku. Mercedes twierdzi, że klienci marki mogą skorzystać już teraz z ponad 90 000 punktów ładowania za pośrednictwem usługi Mercedes me Charge, a od 2024 roku liczba ta wzrośnie o 12 000 Superchargerów.

tesla

Stacja ładowania Tesla Supercharger. | Źródło: Tesla

Po przejściu firmy z CCS na NACS klienci posiadający samochód ze złączem CCS będą mogli na oczywiście korzystać z ładowarek Tesli – pod warunkiem sięgnięcia po odpowiedni adapter. Producent będzie musiał zadbać o dostarczenie adapterów odpowiedniej jakości, aby stosowanie ich nie zwiększało ryzyka pożarowego.

W ramach umów z firmą Tesla ze złącz CCS na rzecz NACS zdecydowały się zrezygnować General Motors, Volvo, Polestar i Rivian. To naprawdę ważny krok w stronę ujednolicenia standardów portów ładowania. Dlaczego jednak takie rzeczy nie dzieją się w Europie?

Źródło: Mercedes USA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.